İş dünyası normalleşme bekliyor

 

Güçlü: “Hukukun üstünlüğü, demokrasi ve refah umudumuzu yitirmedik”

Yetkin: Suriye ve Irak artık fiilen yoktur

Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (ESİAD) düzenlediği “Türkiye ve bölgedeki siyasi gelişmeler ile gelecek beklentilerinin” ele alındığı toplantı Gazeteci Murat Yetkin’in katılımıyla gerçekleşti. ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü, iş dünyası olarak ülkemizin hızla normalleşme sürecine girmesini beklediklerini söyledi. Ülke ekonomisi olarak yüzde 5’lik asgari büyüme hedefini korumak gerektiğini belirten Güçlü, henüz ekonomide bu temponun yakalanamadığını açıkladı.

 “Normalleşme bekliyoruz”

Ülke ekonomisindeki mevcut büyüme rakamlarının yeterli olmadığını ifade eden Güçlü, “Tereddütlü dönemlerde bireyler ve kurumlar yatırımlarını ertelerler. Toplumda ve ekonomide tereddütler hâkim. Biz normalin tanımını yaparken içeride ve dışarıda barışı sağlamayı hedefleyen, yüksek demokratik standartlar ve hukukun üstünlüğünün hâkim olduğu, refahın yaygınlaştığı bir toplumu anlıyoruz. Ülkemizin sahip olduğu potansiyelle bu hedefleri gerçekleştireceğine inanıyoruz.” dedi.

“Irak, İran’a teslim edildi”

Toplumların bir anlık duyguyla ülkenin bütün geleceğini tehlikeye atabileceğini anımsatan Yetkin, ülke seçimlerinin böyle olmadığını ancak İngiltere örneğinde olduğu gibi referandumların ilkel bir silah olduğunu açıkladı.   Dünya gündemine yönelik önemli açıklamalarda bulunan Yetkin, Ortadoğu stratejisinde ABD’nin Irak’ı İran’a teslim ettiğini açıkladı. Günümüzde Suriye ve Irak’ın resmi olarak var olduğunu dile getiren Yetkin, “Ancak Suriye ve Irak fiilen artık yoktur” diye konuştu.

“Ortadoğu ilişkileri gelişiyor”

Ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçildiğini anımsatan Yetkin, “Ekonomik ve siyasi anlamda yaşanan sıkıntıların normalleşmesi gerekiyor. Dünyanın herhangi bir yerinde olan bir şey diğer ülkeleri de hemen etkileyebiliyor. AB ile umutlarımız o kadar yüksek değilse bile, ticaretin yarısı AB ile. Şimdi bölge deyince aklımıza ne geliyor. Konuşurken aklımıza Ortadoğu geliyor. 2009’dan sonra Türkiye’nin dış ilişkileri Ortadoğu olarak yoğunlaşıyor” dedi.

“Rusya Halep’e müdahale edecek”

Yaşanan olayların sonucunda Suriye ve Irak’ın fiilen yok olduğunu hatırlatan Yetkin, yakın zamanda Rusya’nın Kıbrıs yakınlarına getirdiği yüklü askeri mühimmat ile Halep’e müdahale edeceğini söyledi. Türkiye’nin bu bölgede PKK ve İŞİD tehlikesi altında olduğunun altını çizen Yetkin, “Güney sınırlarımızda iyi senaryo yok. Yapılan uzun kilometreli duvarlar neyi engelleyecek, bu da meçhul. Bölgedeki tek olumlu olabilecek şey Kıbrıs’ta barışın sağlanması ihtimali. Ayrıca İsrail ile ilişkiler normalleşme sürecinde. Bölgedeki doğalgazın boru hatlarıyla Türkiye ve AB’ye ulaştırılması gerekiyor. Bu da Rusya’yı memnun etmeyecektir” diye konuştu.

“Yeni normale alışın”

İş adamları olarak yeni normale ayak uydurulmasını öneren Yetkin, “Yeni normal, güney sınırımıza komşu bölge için çatışmalı dönem gerçeğidir. İş adamları buna ayak uydurmalı. Öte yandan AB ciddi bir krizle uğraşıyor. AB en başarılı, barış ve kalkınma projesiydi. Ama şimdi öyle yönetimler başa geliyor ki bu süreç tartışma noktasına gelmiştir. AB içinde Merkel dışında başka bir lider gözükmüyor. ABD’de ise, Trump’ın dönemi gibi bir gerçek var. Yabancı düşmanlığı, cehalet, bunlar maalesef bütün dünyada öne çıkıyor. ABD’de siyaset paramparça olmuş durumda” dedi.

Toplantıya olan katılımlarından ötürü teşekkürlerini sunan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü, Gazeteci Murat Yetkin’e İzmir 1900 kitabı ve plaket takdim etti.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like
Devamını oku...

EGESEM’den dolu dolu online eğitim programı

                                                                                                                                           Kaliteli ve sürekli eğitimin adresi olan Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ( EGESEM), tüm dünyayı etkisi altına alan…