Kedilerin immun yetmezlik virüsü (kedi aıds’i)

red cat eating food from bowl

Bu sayımızda sizlere kliniğimizde sıklıkla rastladığımız Kedi AIDS’i olarak bilinen hastalıktan bahsetmek istiyorum. Bu hastalık hakkında bize en çok yöneltilen soruya cevap vermekle başlayacak olursak, Kedi AIDS’i olarak bilinen kedi immun yetmezlik hastalığı insanlara bulaşmaz ve insanlarda AIDS hastalığına sebep olmaz.  Hastalığın etkeni Feline Immunodeficiency Virus’tur (FIV). İnsanlarda AIDS oluşturan hastalığın etkeni ise HIV olarak bilinen virüstür. İki virüs de bağışıklık sistemini baskılayıp immün yetmezliğe sebep olduğu sebebiyle isimleri benzemektedir.

Kedi AIDS’i kediler için son derece bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır. Klinik belirtileri çok değişken olup, başlıca semptomlar ateş, kulak enfeksiyonları, lenf yumrularında büyümeler, ağız ve diş etlerinde yaralar, böbrek yetmezliği semptomları, geçmeyen ishal, solunum yolu problemleri ve göz enfeksiyonları olarak sıralanabilir. Fakat bunların hiçbiri hastada görülmeyebilmekle birlikte, sadece biri ya da birkaçı FIV kapmış hastada gözlenebilir.  Saydığım belirtilerin hiçbiri sadece bu hastalığa özel belirtiler değildir ve pek çok başka hastalıkta da karşımıza çıkabilirler.

Bu hastalık bir kediden diğerine ısırma yoluyla bulaşmaktadır. Özellikle sokakta yaşayan ya da sokağa çıkıp gezme imkânı olan kedilerde daha çok görülür. Hastalığın sokaktaki yaygınlığını göz önüne alacak olursak FIV teşhisi kesin olarak konmuş kedilerin diğer kedilerle teması önlenmelidir. Hatta bu hastalığı taşıyan kediler ivedilikle kısırlaştırılmalı, eğer evinizde ya da çevrenizde birbiri ile temas eden kediler var ise diğerlerinin de muayeneleri yaptırılmalıdır.

Kedi AIDS’i hastalığının kesin teşhisi laboratuvar analizleri ve antijen test kitleri ile koyulabilmektedir. Kedinizde göreceğiniz iştahsızlık, keyifsizlik, ishal gibi bir durum hastalığın semptomu olabileceğinden zaman geçirmeden veteriner hekiminize konuyu danışarak kedinizi muayeneye götürmenizde büyük fayda vardır. Özellikle dilde ve diş etlerinde meydana gelen yaralar kedinizin beslenmesini hızla olumsuz yönde etkileyecek ve iyi beslenemeyen kediniz zaten bağışıklık sistemi de baskılanmış olduğu için hızla kilo vererek diğer hastalıklara karşı da direncini kaybedecektir.

Bugün FIV hastalığı için geliştirilen bazı aşılar mevcut olsa da pratikte kullanım alanı bulamamışlardır. Bu durum da FIV ile etkin bir şekilde mücadele edebilme olanaklarını kısıtlamaktadır.

Sağlıklı günler dileğiyle…

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like