Depremde Bile Siber Zorbalık!

Hayatımızın dijitalleşmesi ile birlikte ortaya çıkan siber zorbalık, yaşanan büyük deprem ve yaraların sarıldığı süreçte de baş gösterdi.
Sosyal medyadaki paylaşımlar ve tartışmalar kullanıcıları etki altında bıraktı.
Peki siber zorbalık nedir ve nasıl önlenir?
Farkındalık yaratmak için hazırlanan ve Medyatilkisi youtube kanalında ilk üç bölümü yayına giren Siber Zorba belgeselinde ünlüler hikayelerini, uzmanlar ise alınabilecek önlemleri anlatıyor.
Belgeselin katılımcıları arasında, vefatında dahi siber zorbalığa maruz kalan Taha Duymaz da yer alıyor. Fenomen Taha Duymaz’ın depremde hayatını kaybetmediği ve saklandığı iddia edilmişti.
Siber Zorba belgeselinin konuları arasında dezenformasyon da yer alıyor. Türkiye’yi vuran deprem esnasında, sahte sosyal medya profilleri üzerinden dezenformasyon amaçlı yaklaşık 30 bin paylaşım yapıldı.
Bunun yanı sıra, depremzedeler arasında paniğe neden olduğu gerekçesiyle başta Oğuzhan Uğur olmak üzere fenomenler hakkında soruşturma başlatıldı.
İçeriğinde tüm bu konuları ele alan ve uzman kişiler tarafından çözümler de sunulan Siber Zorba belgeseli titiz bir çalışma sonucu toplumu bilinçlendirmek için yapılan örnek bir belgesel niteliğinde.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like
Devamını oku...

Kültür & Sanat

Netflix Dizi ve Belgesel Emily İn Paris / Dizi Tür: Romantik, DramaYönetmen: Alfonso Gomez-RejonYapımı: 2020Oyuncular: Lily Collins, Phil ippine…