Kurban Bayramı’na geri sayım başladı / İzmirliler için “Kurban rehberi” hazırlandı.

Kurban Bayramı’na hazırlanan İzmir’de kurban satış ve kesim yerleri belli oldu. Vatandaşların sağlıklı bir bayram geçirmesi için hazırlıklarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen sene ilk kez hizmete aldığı ve büyük ilgi gören “mobil kesim” konteynerlerini bu yıl da vatandaşların kullanımına sunulacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı süresince vatandaşların sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmesi için gerekli önlemleri aldı. İl Kurban Hizmetleri Komisyonu, İzmir genelinde, 39 satış yeri ve 19 kesim yeri  belirledi.

Kurban kesimleri için 18 çadır ve 6 mobil konteyneri kuracak olan Büyükşehir Belediyesi, halkın hijyenik ortamda kesim yapabilmesi için bu alanlarda çadır ile su-hava tesisatlarının oluşturulması ve portatif tuvaletlerin yerleştirilmesi çalışmalarına devam ediyor.

Mobil kesim üniteleri

Büyükşehir Belediyesi, bu sene ikinci kez “mobil kurban kesim” ünitelerini hizmete sunuyor. 5 adet büyükbaş, 1 adet küçükbaş kesim konteyneri satın alan Belediye, bu üniteleri Balçova- İnciraltı Mahallesi Üçkuyular İskelesi karşısına (1 adet), Bayraklı-Doğançay Mezarlığı yanına (2 adet) ve Konak Kocakapı Mahallesi’deki (Eski Bitpazarı) boş arsaya (3 adet) kurarak vatandaşlara hizmet verecek.

3 metre genişliğinde, 13 metre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğindeki konteynerlerin içinde vinç, monoray, su deposu, gövde ayırma testeresi ve kesim makası bulunuyor. Ayrıca büyükbaş kesimini monoray üzerinde ve mezbaha standartlarında yapılabilen ünitelerde günlük 100 büyükbaş hayvan kesimi yapılabilecek. Bu mobil ünitelerdeki kesimler, hijyenine dikkat edilmesi amacıyla eğitimli kasaplar tarafından kesim yapılacak. Kesim için konteynera giren hayvan, maksimum 7 parça halinde ve gıda poşetleri içerisinde vatandaşlara teslim edilecek.

Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Aliağa, Bayındır, Bergama, Kiraz, Selçuk, Tire ve Urla mezbahalarında da, önceki yıllarda olduğu gibi yine kurban kesimi gerçekleştirilecek.

Dezenfeksiyon yapılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Haşere Mücadele Ekipleri de, ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmalarına hem kurban satış yerlerinde hem de kurban kesim yerlerinde, Bayram süresince ve sonrasında devam edecek. Hayvan satış alanlarında çadır içlerindeki ve toplama alanlarındaki hayvan dışkılarına karasinek üremesini önlemek amacıyla larvasit uygulaması, toplama alanlarındaki dışkıların üzerine de toz kireç uygulaması her gün yapılacak. Ayrıca düzenli olarak, ergin karasinek mücadelesi için alan genelinde sırt ULV cihazları ile insektisit uygulaması gerçekleştirilecek.

Kurban satış alanlarında hayvan dışkılarının belli bir alanda toplanması ve günlük olarak uzaklaştırılması işi ise ilçe belediyelerinin sorumluluğunda devam ediyor.

Açık alanlarda kesim yasak

Cadde, sokak, apartman aralığı, park, otopark, yol ve otoyol kenarları, spor ve çocuk oyun alanları gibi yerlerde kesinlikle kurban kesimi yapılmayacak. Belirlenen yerler dışında kurban kesen veya kesilen kurban atıklarını sokağa ve kamuya ait alanlara bırakanlara, Kabahatler Kanunu’nun 41/3. maddesi gereği işlem yapılacak ve Belediye Zabıta görevlileri tarafından 105 TL para cezası uygulanacak. İzmir Büyükşehir Belediye Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, kent genelinde uygunsuz kurban kesimlerini önlemek için denetimlerini sürdürecek.

Kesim ücretleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait mezbahalarda ve mobil kesim ünitelerinde büyükbaş kurbanını görevli kasaba kestirmek isteyenlerden bayramın birinci günü 240 TL, diğer günlerde ise yığılmaları engellemek için 20 TL indirimle 220 TL alınacak. Küçükbaş hayvanlar için ise bayramın birinci günü 70 TL, diğer günler 60 TL’lik kesim tarifesi uygulanacak. Vatandaşlara “gıdaya uygun et taşıma poşeti”de  dağıtılacak. Konteynerlarda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanacak kesim tarifesi, mezbahalar ile uygulanacak tarife fiyatları ile aynı olacak.

Çadırlarda yapılan işler

İzmir Büyükşehir Belediyesi, satış ve kesim yerlerinde kurulan çadırlara çadır zemin betonu, çöp konteyneri, hayvan bağlama yeri, vidanjör, su tesisat bağlantısı kurdu. Ayrıca Foseptik çukuru ve kompresör bağlantıları sağlandı.

 

İZMİR METROPOL İLÇE KURBAN SATIŞ YERLERİ
Sıra No Birim Yer Adı Yer Adresi
1 İzmir Balçova Merkez Kuran Kursu Bahçesi Çetin Emeç Mahallesi Dere Sk. No.2 BALÇOVA/İZMİR
2 İzmir Balçova Uğur Camii Bahçesi Korutürk Mahallesi Kasırga Sk. No. 47 BALÇOVA/İZMİR
4 İzmir Balçova Flora Çiçeklik Yanı İnciraltı Mahallesi (357 pafta 2267 ada, 24-33-50 parsel) Flora Çiçekçilik Yanı Eski Çeşme Yolu Üzeri BALÇOVA/İZMİR
5 İzmir Bayraklı Özkanlar Kapalı Pazaryeri 289 Sk. Manavkuyu Mah. Özkanlar Camii yanı
6 İzmir Bayraklı Çamkıran Kapalı Pazar Yeri, 275/7 Sokak Manavkuyu Mah.
7 İzmir Bayraklı 75. Yı Mah. Kapalı Pazaryeri 120/39 Sokak 75. Yıl Mah.
8 İzmir Bayraklı Yeni Girne Kapalı Pazar Yeri Yeni Girne Bulvarı
9 İzmir Bayraklı Osmangazi Kapalı Pazar Yeri 593 Sokak Osmangazi Mah.
10 İzmir Bayraklı Doğançay Mezarlığı Yanı Doğançay Mezarlığı yanı Doğançay Mah.
11 İzmir Bornova MERKEZ KAPALI PAZAR YERİ Ergene Mahallesi, 554 Sokak No:7 Bornova/İZMİR
12 İzmir Bornova BORNOVA KURBAN SATIŞ YERİ IŞIKKENT 7217, 7216, 7220, 6106/14 ile 6106/18, 6106/25 ve 6106/26 sokaklar arasındaki alan (Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi karşısı dökümcüler sitesi yanı) BORNOVA/İZMİR
13 İzmir Bornova ATATÜRK KAPALI PAZARYERİ Atatürk Mahallesi , 853 Sokak No:29 Bornova/ İZMİR
14 İzmir Bornova ÇAMDİBİ KAPALI PAZARYERİ Barbaros Mahallesi,5233 Sokak No:29 Bornova/İZMİR
15 İzmir Bornova SERİNTEPE KAPALI PAZARYERİ Çamkule Mahallesi, 5746 Sokak No: 59/B Bornova/İZMİR
16 İzmir Buca PAR İNŞAAT TAAAHHÜT MİMARLIK PROJE TURİZM İTHALAT İHRACAT LTD.ŞTİ.- ET ENTEGRE TESİSİ VE MÜŞTEMİLAT ALANLARI İZMİR İLİ, BUCA İLÇESİ, KAYNAKLAR OLDURUK MEVKİİ 2737 NOLU PARSEL ZAFER MAHALLESİ, GAFFAR OKAN SOKAK, NO:24 BUCA/İZMİR
17 İzmir Çiğli SASALI YOLU KAKLIÇ GİRİŞİ SASALI YOLU KAKLIÇ MAHALLESİ GİRİŞİ (1223-1225 PARSEL)
18 İzmir Çiğli EVKA 2 PAZAR YERİ EVKA 2 MAH. 6850 SOK.
19 İzmir Çiğli EVKA 5 PAZAR YERİ EVKA 5 MAH. 8829 SOK.
20 İzmir Çiğli EGEKENT PAZAR YERİ EGEKENT MAH. 8845 SOKAK
21 İzmir Çiğli ÇİĞLİ ATAŞEHİR YENİ KAPALI PAZAR YERİ ATAŞEHİR MAH. 8265 SOK
22 İzmir Çiğli SASALI ESKİ MEZBAHASI SASALI – ÇİĞLİ
23 İzmir Çiğli HARMANDALI PAZARYERİ CUMHURİYET MAHALLESİ MİMAR SİNAN CADDESİ MUHTARLIĞIN ARKASI
24 İzmir Çiğli TESCO KİPA AVM ÇİĞLİ ŞUBESİ YENİ HAVAALANI CAD. NO:40 ÇİĞLİ/İZMİR
25 İzmir Gaziemir TESCO KİPA AVM YENİ HAVAALANI CD. NO:40
  İzmir Gaziemir GAZİEMİR KURS VE OKUL TALEBELERİNE YARDIM DRNK. ATIFBEY MH. 02 SK. NO:32 GAZİEMİR
  İzmir Gaziemir GÜZEL ÇAMLICA EĞİTİM VE KÜLTÜR DRNK. IRMAK MH. 820 SK. NO:1
  İzmir Gaziemir SEYRAN EĞİTİM VE KÜLTÜR DRNK. MİLLET CD. 22 SK. NO:01 GAZİEMİR
26 İzmir Güzelbahçe 1-Kaan Yüce Spor Salonu Bahçesi Abdullah Baydar Caddesi Güzelbahçe/İZMİR
27 İzmir Güzelbahçe 2- Yaka Mahallesi Cem Evi Bahçesi Yaka Mahallesi Güzelbahçe/İZMİR
28 İzmir Karabağlar Yunus KARABUĞA Uzundere Mahallesi (Dere Kenarı) 11344/1 Parsel
29 İzmir Karabağlar Ferdi ERTEKİN Peker Mahallesi (Emrez Mevkii Dere Kenarı) 11341/1 Parsel altı
30 İzmir Karabağlar Kestanepazarı Hatay K.K. Basın Sitesi 175/1 Sk. No:8
31 İzmir Karabağlar D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Basın Sitesi 108/2 Sk. No:20
32 İzmir Karabağlar
0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like
Devamını oku...

Tiyatro35

Kurtlar Vadisinin Star Oyuncularından Tiyatro35’in Genel Sanat Yönetmeni Atilla ALPAR, AUGUST STRİNDBERG’in yazdığı MATMAZEL JULIE adlı tiyatro oyunundaki…