Urla’dan genç yazarlara davet

Genç Kalemler “Necati Cumalı Oyun Yazma” Yarışması heyecanı başlıyor

Urla Belediyesi ile İzmir Devlet Tiyatrosu birlikteliğiyle gerçekleştirilecek olan “Necati Cumalı Oyun Yazma Yarışması”nın hazırlıkları başladı. 2014 yılından bu yana yapılan yarışmada, bu yıl eserler 9 Kasım 2018 tarihine kadar Urla Belediyesi’ne teslim edilmesi gerekiyor.

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Necati Cumalı’nın Urla için çok büyük bir değer olduğunu anımsattı, şunları söyledi:

“Urla olarak sahip olduğumuz değerler gün geçtikçe artıyor. Necati Cumalı gibi edebiyata ve tiyatroya kalıcı eserler veren bir yazarın memleketi olan Urla, aynı zamanda 3 yıldır Türkiye’nin ilk ve tek Devlet Tiyatrosu sahnesine sahip ilçe olma onurunu da yaşıyor. Tarih boyunca sanatın ve edebiyatın ilham aldığı bu topraklarda yeni yazarların teşvik edilmesi ve Devlet Tiyatrolarına evrensel ve sergilenebilir eserlerin kazandırılması için bu yarışmayı düzenlemek bizler için bir görev oldu. Devlet Tiyatroları işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz yarışmamızın, Türk Tiyatrosuna nice nitelikli oyunlar kazandırması dileğiyle tüm katılımcılara başarılar dilerim.”

Cumalı’nın adına yakışan eserler

Devlet Tiyatrosu İzmir Müdürü Levent Ulukut ise genç yazar ve sanatçılara bu yılki yarışmaya ilişkin bazı bilgiler verdi. Ulukut şunları söyledi:

“Eserlerde öncelikle yerel temaların, ülkemiz coğrafyasına, kültürüne ve geleneklerine ait olan konuların seçilmesi ve evrensel ölçütler içinde ele alınması koşulu arıyoruz. Özellikle genç yazarların, Necati Cumalı’nın adına ve üslubuna yakışır biçimde yerel konuları araştırması, oyunlarını bu eksende kurgulamasını özendirmeyi amaçlıyoruz. Bu yarışma aynı zamanda Devlet Tiyatrosu ve Urla Belediyesi işbirliği ile yapılan bir organizasyon olduğu için ülkemizde benzer işbirliklerinin gelişmesine de katkı sağlıyor. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt Bey’in olurları ve başkanlığı, aynı zamanda Edebi Kurul Başkanı Prof. Bozkurt Kuruç’un jüride yer alması da bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Tüm adaylarımızın ilhamı bol olsun.”

Üç esere ödül verilecek

Geçtiğimiz yıl sadece birincilik ödülü verilen yarışmada, bu yıl dereceye giren ilk üç esere para ödülü verilecek. Birinci eser 10.000 TL (On bin Türk Lirası), ikinci eser 6.000 TL (Altı bin Türk Lirası), üçüncü eser 3.000 TL (Üç bin Türk Lirası) almaya hak kazanacak.

Eserler 09 Kasım 2018 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Urla Belediyesi’ne ulaştırılacak.  Kazanan eserlere Necati Cumalı’nın doğum günü olan 13 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan anma töreninde ödülleri takdim edilecek.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like
Devamını oku...

Pranayama

Nefes çalışmalarına yogada Pranayama denir. Çeşitli pranayama teknikleri vardır.  Hem ısıtıcı hem de serinletici nefes çalışmaları olarak uyguladığımız…