Eski ihtişamına kavuştu

Kent tarihinin korunması adına önemli projelere imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 16. yüzyıldan kalma Namazgah Hamamı’nın restorasyon işini de tamamladı. Uzun yıllar bakımsız kalan tarihi yapı, 1.2 milyon liralık destekle yeniden ayağa kalktı.

İzmir mimarisinin önemli köşe taşlarından Namazgah Hamamı, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmasıylarestore edilerek kente kazandırıldı. Agora bölgesinde 762 metrekarelik arazi içinde yer alan tarihi hamam, yaklaşık 1.2 milyon liralık bütçeyle eskigörkemine kavuşturuldu. 16. yüzyılda yapıldığı bilinen hamam, devir teslimişlemlerinin tamamlanmasının ardından, uzun yıllar sonra yeniden hizmeteaçılacak. 

Sabırlı bir çalışma

Tarihi hamamı orijinalini koruyarak restore eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, gerekli sağlamlaştırma ve düzenleme çalışmalarını gerçekleştirdikten sonra, kuzey ve batı cephesine bitişik, orjinale ilaveyapılar ile iç mekanlarındaki ilave kaplamalar ve duvar eklerini kaldırdı. Binanın doğusunda bulunan hasarlı han duvarı, ahşap askıya alma sistemi ile desteklendi. Duvar sıva raspası çalışmaları tamamlandıktan sonra yapı enjeksiyon yöntemi ile güçlendirildi ve ahşap askı söküldü. Hasarlı han duvarına çelik konstrüksiyon sistemi ile destek verildi. Hamam kuzey cephe ve batı cephesi soyunmalık mekanına kadar olan kısım ahşap askıya alma sistemi iledesteklendi. Kuzey cephede erkekler girişinde değişime uğrayan tuğla örgü kapıçıkması kaldırılarak yerine, özgün haline uygun kesme taş kapı yapıldı. Kuzey cephede bulunan kadınlar giriş kapısı mevcut yerinde muhafaza edilerek kesmetaş kemerleri ile kapısı yapıldı. Arka bölümde külhan bölümü de sistem odasıolarak yapıya zarar vermeden düzenlenerek kapatıldı. Dış cephede Hamam ve han duvarları tas dokusunu yansıtmak içinderz yapıldı.

Çifte Hamam

Agora alanı içinde kalan tarihi Namazgah Hamamı, doğu cephesinde Kurşunlu Han olduğu düşünülen bir yapının ayakta kalantek duvarına bitişik vaziyette bulunuyor. 16. yüzyıldan günümüze ulaşan ve yakın zamana kadar işlevini sürdürdüğü bilinen hamam, kadınlar ve erkekler kısmındanoluşan “Çifte Hamamlar” grubunda yer alıyor. Beden duvarları, moloztaş ve tuğla malzeme ile yığma sistemde inşa edilen yapının doğusundaki birimler erkekler, batısındaki birimler ise kadınlara ait.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like