Ruhum Urla’da dinleniyor

Urla, mavinin ve yeşilin bir arada olduğu sakin, temiz, çok güzel bir yer. Ruhum Urla’da dinleniyor.

Billur sesli ve naif bir kadın Nalan Altınörs… Nağmelere yumuşak kadife sesiyle hayat veriyor. Onu dinlerken ruhunuzun derinliklerinde bıraktığınız duygular açığa çıkıyor. Bağırmakla Türk Sanat Müziği sanatçısı olunmayacağına en güzel örnek bence buğulu sakin ve aşk dolu bir ses o.

Ben onunla röportaj yapmanın dayanılmaz keyfini yaşarken, sevdiğim Türk Sanat Müziği seslerinden olan Nalan Altınörs hanımefendi beni kırmayıp tüm içtenliği ile sorularımı cevapladı.

Nalan Altınörs inzivaya mı çekildi? Türk Sanat Müziği’nde bu kadar boşluk varken o neden ortalarda gözükmüyor?

İnzivaya çekilme gibi bir durum yok! Ben sanatıma devam ediyorum ama uzun yıllar ‘’Ayın Konseri’’ vb. dolu dolu programlardan sonra, şimdiki bir kaç şarkılık programlar yeterli ve keyifli gelmiyor. Bundandır ekranlarda çok gözükmeme sebebim.

 

Gazino dünyasına bir türlü ısınamadım…

Neden assolist olamadınız?  Fizik ve ses olarak pek çoklarına fark atacak kalitede olmanıza rağmen?

Biraz klişe bir laf gelebilir ama ben gönüllerin assolisti oldum. Gazino dünyasına bir türlü ısınamadım ve benimseyemedim o ışıltılı dünya bana nedense hiç cazip gelmedi. Ben beyaz camı sevdim televizyonda sevildim, ünlendim ve öyle devam etmek istedim.

 

Gelen teklifleri geri çevirip TRT’de kalmayı tercih ettiniz. Neden?

Hayatım boyunca huzurlu, onurlu, sade bir yaşam her zaman tercihim olmuştur. Çok ünlü, çok güzel, çok zengin olmak hiç bir zaman amacım olmadı ve bugün “pişman mısınız “deseler, hiç düşünmeden pişman değilim derim.

 

Suiistimal edildim…

1983’de İzmir Radyosu’nda ses sanatçısı olarak göreve başladınız ve 1992’de de bu görevinizden ayrıldınız. Ayrıma sebebiniz neydi?

Tek sebebi vardı  “suiistimal edilmem” Benden özel programlara görevli olarak gitmem istenince ayrılmaya karar verdim. İlgilileri ikaz ettim, olumlu yanıt alamayınca da istifamı verdim.

TRT’de programlar sundunuz ve sunuculuğunuz ses sanatçılığınız kadar başarılı bulundu. Yeniden program yapmayı düşünüyor musunuz?

Daha öncede belirttiğim gibi televizyonu seviyorum orada kendimi rahat hissediyorum  ‘’Sunucu ve yorumcu’’ olarak program yapmaya her zaman hazırım. Büyük bir zevkle…

 

İzmir’de yaşıyorsunuz bu sizin için bir handikap oluyor mu sanatınız konusunda?

Hem de çok. Kendimi deplasmana giden futbolculara benzettim hep, ama İzmir’i çok seviyorum. Başka şehirlere gidip programlara katılmanın en güzel yanı tekrar İzmir/Urla’ya dönmek oluyor.

Neden İzmir?

Mavinin ve yeşilin bir arada olduğu sakin, temiz, organik ürünlere ulaşabileceğiniz çok güzel bir yer. Ben Urla’ya çok alıştım. Farklı bir havası ve insan iletişimi var İzmir’de ve Urla’da.

İzmir’de en favori yerleriniz nereler? Ruhum burada dinleniyor dediğiniz özel bir yer var mı?

Urla’da deniz kenarı olan her yer özel benim için. Gündüz martılar, gece yakamoz… Sanırım benim gibi romantik ve dingin biri için ruhumun dinlendiği en güzel yerler ve anlar bunlar.

Sanatçıların hayranları için en iyi iletişim yolu olan sosyal medya ile aranız nasıl?

Sosyal medyaya hep uzak kaldım, öyle de devam ediyor. Sanki içine girersem bir kaosa sürüklenecek gibi hissediyorum, şimdilik böyle düşünüyorum belki sonra bir denerim.

Geriye dönüp baktığınız “işte burada hata yaptım” dediğiniz ne oldu?

Hiç bir şey! Hayatta bütün alacağım kararları eksikleri ve artıları ile düşünerek alırım, iyice tartıp ölçüp biçmeden hiçbir kararım olmamıştır. Bu da hata yapma şansımı sıfırlar.

Hep merak ederim, oldum olası kısa saçlı tanıdık sizi bu tarzınız mı?

Şimdilerde çoğularına göre klasik görünse de, ilk zamanlar çok modern bir saç şekliydi. Artık benim tarzım oldu galiba. Seviyorum tarzımı rahat pratik ve yakışıyor, kendime aynada baktığımda mutluyum.

Çok fazla çıkmamakla birlikte çıkan Türk Sanat Müziği isimlerini nasıl buluyorsunuz? Kimler favoriniz?

Büyük bir emek isteyen Türk Sanat Müziği’nde Elif Güreşçi, Ayşen Birgör, Çiğdem Gürdal, Yahya Geylan favori seslerim.

Trt kaliteli ve muhafazakâr sistem

TRT dediğimde ilk aklınıza gelen nedir?

Kaliteli ve muhafazakâr bir sistem… TRT Kurumu bir okul gibidir şu anda piyasada düzgün yerlerde olanların geçmişlerinde hep bu kurumun adı vardır.

Sanatçıdan dost olmaz derler ama siz Yıldırım Bekçi ile uzun yıllar uyum içinde çalıştınız bunu nasıl başardınız?

Ortak çalışmalarda uyumu yakalamak zordur ama Yıldırım Bekçi çok sevdiğim, yanında rahat hissettiğim, donanımlı çok iyi bir arkadaşım. Onunla her projeye varım.

Türk Sanat Müziği’nde çok popülerdiniz, en aranılan isimlerdendiniz. Şimdilerde ise pop müziği ve şarkıcıları revaçta sizce insanların zevkleri mi değişti?

Zamanla her şey değişti ve gelişti ama Türk Müziği hep aynı. Bence Türk Müziği’nde elele vermemiz gereken bir dönemdeyiz. Türk Müziği solistlerinin ‘’assolistlik’’ egosundan vazgeçip, elele projeler üretmeleri gerek. (Fasl-ı Şahane gibi)

Evlerinin kızı oldum…

Sansasyondan uzak olmayı nasıl başardınız?

Mütevazı yaşamayı seçtim belki ondandır hiç ön planda olmayı, aman illaki haberlerim çıksın reklamım olsun tarzını benimsemedim. Zaten böyle bir hayatın içinde olsam şimdiki dinleyici kitlemi kazanamazdım, onlar beni evlerinin kızları yerine koydular ve öyle sevdiler.

Egolarınız var mı?

Sordum. Hiç egom yokmuş!

Sevgili Hakan Aysev ile birlikte bir proje içinde olduğunuzu duydum biraz bahseder misiniz?

Sevgili Hakan Aysev Urla’ ya Sanat Merkezi açtı. Ben de Türk müziği adına koro ve solo dersler vereceğim. Urla için büyük bir kazanım olduğunu düşünüyorum. İyi öğrenciler yetiştirmek en büyük amacım.

Hiç değişmiyorsunuz sırrı var mı?

Teşekkür ederim. Doğayı ve doğallığı çok seviyorum. Pozitif düşünüyorum, yürüyüş yapıyorum, organik ürünler tüketiyorum.

Mesela beni sizin sesinizden “Nazende Sevgilim” çok etkiler, peki sizi derinden etkileyen ya da seslendirmekten zevk aldığınız eser hangisi ve neden?

Sanırım insanların hayatlarında ilkler hep ön planda oluyor ve unutulmuyor. Radyo sınavına girdiğimde okuduğum bestesi Ekrem Güyer’e ait olan “Unutturamaz seni hiç bir şey “  benim için çok önemlidir.

Gazino kültürünün bitmesinde en büyük faktör sizce nedir?

Kitle ve iletişim araçlarının çoğalması ve insanların popüler kültüre endeksli yaşamaları gazino hayatını bitirdi.

Aşk şarkılarını en güzel icra eden siz nasıl bir âşıksınız?

Sanırım bir âşıkta olması gereken her şey bende var. Tutkulu, sadakatli ve şefkatliyim.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like