Satın alma sahiplen!

Masum canlara sıcak yuva
-Buca Belediyesi’nden anlamlı karne hediyesi

Buca Belediyesi eğitim öğretim döneminin sonuna yaklaşırken “Satın Alma Sahiplen” kampanyasıyla çocuklara karne hediyesi olarak hayvan alınması yerine, bilinçli olarak hayvanların sahiplenmesi için farkındalık çalışması başlattı. Kampanyanın ilk gününde “Dostluk Karnesi” alan  Bucalı çocuklar, belediye tarafından bakım ve tedavileri yapılmış sokak hayvanlarını sahiplendi.

İzmir Buca Belediyesi, Ege Fikir Ortaklığı Derneği (EFODER) işbirliğiyle, hayvanların bir mal gibi değer biçilerek alınıp satılmasına karşı örnek bir kampanyaya imza attı.  

Okulların karne günü öncesi gerçekleştirilen “Satın Alma Sahiplen” kampanyası, hayvanların sokağın zorlu şartlarından kurtulup iyi ve sıcak yuvalarda yaşam sürebilmesi için faaliyete açılan Buca Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi.

DOSTLUK KARNESİ
Sokak hayvanlarını sevgi dolu bir yuvaya kavuşturmayı hedefleyen kampanyaya Bucalı çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Kampanya ile vatandaşların, yılbaşı, doğum günü, karne günü ve evlilik yıl dönümü gibi özel günlerde insanların sevdiklerine hediye almak için pet-shop mağazalarına akın edilmesine ve hayvanların bir mal gibi alınıp satılmasına karşı farkındalık yaratıldı.  Bilinçlendirme çalışmasının ardından Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, organizasyona katılan hayvan sever miniklere “Dostluk Karnesi” verdi.

HAYVANLAR OYUNCAK DEĞİLDİR
Sahiplenme projesini çocuklarla paylaşan Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, ”Hayvanlarınızı görüntüsünden ziyade bizlere gerçekten ihtiyacı olduğunu düşünerek sahiplenmelisiniz. Hayvanları evcilleştiren bizleriz. Bizlerin ataları. O yüzden onlarında aynı bizler gibi ilgiye ve sevgiye ihtiyacı var. Bir anlık hevesle alıp iki gün sonra sokağa terk etmeyin. Hayvanlar bir oyuncak, bir eğlence metası, bizim bir malımız değil. Hayvanlarda aynı bizler gibi bir cana, duygulara sahip. Sevgiye ve şefkate ihtiyaçları var. Onları bir birey, hayatınıza katılacak bir dost olarak görmenizi istiyorum” diye konuştu.

Ege Fikir Ortaklığı Derneği (EFODER) Yönetim Kurulu Başkanı İlknur Şenay Yıldız ise tüm vatandaşları sahiplendirme kampanyasına destek olmaya çağırdı.

EN GÜZEL KARNE HEDİYESİ
Konuşmaların ardından Buca Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavisi ve aşıları yapılan sokak hayvanları, gönüllü ailelere sahiplendirildi.

Ziyarette adını Lokum koyduğu minik kedi yavrusuyla tanışan Poyraz Işık,(11) sahiplendirme kampanyasına ilk desteği veren çocuk oldu. Poyraz, ”Hayatımın en mutlu gününü yaşıyorum. Ailemize yeni bir birey katıldı. Onun tüm sorumluluğu ölene kadar artık benim. Tüm insanların satın almak yerine, sokaklarda yaşayan canlıları koruyup sahiplenmesi gerektiğini düşünüyorum” derken annesi Çiğdem Işık, “Ailemiz artık bir kişi daha büyüdü” sözleriyle mutluluğunu dile getirdi.

Merkezde can dostunu bulan ve sıcak kucağından ayırmayan bir diğer hayvan sever Bucalı çocuk ise Ege Demirel ( 9) oldu. Merkezde bakımı yapılan minik kediyi sahiplenen Ege, Ponçik ismini verdiği kedisini “En güzel karne hediyem” olarak anlatıyor.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like