Kırmızı ete alternatif; istiridye mantarı

Giderek artan istiridye mantarı üretimini, İzmir Büyükşehir Belediyesi de önemli ölçüde destekliyor. İstiridye mantarı, ciddi protein kaynağı olması sebebiyle kırmızı ete alternatif oluşturuyor.

Kiraz’da kısa sürede yaygınlaşmaya başlayan istiridye mantarı üretimi, özellikle dar gelirli vatandaşların sağlıklı beslenmesi için de ciddi bir alternatif ortaya koydu.

Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma hedefiyle Kiraz ilçesinde kurduğu “İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Uygulama Merkezi” sayesinde tüketiciye son derece değerli bir besin sunuluyor. Protein, demir, vitamin, madensel tuzlar, kalsiyum, çinko, demir, magnezyum, selenyum, folik asit, karoten ve fosfor zengini istiridye mantarı, özellikle yüksek fiyatı nedeniyle kırmızı et tüketemeyenler tarafından büyük rağbet görüyor. Besin değeri ve uygun fiyatıyla yıldızı giderek parlayan bu mantar türü aynı zamanda kolesterol içermiyor; üstelik antioksidan, antibakteriyel ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye de sahip. Lif bakımından zengin olan istiridye mantarı, mide ve bağırsak çalışmalarını güçlendiriyor ve tokluk hissi veriyor.

Bir kilogram dana veya kuzu etinin fiyatı 45 liradan başlarken, istiridye mantarının pazar ve marketlerdeki fiyatı ise 14-18 lira arasında değişiyor.

Lokman Hekim’in “ye” dediği

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi Diyetisyen Doktoru Tuğçe Kahraman, istiridye mantarının hem sebzelerde bulunan besin öğelerini hem de hayvansal kaynaklı proteinleri içerdiğine dikkat çekti. Dr. Kahraman, istiridye mantarının düşük yağ oranıyla kalp ve damar koruyucu, antioksidan olarak kanser koruyucu ve bileşimindeki bazı maddeler nedeniyle de özellikle karaciğer kanserinde tümör küçültücü işleve sahip olduğunu söyledi.sağlık


İstiridye mantarlarının hem sebzelerde bulunan besin ögelerini hem de hayvansal gıdalardaki proteinleri içerdiği için sebzeler ile hayvansal kaynaklı besinler arasında köprü olduğunu söyleyen Diyetisyen Tuğçe Kahraman, şu bilgileri verdi: “Yapılan bazı çalışmalarda, istiridye mantarından elde edilen polisakkaritlerin, karaciğer kanser hücrelerine karşı antitümör aktivite gösterdiği not edilmiştir. Yüksek antioksidan kapasiteye sahiptir. Kalp ve damarları korur, kansere karşı savaşır. İstiridye mantarında gribe karşı koruyucu bileşikler de vardır. Bu nedenle doğal antibiyotik işlevi de görür.”

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like
Devamını oku...

Kolajen nedir, ne işe yarar?

Sağlıklı beslenmede kolajen alımı ve kaynakları Kolajen, İnsan vücudunda canlılığı ve esnekliği sağlayan, yapısal bütünlüğü oluşturan önemli bir…
Devamını oku...

Kış Çorbaları

Pırasalı patates çorbası 4 kişilik: 400 gr patates 200 pırasa soyulmuş doğranmış ½ paket krema 600 ml. tavuk…