Pantone rengi sarı ve gri etkisi

Küresel çapta renk otoritesi kabul edilen ve tasarım, moda, reklamcılık, baskı ve dekorasyon gibi pek çok alanda trendleri belirleyen Pantone Renk Enstitüsü, her sene olduğu gibi bu sene de yılın rengini duyurdu. Pantone 2021 yılının rengini bu defa diğer senelerden farklı olarak iki rengin birlikteliği olarak açıkladı. Hem güçlü hem de moral veren, güç ve umut veren bir kombinasyon: hakiki gri ve aydınlatan sarı (Ultimate Grey ve Illuminating). İlham veren bir renk eşleşmesi oluşturmak için bir araya gelen bu iki bağımsız rengi biraz inceleyelim:
Bu renkleri nerelerde uygularsak, hem bizi yormaz hem de renklerin psikolojik etkilerinden faydalanabiliriz?

 1. Mutfak ara tezgâhı
  Eğer açık mutfağınız ve loft tasarımlı bir daireniz var ise, mutfak ara seramik yerine rengi sarı cam kullanabiliriz. Sarı başlı başına iştah açıcı etkisi olduğu için kullanım alanı olarak mutfak doğru bir alandır.
 1. Çalışma alanları
  İş yerinizde ya da evinizde bulunduğunuz çalışma alanlarında da sarıyı bölgesel olarak kullanabilirsiniz. Bunun sebebi Sarı rengin ‘’heyecan uyandıran, dinç tutan ve dikkat çeken’’ bir renk olması. Sarı renk duyguların değil mantığın ve azmin rengidir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var, sarı rengi sadece bölgesel alanlarda sınırlı tutmanız gerekiyor. Çalışırken bakış açınızda bulunan bölgelerde değil, görme alanınızın fazla etkilenmeyeceği alanlarda kullanmanız gerekiyor. Çünkü
  sarı aynı zamanda dikkat çekici bir renk olduğundan dikkatinizi dağıtabilir, performansınızı etkileyebilir. Yapılan araştırmalarda yoğun sarı kullanılan alanlarda insanlar agresifleşiyor ve depresif etkiler bırakabiliyor.
 1. Kırlentler ve aksesuarlar
  Türkiye’de ‘’loft’’ tasarım diye yapılan uygulamaların çoğu maalesef ki yanlış uygulanıyor. Çünkü Loft tasarım demek, gri ahşap ve siyah detaylarla seçilen herhangi bir renge vurgu yapılması için uygulanan tasarımlar bütünüdür. Bu durumda sarıyı loft dizaynlarda aksesuar rengi olarak kullanabiliriz, kırlentlerde, perdelerde koyu sarı tonlamalar yaparak loft etkisini yumuşatabilir ve daha sıcak bir etki bırakabiliriz.
  Sarının diğer özellikleri:
  . Parlak ve açık sarı, karanlık odaları aydınlatır, dolayısı ile u renk az ışıklı, geniş ve kapalı ortamlar için idealdir.
  . Sarının bir diğer özelliği de, boyandığı yüzeyi daha yakındaymış gibi göstermesidir. Bu sebeple geniş alanlarda kullanılması tavsiye edilir.
  Sarı rengin de diğer renkler gibi, başka renklerle kullanıldığında etkisini ortaya çıkartırız. Mesela açık sarı tonlarını beyaz ile kullanırsak sarı etkinliğini kaybeder ve sanki o bölge temiz değilmiş etkisi verebilir. Ancak koyu mor tonlarında renklerle beraber kullanırsak daha gösterişli bir etki bırakabiliriz.

Pantonenin seçtiği diğer renk gri ile beraber sarıyı kullanırsak sarıyı daha belirgin hale getirmiş oluruz, bu durumda oldukça dikkatli bir uygulama yapılması gerekmektedir. Sarının koyu tonları hastalık, halsizlik gibi olumsuz etkileri doğurur. Altın sarısı ise zenginliği ve gösterişi temsil eder. Gördüğünüz gibi bir rengin tonlarıyla bile farklı etkiler oluşabiliyor. Dekorasyon alanında bu renk, az ışıklı, geniş ve kapalı ortamlar için idealdir. Ofiste ise insanların yüksek verimli çalışmaları için sarı renk tercih edilir.

Sonuç olarak, karteladaki en parlak renk olan sarı her ne kadar mutfaklar için uygun olsa da yeşile doğru gittiğiniz zaman daha soğuk bir renk algısı oluşturur, aynı zamanda sarının birbirine ters etkileri bir arada barındırması duygusal karmaşaya sebep olabilir, dikkatli kullanmakta fayda vardır. Bu sebepten ötürü dinlenme odaları için uygun bir renk seçimi olmadığını belirtelim. Çocuk odalarında, yatak odalarında sarı rengi tavsiye etmiyorum. Sarı renk sadece aydınlatmalarda (amber) olarak kullanılabilir.

Asil gri mi yoksa depresyon grisi mi?
Biraz da meşhur gri rengimizden bahsedelim. Gri, siyah ve beyazın karışımından oluşan, kavram olarak da bu birleşimi simgelercesine uzlaştırıcı ve denge unsuru olan bir renktir. Karmaşa ve tedirginliği azaltıcı etkisi vardır. Canlı renkler ile kullanıldığında onların enerjisini azaltarak daha dingin hale getirebilir. Açık gri tonları serinlik ve dinginlik aranan mekanlar için idealdir. Grinin koyu tonları karamsarlık ve içe kapanıklığa sebep olabilir. Bu nedenle koyu tonda grilerin mekanlarda ana renk olarak kullanılmasından ziyade, tamamlayıcı renk olarak kullanılabilir.
Psikolojik etkileri:
◉ Özellikle koyu tonlarının güçlü ve kararlı bir havası vardır.
◉ Soğuk bir renktir ve bunun yarattığı sakinleştirici, dinlendirici bir etki söz konusudur.
◉ Denge ve güven hissi yaratır.
◉ Yine de depresyon, kötü hava, sıkıcılık, fazla ciddiyet gibi olumsuz bir takım şeyleri de çağrıştırdığından nerede, ne kadar kullanıldığına dikkat edilmelidir.
Dekorasyonda kullanımı:
◉ Endüstri ile özdeşleştirilen bir renk olduğundan modern hava yaratılmak istenen mekanlar için çok uygundur.
◉ Dinlendirici ve sakinleştirici etkisi göz önüne alındığında kanepe ya da yatak başı, yatak örtüsü için ideal renklerdendir.

◉ Nötr ve soğuk bir renk olduğu için parlak renkleri dengelemekte birebirdir. Pek çok renkle birlikte kullanılabildiği için de dekorasyonda kurtarıcı niteliktedir.
◉ İskandinav tarz dekorasyonun yükselişe geçmesiyle iyice popüler hale gelen gri, geleneksele kaçmadan sofistike ve zarif bir atmosfer yakalamak için tercih edilebilir. Renklerin psikolojik etkileri baz alınarak mekanlarda hangi renk kullanılması gerektiğine karar vermek yaşam kalitesini artırmak açısından önemlidir. Tercihlerinizi bu doğrultuda yapmak sonuç olarak mutlu bir mekânda yaşamanızı sağlar.

Hepinize rengarenk, mutlu günler diliyorum..

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like