Gurbetçiler ve Yabancılar Yeni Hedef Pazar Olacak

Dövizin Artması Türkiye’den Gayrimenkul Alma Motivasyonunu Artıracak

Gayrimenkul PR; ‘Gurbetçiler ve Yabacılar İçin Gayrimenkulde Avantajlı Dönem Başladı’

Avantajlı konut kredi faizlerinin sona ermesinin ardından yavaşlayan Gayrimenkul satış sektöründe yeni hedef yabancılar oluyor. İzmir merkezli dijital gayrimenkul satış-pazarlama şirketi Gayrimenkul PR, ‘dövizin TL’ye oranla değer kazanmasından sonra gurbetçiler ve yabancı alıcılar için Türkiye’de avantajlı gayrimenkul edinme imkanı başladı’ açıklamasını yaptı.

Yurt dışı uçuşların normalleşmesi ve artan döviz kurlarının etkisi ile birlikte yabancıya konut satışında artış öngördüklerini belirten Gayrimenkul PR, yerli alıcılar piyasadan çekilmeye başlarken, yabancı alıcılar değerlenen dövizle hem yaşam hem de yatırım amaçlı Türkiye’den gayrimenkul alma motivasyonlarının artacağına işaret etti.

Düşük faizle ve konut alım döneminde fiyatların köpürtüldüğünü ve suni alımların yapıldığını belirten Gayrimenkul PR, şu değerlendirmelerde bulundu;

İnşaat firmaları ve mülk sahipleri fiyatlarını orantısız boyutlarda yükseltince, tüketiciler açısından aslında avantajlı bir alım dönem gerçekleşmedi. Kimi inşaat firmaları fırsatçılık yaparak, hükümetin uyguladığı bu sıra dışı teşviki kötü niyetle kullandı. Yerli alıcılar düşük faizle aldığını zannettikleri konutu aslında yüzde 30’lara varan oranlarda zamlı aldı. Bunu, kredi geri ödemesinde anlayacaklar. Yeni dönemde konut satışları azalacak, fiyatlar düşecek. Bundan sonraki hedef kitle gurbetçiler ve yabancı alıcılar olacaktır.

Döviz, TL’ye göre değerli olduğu için yabancı müşteriler için gayrimenkul almak çok avantajlı olacak. Yurt dışındaki gurbetçiler ve yabancıların girişleri artamaya başlayacak. Türk Sağlık sisteminin Covid-19’la mücadelede halka ücretsiz sağlık hizmeti sunması, yurt dışında yaşayan gurbetçilerin Türkiye’ye dönme motivasyonunu artırdı. Yurt dışından Türkiye güvenli liman olarak görülüyor.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like