Türkiye’nin en önemli uyku laboratuvarlarından biri Ege Üniversitesi’nde bulunuyor

Prof. Dr. Başoğlu,  ‘‘Yılda ortalama 2 bin 500 hastaya poliklinik hizmeti veriyoruz”

Halk arasında uyku apnesi olarak bilinen “Obstrüktif Uyku Apne Sendromu” konusunda Türkiye’nin en önemli uyku laboratuvarlarından biri Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde bulunuyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, laboratuvarı ziyaret ederek yürütülen klinik çalışmalar konusunda bilgi aldı.

Uyku Laboratuvarı Sorumlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özen Kaçmaz Başoğlu ve Prof. Dr. Sezai Taşbakan’dan laboratuvar çalışmaları konusunda bilgi alan Prof. Dr. Budak, yürütülen başarılı çalışmalardan dolayı akademisyenleri kutladı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Türkiye’nin en önemli sağlık merkezlerinden birisi olduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Budak, ‘‘ Hastanemizde sürdürülen pek çok çalışma ile hastalıklara şifa aranıyor. Akademisyenlerimiz araştırmalarını farklı bilim dallarının da katkıları ile yani disiplinler arası yürütüyorlar. Bu araştırmalar çağımızın vebası kanser ve milli aşı gibi pek çok konuda devam ediyor. Bu araştırmaların sonuçlarının ürüne dönüşmesi toplumumuzun sağlığı için yeni yöntemler kazandırmasının yanında ekonomimize de büyük katkı sağlayacak. Uyku laboratuvarımızda sürdürülen çalışmalar da bizim bu bakış açımızın bir yansıması. Burada hastalarımızın uyku sırasında yaşadıkları sıkıntılar inceleniyor ve bu sıkıntıların başka hastalıklara dönüşmesi engelleniyor. Akademisyenlerimizi ve tüm laboratuvar çalışanlarımızı kutluyorum. Çalışmalarında başarılar diliyorum’’ şeklinde konuştu.

Uyku Laboratuvarı Sorumlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özen Kaçmaz Başoğlu ise 2006 yılından itibaren hizmet veren laboratuvarda, uykuda solunum bozuklukları ön tanısı ile uyku polikliniğine başvuran veya diğer polikliniklerden yönlendirilen hastalara uyku testi yapıldığını söyledi. 

Uyku Laboratuvarında 12 yılda toplam 4 bin 500 hastaya uyku testi ile tanı koyduklarını belirten Prof. Dr. Başoğlu,  ‘‘ Yalnızca İzmir’den değil, çevre illerden de gelen yılda ortalama 2 bin 500 hastaya poliklinik hizmeti vermekteyiz. Bunların bir kısmı PAP cihazı kullanan ve düzenli kontrolleri yapılan eski hastalarımız, bir kısmı ise uyku polikliniğine yeni başvuran hastalardan oluşuyor’’ dedi.

ESADA’ya üye tek merkez

Uyku Laboratuvarının bir Avrupa Birliği projesi olan ESADA (European Sleep Apnea Database) projesinde yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Başoğlu, “Avrupa’daki saygın ve önemli uyku merkezlerinin yer aldığı bu çok uluslu ve çok merkezli projede uyku apne hastalarının başlangıç ve izlem verileri ortak veri tabanına kaydedilmektedir. On bir yıldır yürütülen ve 25 binden fazla hastanın kaydının yapıldığı bu çalışmada Türkiye’den katılan tek merkez olan Ege Üniversitesi 2 bin 400 hasta verisi girerek en çok hasta kaydeden 3. merkez konumuna ulaştı. Ayrıca bu çalışmadaki hastaların verileri analiz edilerek on beşe yakın önemli uluslararası makale yayımlandı’’ diye konuştu.

Uyku Apnesi

Horlama, uykuda nefes durması, gündüz uykululuk, yorgun uyanma, sabah baş ağrısı, konsantrasyon azalması, unutkanlık gibi pek çok soruna yol açıyor. Daha çok obez kişilerde görülen bu hastalıkla mücadelede EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uyku Laboratuvarı Türkiye’nin önde gelen merkezleri arasında yer alıyor. 

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like