Meme Kanserinde Erken Tanı Önemli

Pandemi sonrası şikayetleri olmasına rağmen korku nedeniyle hastaların hekime daha geç başvurduğunu belirten Prof. Dr. Rüçhan USLU, erken tanının önemini vurgulayarak bu durumun önlenmesi gerektiğini söyledi.

Uzun yıllar Ege Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanlığını yürüten ve halen Alsancak’ta ki özel muayenehanesinde hastalarına hizmet veren Prof. Dr. Rüçhan Uslu’nun meme kanserinin tedavisi, kanser hastalarının palyatif bakımı, moleküler ve klinik kanser araştırmaları konularında uzmanlığı bulunuyor.

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü. Her 8 kadından birinin meme kanseri olma riski taşıdığını hatırlatan Prof. Dr. Rüçhan Uslu; ‘’Meme kanseri sık görülmekle beraber tedavisinde en çok gelişme kaydedilen kanser türüdür. Özellikle erken teşhis edildiğinde tedavisi son derece kolaydır. Bu nedenle erken teşhis konusunda kadınların bilinçli olması büyük önem taşımaktadır’’ dedi.

Pandemi sonrası şikayetleri olmasına rağmen korku nedeniyle hastaların hekime daha geç başvurduğunu belirten Prof. Dr. Rüçhan Uslu sözlerine şöyle devam etti;

Bunun mutlaka önüne geçmemiz gerekiyor. Memede veya koltuk altında genellikle ağrısız, sert, yerinden oynamayan, zamanla büyüyebilen kitle olması, meme cildinde kızarıklık, morluk, yara, içeri doğru çöküntü, portakal kabuğu görünüşü gibi noktasal çekintiler meydana gelmesi, meme başı ve çevresinde renk ve şekil değişikliği, meme başında genişleme, düzleşme, içe çökme, yön değiştirme, kabuklanma, çatlaklar oluşması, yaralar çıkması, meme başından gelen kanlı veya kansız akıntı gibi yakınmalardan herhangi birisi varsa lütfen beklemeyin ve hemen hekime başvurun.
Tabi ki her ay kendi kendinizi muayene etmeyi, 40 yaşından sonra yıllık mamografi çektirmeyi ve hekime muayene olmayı ihmal etmeyin. Unutmayın meme kanserinin tedavisi erken evrelerde çok kolaydır.

Birçok uluslararası ve ulusal derneğin üyesi olan Prof. Dr. Rüçhan Uslu’nun 100’ün üzerinde bilimsel makalesi, 200 bildirisi ve birçok kitabı bulunuyor.

Prof. Dr. Rüçhan Uslu;

1991 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İç hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Yan Dal Uzmanlık eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı.

1993-1995 yılları arasında YÖK bursunu kazanarak ABD California Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde (UCLA) kanser üzerine araştırmalar yaptı. Daha sonra yurda dönerek Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’nda 2001 yılında yardımcı doçent, 2003 yılında doçent, 2010 yılında ise profesör oldu. 2011- 2018 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanlığını yürüttü. Türkiye’de ilk kez kurulan Ege Üniversitesi Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezinin kurucu müdürlüğünü yaptı. 2018-2020 yılları arasında İzmir Özel Kent Hastanesi Onkoloji Merkezi Genel Koordinatörlüğünü üstlendi. 2020 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak görev yaptı. Halen özel muayenehanesinde hastalarına hizmet veriyor. Birçok uluslararası ve ulusal derneğin üyesi olan Prof. Dr. Rüçhan Uslu’nun 100’ün üzerinde bilimsel makalesi, 200 bildirisi, birçok kitap yazarlığı bulunuyor. Meme kanserinin tedavisi, kanser hastalarının palyatif bakımı, moleküler ve klinik kanser araştırmaları konularında uzman.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like