Köy çocuklarının azmi şampiyonluk getirdi

Şampiyon minikler destek bekliyor

Tesis yok demediler, çalıştılar Türkiye şampiyonu oldular

Köy çocukları, her türlü imkansızlığa rağmen, azim ve kararlılıkları ile Türkiye şampiyonu olmayı başardılar. Manisa’nın Salihli İlçesine bağlı Taytan Köyü’nde yer alan Taytan Şehit Özgür Yatakdere Ortaokulu öğrencisi 4 minik, imkânsızlıklar içerisinde başladıkları ve sürdürdükleri spor yaşantılarını, Sivas’ta yapılan 2016/2017 yılı puanlı Atletizm Türkiye Finali’nde okullarına şampiyonluk getirerek taçlandırdı. Her türlü imkansızlığa rağmen büyük bir başarıya imza atan minikler, şimdi milli sporcu olabilmek için destek bekliyor.

Salihli Taytan Şehit Özgür Yatakdere Ortaokulu’nun başarı öyküsü, okulun eski mezunlarından olan Beden Eğitimi Öğretmeni Sadık Yeşiltaş’ın 12 yıl önce vefa borcunu ödemek için köyünün okuluna dönmesiyle başladı. Okula ilk geldiğinde hiçbir ekipman olmamasına rağmen atletizm takımı oluşturan ve çalışmalarını başlatan Sadık öğretmen, o günden bugüne tüm imkansızlıklara rağmen okuluna 200’ün üzerinde kupa, 1000’in üzerinde madalya ve Türk sporuna onlarca sporcu kazandırmayı başardı. Taytan Şehit Özgür Yatakdere Ortaokulu’nun başarı öyküsü, bu yıl Sivas’ta gerçekleştirilen Atletizm Türkiye Finalleri’nde kazanılan şampiyonlukla taçlandı.

Tartan pistle finallerde tanıştılar

Beden Eğitimi Öğretmeni Sadık Yeşiltaş’ın öncülüğünde büyük bir başarıya imza atan Taytanlı miniklerin başarı öyküsü ise, tüm Türkiye’ye örnek olacak cinsten. Okullarında spor için uygun alan bulunmayan, köylerindeki spora uygun tek alan olan futbol sahası da 3 yıl önce ilçe belediyesi tarafından tadilata alındığı için minikler, çalışmalarını okul bahçesinde ve okulun karşısındaki arsada sürdürüyor. İl genelindeki imkanların Atletizm için yeteri kadar iyi olmadığını belirten Sadık öğretmen, “Türkiye’nin en hızlı gelişen kentlerinden birisi olan Manisa’da tek bir tartan pisti yok. Sporcu çocuklarımız hayatlarında ilk kez İzmir’deki bölge elemelerinde tartan pistle tanıştılar. Buna rağmen bizi Türkiye finalleri götürmeyi, burada da şampiyonluğa taşımayı başardılar” dedi.

“Destek gelirse ülkenin gururu olurlar”

Öğrencisi Mehmet Karaaslan’ın yüksek atlama minderinin pahalı olduğu için çıkma lastikler ve eski yataklardan oluşturdukları alanda yüksek atlama antrenmanı yaparak Türkiye şampiyonu, İsmail Yıldız’ın standartlara uygun olmayan toprakta antrenman yaparak uzun atlamada Türkiye 5.’si, Fahri Yıldırım’ın bayrak yarışında Türkiye 3.’sü ve Camuka Böke Yeşiltaş’ın ise 1000 metrede Türkiye 5.’si olduğunu; toplamda ise Türkiye’deki tüm okulları geride bırakarak şampiyon olduklarını belirten Yeşiltaş, “Bu çocuklar, hiçbir imkanları olmadığı halde bu başarıları elde ettiler. Haftada 6-7 gün hiç şikâyet etmeden antrenman yaptılar. Biraz destek gelirse ülkenin gururu olurlar. Yurtdışından devşirme sporcu getirmek yerine bu çocuklarımıza destek olunmasını istiyoruz. Atletizm Federasyonu, Gençlik Spor İl Müdürlüğü,  Belediye başta olmak üzere kamu kurumlarının ve kentimizdeki sanayicilerimizin desteğini bekliyoruz. Çocuklarımızın tek isteği uygun koşullarda spor yapabilmek” sözleriyle destek istedi.

Tek istek  tesis ve ekipman

179 öğrencisi bulunan küçük bir ortaokuldan Türkiye şampiyonları çıkarmanın kendilerine gurur verdiğini belirten Okul Müdürü Mehmet Yücel Ersoy ise, “Sadık hocamız belki de Türkiye’de işini en iyi yapan öğretmenlerden birisi. Fazla mesai yaparak, hafta sonu, yaz, kış demeden çocuklarla ilgileniyor. Nüfusu 3 bin civarında olan ve 179 öğrencisi bulunan Taytan’dan şampiyonlar çıkardı. Bu çocuklara gerekli tesis ve ekipman sağlansa bizim olimpiyatlarda gururumuz olacak potansiyele sahipler. Biz onları desteklemeyi sürdüreceğiz. Tüm yetkili kurumlardan ve iş dünyasından da bu başarılı gençlere sahip çıkmalarını istiyoruz” diye konuştu.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like