Leone Pastanesi/Hilltown’da Ananas Deco İmzası…

Endüstriyelleşmenin etkisiyle kaybolmakta olan ahşap el işçiliğinin ve yerel üretim tekniklerinin sürdürülmesine katkıda bulunma hedefiyle sabit ve modüler mobilya üretimi yapan Ananas Woodworking, Ananas Deco adı altında mimari ve iç mimari projelere tasarım odaklı ahşap mobilya üretim desteği sunuyor. Ananas Deco son olarak İzmir’deki Leone Pastanesi/Hilltown’ın ahşap ürün ve mobilya tasarımı ve üretimini gerçekleştirdi.

İzmir Karabağlar Mobilya Sanayi Bölgesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımcıları Çağdaş Cantürk ve Altuğ Toprak tarafından kurulan Ananas Woodworking, tasarımcıların, teknikerlerin ve teknik el becerisi yüksek marangozların buluştuğu, tasarım ve üretim becerisi yüksek bir ahşap atölyesi. Bugüne kadar birçok mimari ve iç mimari projeye tasarım odaklı mobilya üretim desteği sunan ekip son olarak Leone Pastanesi’nin Urla ve Alsancak şubelerinin ardından Mimar Yasemin Deniz ve Mimar Serdar Deniz tasarımı İzmir Hilltown AVM projesi için de kolları sıvadı. Hem iç mekan hem de dış mekanda kullanılmak üzere projeye özel olarak üretilen mobilya ve ürünlerde ahşabın yalınlığına ve aynı zamanda çeşitliliğine vurgu yapan farklı ve sıcak bir tasarım anlayışı mevcut.

Mobilya sektörüne yeni bir pencere açan genç ekip, mekanın mobilyalarında dişbudak ağacı, doğal dişbudak kaplama ve beyaz lake cila yüzeyler kullanmış. Şaraplık, barista barı, pasta dolabı, sandviç dolabı, kasa mobilyası, kapılar, servantlar ve kruvasan tezgahını içeren mekanda, keyifli oturma alanları için tasarlanan iç ve dış mekan sedirler de üretime dahil edilmiş. Doğal kaplama dişbudak ağacından ve lake cilalı birinci sınıf ham MDF’den üretilen sedirler, suni deri döşemeleriyle iç ve dış alanda mekanın merkez noktaları haline gelmiş.

Kapı ve metal separatörlerin yanı sıra kendine özgü bir kimliğe sahip olan bu Fransız pastanesinin en gösterişli noktasına iki parçadan oluşan mat lake bir panel yerleştirilmiş. Mobilyalardaki pirinç rengi metal ayırıcılarla beraber pirinç rengi süpürgelikler ve sedir korkuluklar kullanan tasarımcılar, mekandaki sürekliliği sağlayarak görsel bütünlüğü tamamlamayı hedeflemiş. Dış mekandaki masif dişbudak ağacı masa ise misafirlere keyifli bir toplantı deneyimi yaşatabilmek için düşünülmüş.

Ananas Woodworking Hakkında:

Ananas Woodworking, 2015 yılında endüstriyel tasarımcılar Çağdaş Cantürk ve Altuğ Toprak tarafından kurulmuş, mobilya sektörüne yeni bir pencereden bakmayı ilke edinen, tasarımda mükemmeliyetçi, üretimde hassas, malzemede seçici, tasarım ve üretim becerisi yüksek bir ahşap atölyesidir. Tecrübesi bünyesinde bulundurduğu yüksek eğitimli tasarımcıların, teknikerlerin ve teknik el becerisi yüksek marangozların katkılarıyla artmaya devam etmekte olan Ananas Woodworking, 2018 yılı itibariyle gelişen üretim parkuru ile birlikte yeni atölyesinde ivmesini arttırmayı hedeflemektedir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like
Devamını oku...

Mimarlık

Bir günün kısa özeti (Malzeme altyazılı) Onurcan Çakır (Dr. Mimar) onurcancakir@gmail.com Sabah erkenden uyandım. Çalar saatin [ses çıkartarak…