Başvuru tarihi 23 Nisan’a uzatıldı!

0
6
  1. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması başvuruları bu yıl yüzde 40 arttı

Bu yıl 40. yaşına giren Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın başvuru tarihi, yoğun ilgi dolayısıyla 23 Nisan’a kadar uzatıldı. ‘Doğayı Seviyorum, Çevreme İyi Bakıyorum’ temasıyla düzenlenen yarışmaya 1 Şubat’tan bu yana 8 bini aşkın başvuru yapılırken başvurularda geçen seneye oranla yüzde 40 artış olduğu gözlendi. Pınar tarafından çocukların sosyal becerilerini geliştirmek ve onlara resim sanatını sevdirmek amacıyla 40 yıldır aralıksız düzenlenen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na Türkiye’nin 7 bölgesi, özel eğitim ve uygulama okulları ile K.K.T.C., Almanya ve Azerbaycan’daki 6 – 14 yaş arasında ilköğretim çağındaki çocukların başvuruları tüm hızıyla sürüyor.

Dijital katılım oranı rekora koşuyor
Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na pandemi nedeniyle bu yıl dijital başvuru seçeneğinin eklenmesiyle şimdiye kadar 8 binden fazla başvuru yapıldı. Yarışmaya ilginin yüksek olması sebebiyle de 2 Nisan’da sona ermesi planlanan yarışmanın son başvuru tarihi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak yeniden belirlendi. Bu yıl yarışmaya katılmak isteyen çocukların oranı, geçen seneye göre yüzde 40 artarken dijital başvuru oranı ise yüzde 90 artış gösterdi. Bu yıl yarışmaya ilk kez katılan Azerbaycanlı çocuklardan büyük ilgi Türkiye’nin tüm bölgelerinin yanı sıra yurt dışından Almanya, Azerbaycan ve K.K.T.C’den katılım gösterilen yarışmaya, Azerbaycanlı çocuklar da büyük ilgi göstermeye devam ediyor. Yarışmanın bu yılki teması, bir önceki resim yarışmasına katılan resimlerin analizleri yapılarak hazırlanan Sosyolojik Değerlendirme Raporu’nun sonuçlarından elde edilen veriler ışığında “Doğayı Seviyorum, Çevreme İyi Bakıyorum” olarak belirlenmişti. Kazananlar jüri değerlendirmesiyle Mayıs’ta açıklanacak.

Jürinin Mayıs ayında yapacağı değerlendirme sonucunda 10 öğrenci tablet ve 20 öğrenci profesyonel resim malzemeleri çantası ile ödüllendirilirken, 3 öğrenci de Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla 1 yıllık eğitim bursu sahibi olacak. Yarışmada özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların hayallerini resmetmesine olanak tanıyan kategoriyi kazanan 1 yarışmacıya tablet, 2 yarışmacıya da profesyonel resim malzemeleri çantası hediye edilecek. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na katılım sağlamak isteyen çocuklar resimlerini www.pinar.com.tr web sitesine yükleyebilir, aynı zamanda kargo yoluyla şirket adresine gönderebilirler.