Özgener, “İzmir’in gelişimi için birliktelik şart” dedi

İZMİR Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Rotary 2440. Bölge Federasyonu’na bağlı Gündoğdu Rotary Kulübü’nün konuğu oldu. Özgener, İzmir’in sahip olduğu potansiyeli kullanmasının zamanının geldi” dedi. Mahmut Özgener, “Artık İstanbul’dan çok daha nitelikli, alternatif bir kentin ortaya çıkıp bunu güçlü bir dille söylemesi gerek. Bu yeni merkez için en uygun kent İzmir’dir ve bizlerin de bu düşünce etrafında birleşme zamanımız geldi. İstanbul- İzmir aksında açılan ve adına altın çember denilen koridorun çekim merkezi İstanbul’dur. Ama ne ilginçtir ki İstanbul’un da çekim merkezi İzmir’dir. Her alanda bu stratejiyi güçlendirecek adımların bir an evvel atılması Türkiye’nin de elini güçlendirir” dedi.

İTO Başkanı Mahmut Özgener, kent olarak birlikte hareket edilmenin önemini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bugün artık çağı aşmak için bize tarımdan sanayiye, insan kaynağından kamu yönetimine kadar bir nitelik devrimi lazım. Çünkü teknolojinin etkisiyle üretimden finansa, lojistikten tüketime kadar her şey çok hızlı değişiyor. Örneğin bugün, kimya sektörünün yönlendirici etkisiyle artık tarım bile tarlada değil fabrikalarda yapılır hale geldi. Bütün süreçleri, İzmir’in mevcut potansiyeliyle yeniden tanımlayıp gereğini yapmamız şart. Bizim artık birlikte hareket etme vaktimiz gelmiştir. Birlik olduğumuz ve farklılıklarımıza karşın ortak paydalarda buluştuğumuz sürece her alanda başarıyı yakalarız. Bizler; yerel yönetimler ve kamu kurumlarıyla İzmir adına aynı masada önyargısız olarak birbirimizi dinlediğimiz sürece hayal denilen tüm projeleri tek tek gerçeğe dönüştürebiliriz. Başka kentlerde yaşanan çekişmeleri zaman zaman kamuoyunda izliyoruz. İzmir’imiz benzer tartışmalara kurban vermemek ve aynı duruma düşmemek için uzlaşıcı, iyi bir dinleyici ve karşısındakinin fikirlerine saygı gösteren örnek kişiler olmalıyız. Düşünceler değiştikçe, kalıplar yıkılır, kalıplar yıkıldıkça özgürlük ve demokrasi artar; özgürlük ve demokrasi arttıkça yenilikçi fikirler ve girişimler ortaya çıkar. Bu fikirlere yapılan yatırımlarla kent ve ülke ekonomisi gelişir. Ekonomimiz geliştikçe de refahımız artar ve kıskanılan kent oluruz.”

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like
Devamını oku...

“Sessiz Lüks”

ŞEF MEHMET YALÇINKAYA’DAN GASTRONOMİDE  YENİ TREND “SESSİZ LÜKS” Masterchef moderatörü şef Mehmet Yalçınkaya, Bodrum Merkez Marina’da geçen sene…