KEDİ ve köpeklerde tüy dökülmesi

Bu sayımızda sizlere en sık rastladığımız hasta sahibi sorunlarından biri olan kedi ve köpeklerdeki tüy dökülmelerinden bahsedeceğim.

Kedi ve köpeklerdeki tüy dökülmeleri fizyolojik olabileceği gibi bir problem ya da hastalığa bağlı olarak da meydana gelebilen bir problemdir. Evimizde beslediğimiz dostumuzun dökülen tüyleri hasta sahiplerimizi hem estetik olarak rahatsız etmekte hem de iç parazitlere karşı uygulama yapılmamış hayvanların tüyleri sağlık risklerini beraberinde getirebilmektedir. En sık rastladığımız soru ise “tüylerin kist yapıp yapmayacağı”dır. Öncelikle belirtmeliyim ki kedi ya da köpek tüyleri insanlarda kistlere sebep olmazlar ancak bu tüylerin üzerine bulaşmış olan endoparazit yumurtaları kistlere sebep olabilirler. Bu sebeple düzenli anti-endoparaziter uygulama çok önemlidir.

Kedi ve köpekler, fizyolojik olarak yıl boyu tüy dökseler de tüy dökülmesi ilkbahar ve sonbahar aylarında artar. Vücutta bulunan kıl örtüsünün hayvanları sıcaktan, soğuktan ve diğer bazı dış etkenlerden koruduğunu düşünecek olursak, mevsime göre özelleşmiş yapıdaki kıllarla örtünmek çok doğaldır. Kış aylarında edinilen sık ve kalın kıllar, bahar mevsiminde dökülerek yerini daha seyrek ve ince yapılı bir kürke bırakırlar. Yine yaz aylarındaki ince yapılı kürk ise sonbaharda değişerek yerini soğuktan korunmada daha etkili bir kürk yapısına bırakır. Diğer yandan, yavru kedi ve köpekler büyüdükçe yavruluk kürklerini değiştireceklerdir. Ev ortamında ve ısısında yaşayan dostlarımızda bu konuda bazı farklılıklar gözlemlenebilir. Sürekli evde kalan bir kedinin kürk yapısı da o evin ısısına göre dökülme zamanı açısından farklı olacaktır.

En sık rastladığımız tüy dökülmesi sebebi eksik ya da dengesiz beslenmedir. Ev yemekleri ve tek yönlü gıdalarla beslenen kedilerde ve köpeklerde tüy dökülmesinin önüne geçmek neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle evcil hayvanlarımızı onlara özel ve dengeli besin maddeleri ile beslemeliyiz. Sürekli ciğerle, sütle, et suyuna koyulan ekmekle ya da benzer gıdalarla beslenen hayvanların kürklerindeki sağlıksız görüntü hemen dikkati çeker. Öte yandan kalitesiz mamalarla besleme de aynı sonuca yol açabilir.

Uyuz, mantar, dermatit gibi hastalıklar da bölgesel tüy dökülmesine sebep olabilirler. Özellikle kaşıntılı dermatozlar kaşınılan bölgede tüy dökülmesini hızlandırırlar ve bu tür hastalıkların kontakt yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılabileceği, bazılarının sizlere de geçebileceği unutulmamalıdır. Petinizde bölgesel bir tüy dökülmesi fark ettiğinizde lütfen zaman geçirmeden bir uzmana götürünüz. Erken teşhis ve tedavi edilmeyen dermatolojik problemler hekiminizi ve sizi uzun süre uğraştırabilir. Tabi bu sırada evcil dostumuzun çekeceği sıkıntıyı da söylemiyorum bile.

Özellikle uzun tüylü hayvanlarda yapacağınız düzenli tüy bakımı, tarama, fırçalama gibi önlemler kürkün daha bakımlı olmasını, dökülerek etrafa saçılması muhtemel tüylerin tarakta ve fırçada kalmasını sağlar. Bu da evinizin içinde uçuşan tüylerden kurtulmanızın en kısa ve kolay yoludur.

Tıraş etmek bir kedi ya da köpeğin tüy dökmesini engellemez. Sadece dökülen tüyler daha kısa olacağından pek gözünüze batmaz.  Biz tıraşı tüy dökülmesinin hızlandığı bahar aylarında yaptırmanızı öneriyoruz. Böylece petiniz hem dış etkilerin daha yumuşak olduğu bir dönemde korunmasız kalmaz hem de zaten dökülmesi muhtemel olan tüylerden daha erken kurtulmuş olursunuz.

Son olarak söylemek isterim ki: Hepinizin bildiği gibi kedi ve köpeklerin hemen hepsi kürklü canlılardır. Evinize yeni bir evcil hayvan alırken bunu aklınızda bulundurmanızda büyük fayda vardır. Bizler nasıl saçımıza özen gösteriyorsak onların da vücutlarının hemen hemen tamamını kaplayan kürklerine özenle bakmalıyız.

Kadife koltuklarınızın üzerine yapışmış daha az tüylü günler dilerim.  Tabi eğer hala kedi tırmalamasından yırtılmadılar ise.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like
Devamını oku...

Uzunkuyu Mektebi

Cumhuriyetin 10. yılında inşa edilen Uzunkuyu İlkokulu binası restore edilmeyi bekliyor.Urla’nın 17 km batısındaki Uzunkuyu Köyü’nde bulunan Uzunkuyu…
Devamını oku...

Eskiden…

“Bitmiyor, sadece bazen -belki güneşli bir günde veya kalabalık bir gecede- geçtiğini sanıyorsun ama geçmiyor esasında. Alışıyorsun zamanla,…