İzmir Enternasyonal Fuarı “enerji” temasıyla 86. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

“İzmir, 10’u bekliyor”

İzmir Enternasyonal Fuarı “enerji” temasıyla 86. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Fuar’ın partner ülkesi Rusya, onur konuğu ili ise Muğla olacak. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Folkart ve Vestel’in sponsorluğunda gerçekleştirilecek fuar, ticari boyutu,  geleceğin teknolojisi, yenilikçi ürünlerin yanı sıra dünyaca ünlü sanatçıların konseri ve renkli kültür – sanat etkinlikleri ile da dikkat çekecek.

Bu sene 86. kez kapılarını açmaya hazırlanan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Kültürpark’ta düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. 18 Ağustos- 27 Ağustos 2017 tarihlerinde “İzmir 10’u bekliyor” sloganıyla  düzenlenecek olan İEF’nin basın toplantısına,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanısıra İEF Ana Sponsoru Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ile İnovasyon Ana Sponsoru Vestel’in İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan da katıldı. Ana teması “enerji” olarak belirlenen 86. İEF’nin bu yılki  partner ülkesi Rusya, onur konuğu ili ise Muğla oldu.

Basın toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, her yıl 26 Ağustos’ta açılan fuarı bu yıl Kurban Bayramı nedeniyle öne çektiklerini belirterek, enerji temasıyla fuarın bu yıl çıtasını daha da yükselteceklerini söyledi.  İzmir Enternasyonal Fuarı’nı özünü kaybetmeden ileriye taşımak için verdikleri çaba sonucunda geçtiğimiz yıl  yakaladıkları başarıyı 86. İEF’te artırarak devam ettirmek istediklerini dile getiren Başkan Kocaoğlu, “İzmir Enternasyonal Fuarı’na yeniden hem ülkemizden hem de uluslararası camiadan çok büyük bir katılım talebi var. Geçtiğimiz yıl yaptığımız çıkış bu sene dünyanın en güçlü ekonomisi Rusya’yı fuara partner ülke yaptı.  Rusya 1.33 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılası ile dünyanın en güçlü ekonomileri arasında. Komşumuz olan Rusya ile ilişkilerimizin İEF çerçevesinde güçlenmesi hem bölge hem dünya barışı için çok derece önemli.  Rusya’nın partner ülke olmasında 2016 yılında suikasta kurban giden Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’un büyük katkısı var.  Rusya’nın İEF’ye partner ülke olmasına inanmıştı;  savunmuştu. Belediyeye yaptığı ziyarette bu konuda mutabık kalmıştık. Ben buradan bir kez daha 86. İEF’ye katkılarından olayı rahmetli büyükelçimizi huzurunuzda anıyor,  yapılan suikastı şiddetle kınıyorum. Rusya’nın partner ülke olması ile birlikte büyükelçimizin bu konudaki çabalarını, vasiyetini de yerine getirmiş olduk” dedi.

Rusya’nın fuara Enerji, Sanayi ve Ticaret Bakanı, Ekonomik Kalkınma Bakanı ve 300 civarında bürokratı ve Tataristan Cumhurbaşkanı ile çıkartma yapacağını dile getiren Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi:

İEF barış meşalesidir

“Rusya İEF’ye en çok katılan ülkeler arasında yer alıyor. Bu yıl 63.kez konuğumuz olacak. Kültürpark’ın kurulmasında da Rusya’nın Gorki Parkı örnek alınmış. Biz iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ilişkilerin gelişmesi için gerekli hazırlıkları yaptık. Karşılıklı iş ilişkisi kurulması için çalıştaylar düzenliyoruz. İkinci dünya savaşında cephede savaşan uluslar İEF’de birlik ve beraberlik içinde yarışırdı. Coğrafyamızın, dünyamızın bu durumunda İEF’nin bir barış meşalesi olarak yanacağını düşünüyoruz.  Bunun için çalışıyoruz. Rusya Başbakan Yardımcısının Türkiye ile domates ithalatı ile ilgili görüşmeleri İEF çerçevesinde görüşüp halledileceğini söylemesi Rusya tarafının bu fuara ne kadar önem verdiğinin göstergesidir”.

Otellerdeki doluluk oranı yüzde 100’e ulaşacak

İEF’nin turizm ve hizmet sektörüne önemli katkıları olduğuna değinen Başkan Kocaoğlu, geçtiğimiz yıl İEF süresince otellerin doluluk oranının yüzde 67 olduğunu bu yıl oranın yüzde 80’e çıktığını söyledi. Bu oranın fuar süresince yüzde yüze ulaşacağını belirten Kocaoğlu,

“Şuanda İzmir hem Avrupa’da hem dünyanın diğer ülkelerinde çok büyük ilgi görüyor. İlgi görmesinin nedeni burada yaptığımız çalışmalar, İzmirli’nin hayata, yaşama bakışı ayrı bir önem taşıyor. Biz umutluyuz. Önümüzdeki her yıl İzmir, daha da güzelleştirerek kenti yeşil yaparak, çevre yatırımlarıyla mutlaka ve mutlaka kalkınacak ve dünyanın en önemli kentlerinden biri olacak” dedi.

  1. İEF’te yıldızlar geçidi

18-27 Ağustos tarihleri arasında Yeraltı Otoparkı’nın üzerindeki çim alanda ücretsiz gerçekleştirilecek konserlerde, Nilüfer, Doğukan Manço, Sıla, Mabel Matiz, Demet Akalın, Teoman, Volkan Konak, Buray, Buika, Selami Şahin ve Candan Erçetin yer alıyor.Mogambo Caz Günleri’nde ise, Lisa Simone, Bülent Ortaçgil, Tuna Kiremitçi, Vedat Sakman, China Moses, Zuhal Olcay Ferid Odman, Della Miles ve Fatih Erkoç fuar ziyaretçilerini caz müziğinin en seçkin örnekleriyle buluşturacak. İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde her gece bir tiyatro oyunu sergilenirken; Açıkhava Tiyatrosunda da müzikaller ve sahne gösterileri yer alacak.

 3 TL karşılığında sınırsız eğlence

Fuar giriş ücretleri, İzmirim kart için 3 TL, öğrenci 2 TL olurken; engelli ve refakatçi, gazi ve gazi yakını, şehit ailesi elektronik kart sahipleri ücretsiz olarak Kültürpark’a girebilecek. Fuar ziyaret saatleri ise 16.00 ile 23.00 olarak belirlendi.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like