19 Mayıs’ta korkuluklar köye yürüyecek!

Türkiye’de düzenlenen ilk “temalı festival”olan Barbaros Oyuk (Korkuluk) Festivali bu yıl 19 Mayıs’ta başlıyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Barbaros Oyuk Festivali için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.

Geçen yıl, Barbaroslular, köylerinin kaybolmaya yüz tutan tarımsal, kültürel ve geleneksel değerlerini canlandırmayı hedefleyen sıra dışı bir festival hazırlığına giriştiler ve ilki 3-4-5 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Yöresel adı “oyuk” olan ve tarlaları korumak amacıyla kullanılan korkuluk, festivalin simgesi olarak belirlendi. Böylece etkinliğin adı da Barbaros Oyuk Festivali oldu.

Festivalde yapılan ilgi çekici etkinlikler ve düzenlenen yarışmalar ile kaybolan değerler üzerinde farkındalık yaratmak, üretimi artırmak ve Barbaros’u markalaştırmak amaçlanıyor. Dolayısı ile yerli halkın kalkınarak, köyden kente göçün durdurulması ve genç nüfusun geri dönmesi hedefleniyor.

Festival, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Batı Urla Köyleri Derneği’nin desteklediği ile Fairy firmasının sponsorluğunda gerçekleşecek.

19, 20, 21 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan festival etkinlikleri; yarışmalar, sergiler, gösteri ve aktivitelerden oluşuyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like
Devamını oku...

En Lezzetli Fuar

Ege Uluslararası 4. Otel Ekipmanları, Ağırlama Konaklama Teknolojileri Fuarı ve Ev Dışı Tüketim Fuarı (HORECA) turizmcileri, konaklama sektörünü…
Devamını oku...

Magazin Haberleri

Bendeniz BestOf Albüm İle Geri Döndü! Türk Popunun önde gelen isimlerinden Bendeniz, bir döneme damga vurmuş şarkılarından oluşan’Best…