Türk sanatçı Osman Akan’ın büyük başarısı

CODAAwards 2020 En İyiler Listesinde yer aldı

Ünlü Çağdaş Sanatçı Osman Akan’ın en son gerçekleştirdiği eseri “VOIDS” (Boşluklar),

Amerika’nın en iyi 100 eseri arasında seçilerek CODAAwards listesinde yer aldı.

New York’ta yaşayan ve çalışmalarını Amerika’da sürdüren, özellikle kamusal alanlarda mekânın algılanmasında çoklu bakış açıları ve ışık önemi üzerine yaptığı heykeller ile tanınan Türk çağdaş sanatçı Osman Akan, CodaAwards’in en iyiler listesinde yer aldı. İki yıl önce El Paso şehri Müze ve Kültürel Kuruluşlar Bakanlığı tarafından siparişi verilen “Voids” (Boşluklar) eserinin yerleştirilmesi tamamlandı.

Osman Akan, Alameda Kütüphanesi için yarattığı eserini ışık ve fiber optik kablolar kullanarak gerçekleştirdi. “Voids”da, toplam uzunluğu 4572 metreyi geçen kablolar yüzeyini oluşturdukları formları on beş ayrı ışık kutusu ve onları kontrol eden bir server yolu ile renklendiriyorlar.

Alameda Kütüphanesi için hazırlanması istenen çalışma direkt olarak El Paso şehri Müze ve Kültürel Kuruluşlar Bakanlığı tarafından Osman Akan’a verilmişti. Sanatçı, mekânın planlama aşamasından itibaren “Voids” u ana projenin bir parçası olarak tasarladı.

Amerika’da kamusal alanlar için ürettiği eserler ile tanınan, ünlü çağdaş sanatçı Osman Akan, bu çalışmasında özellikle şehrin coğrafik yapısı ile bağlantı kurduğunu, El Paso’nun “Geçiş” anlamına gelen ve şehri çevreleyen jeolojik yapılardan esinlendiğini belirtiyor. Sanatçı, bu jeolojik yapıları baz alarak kurguladığı “Voids” (Boşluklar) çalışmasının, fiziksel ve dijital bilgilerin birbiriyle iletişimine ve kavramlarına göndermede bulunduğunu söyledi.

CODAAwards’un 2013’den beri oluşturduğu Amerika’nın en iyi kamusal alanlar için üretilen sanat işlerini kapsayan liste, halk tarafından oylanarak seçiliyor. Osman Akan’ın yaptığı “Voids” eseri de bu yıl CODAAwards’un en iyi 100 sanat eseri arasına katıldı. Eser ayni zamanda eğitim kurumları kategorisinde yılın en iyi eseri yarışında dört finalistten biri. Ödülü kazanan Ağustos ayında açıklanıyor.

Osman Akan, dana önce de New York şehri tarafından, parklara yerleştirilen sanat işlerinin 40’’ıncı yılı kutlamaları kapsamında seçilen kırk sanatçıdan biri olmuş ve işi Brooklyn Bridge Park’a yerleştirilmişti. ‘Üçüncü Köprü’ adlı bu eseri Dumbo Sanat Merkezi tarafından desteklenmişti. Brooklyn Köprüsü Parkı projesi ile kamusal alana adım atan sanatçı 2010 yılında Denver şehri için “Albedo” ve 2012’de Anchorage şehri için tamamladığı “Fragmenta” isimli siparişler ile bu şehirlerin daimi sanat koleksiyonlarına katıldı. Kamusal alanlarda işler üreten ender sanatçılardan biri olan Osman Akan, Atlanta Sivil ve İnsan Hakları Merkezi, Alberta Üniversitesi, New York Üniversitesi, Clemson Üniversitesi, Utah Üniversitesi, Beyaz Saray’ın yanında ki Monroe ve Murrow parkları, Memphis’deki su kulesi, Kaliforniya’daki Livermorium plazası, Griffis Teknoloji Parkı, Indiana Eyalet Binası, Alaska Üniversitesi, Dallas Love Field Havaalanı, Amerikan Büyükelçiliği gibi projelere sanat işleri üretti.

Osman Akan, çalışmalarına yaşadığı New York’ta devam ediyor.

Osman Akan Hakkında

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Akan, Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden 1994’te mezun olduktan sonra Kaliforniya Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde (CalArts) ‘Kritisizm ve Yeni medya’ alanlarında yüksek eğitim gördü. Önceleri video ve ses enstalasyonları üreten sanatçı “Jerome Fonu” bursunu kazanarak ilk fiber optik enstalasyonunu 2006’da Franconia Heykel Parkı’na yerleştirdi. 2007’de New York Eyaleti Sanat Konseyi Bireysel Sanatçı Ödeneğini ‘Üçüncü Köprü’ isimli işini gerçekleştirmek üzere aldı. Bugüne kadar birçok kamusal ve kurumsal projede çalışan sanatçı özellikle kullandığı sıra dışı malzemeler ve ışık duyarlılığı ile tanınıyor.

CodaAwards Hakkında

CODAWorx tarafından 2013 ten bu yana her yıl verilen CODAAwards, o yıl kamusal ve kurumsal alanda yapılan en iyi eserleri seçiyor. Eğitim mekânları, çevre tasarımı, kamusal alan gibi farklı kategorilerde değerlendirilen işler halkın seçtikleri en iyi 100 ve jürinin seçtiği o kategorinin en iyisi olmak üzere birkaç şekilde ödüllendiriliyor. Geçtiğimiz yıllarda Ann Hamilton, Mark Fornes, Pae White gibi ünlü sanatçılar bu ödüle layık görüldüler.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like
Devamını oku...

10 yaşında

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin prestij projelerinden biri olarak 27 Aralık 2008 tarihinde hizmete açtığı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi,…