EVDE DOĞRU ZAMAN YÖNETİMİ TAVSİYELERİ

 “Covid_19” salgını nedeniyle evde geçirilen süre arttı. Bu sürenin etkili ve verimli geçirilmesi için herkese önemli görevler düşüyor. Uzmanlar, tüm zaman ve enerjimizi virüs hakkındaki haberleri takip ederek geçirmemeyi öneriyor. Günün belirli saatlerinde haberleri izleyip diğer kalan vakitlerde normal yaşantıya devam edilmesinin önemini vurguluyorlar.

Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji Rehber ve Psikolojik danışmanlarından, internet tabanlı eğitim-öğretim faaliyetleri sürecinde doğru “Zaman Yönetimi” konusunda tavsiyeler:

 • Amaçların ve sorumlulukların planlanması etkili zaman yönetimi ile mümkün olacaktır.
 • Özellikle LGS ve YKS’ye hazırlanan öğrencilerimizin, moral ve motivasyonlarını bozmadan, kendilerine program hazırlamaları ve bu akademik planlama çalışmalarında, geçmişe yönelik eksik konularını tamamlamaya çalışmaları oldukça önemlidir.
 • Ulusal sınavlara hazırlanan öğrencilerimizin eksik konularını tekrar ettikten sonra bu konulara ilişkin soru çözmeleri gerekmektedir. Boş bırakılan veya yanlış yapılan sorular deftere not alınmalı ve mutlaka bu konularla ilgili tekrarlar yapılıp sorular yeniden çözülmeye çalışılmalıdır.
 • Okulumuz öğretmenleri tarafından tüm sınıf düzeylerinde hazırlanmakta ve dijital sistemler aracılığıyla öğrencilerimize gönderilmekte olan ödevlerin, zamanında ve eksiksiz yapılması oldukça önemlidir. Bu süreçte onlara evde uygun çalışma ortamları sağlamanız ve onları cesaretlendirmeniz son derece önem arz etmektedir.
 • Düzenli uyku, dengeli ve doğru beslenme, kişisel hijyen gibi zorunlu işler için harcanan zaman çıkarıldıktan sonra kalan süre iyi planlanmalıdır.
 • Çocuğunuzun kişisel program hazırlamasını sağlayabilir, bu programa olabildiğince uyması için ona destek olabilirsiniz.
 • Aile içerisinde günün belirli bir saatini kitap okuma faaliyeti olarak değerlendirebilirsiniz.
 • Evden çıkmamaya özen gösterdiğimiz bu günleri birbirinizle hoşça vakit geçirmek için değerlendirebilirsiniz. Eğitici ve eğlendirici etkinlikler (puzzle, tabu, satranç, sessiz sinema vb.) yaparak ders çalışma dışında kalan boş zamanlarını güzel geçirmelerine olumlu katkıda bulunabilirsiniz.
 • Televizyon, bilgisayar, telefon, tablet, internet gibi zamanını etkili bir şekilde kullanmasına engel olabilecek unsurlara sınırlamalar getirmelerine yardımcı olabilirsiniz.
 • Ev içerisinde sorumluluk paylaşımı yapabilir, ona da yaşına uygun görevler verebilirsiniz.
 • Zamanını etkili kullanmadığı durumlarda onu uyarabilir, daha verimli zaman yönetimi için gerekli önerilerde bulunabilirsiniz.
0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like
Devamını oku...

Kemeraltı’nda yeni dönem!

Kemeraltı’nda yeni dönem.. Taşıt girişlerine kısıtlama, yayalara “daha fazla özgürlük” geliyor!   İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi alışveriş…
Devamını oku...

Kazaklarda Kuru Temizleme

Havaların soğumasıyla birlikte sarıldığım giysilerin başında kazaklar geliyor. Çoğu zaman duygusal bağ bile kurduğumuz bu giysilerin yünlü yapılara…
Devamını oku...

Kent’te Sanat Söyleşileri

Kent’te Sanat Söyleşileri’nde bu hafta müzik ve sohbet bir arada Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen; her hafta sanatın çeşitli…