Renklerin anlamı

Renklerin insanlar üzerindeki oldukça fazladır.Her ne kadar ‘zevkler ve renkler tartışılmaz’ dense de uzmanların elde ettikleri dikkat çekici sonuçların bu tartışmanın yapılmasında gecikildiğini açıkça gösteriyor.

renkler1

Girdiğiniz bir yerde otururken neden kalkmak istemediğiniz, yolda giderken neden birden bire acıktığınız, neden kapalı bir alanda otururken sıkıldığınız ya da neden bir kişi ile konuşmaya kalktığınız zaman size kaçamak cevaplar verdiğini hiç merak ettiniz mi?

Bütün bu soruların cevabı renklerde saklı…

Renkler kendi dilleriyle karşınızdakine, muhatabınıza sizin karakterinizi sizden önce anlatıyor. İşte renklerin yadsınamaz etkisini fark eden batılı şirketler, bunu iş hayatında sıklıkla kullanmaya başlamış ve çok da başarılı olmuşlar. Hayatımızı şekillendiren, bizi kimi zaman neşeli, kimi zaman da düşünceli yapan renkler ve marifetleri saymakla bitmez.

Renkler hayatımızın parçası. Peki renklerin hayatımızı nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Renk seçiminin kimi zaman karakterimizi yansıttığından ya da seçtiğimiz rengin bize olumlu ve olumsuz etkileri olduğundan biliyormuydunuz?

KIRMIZI

Mutluluğu temsil eder. Kırmızı renk, fiziksel olarak; ataklığı, canlılığı ve duygusal bağlamda; bir işi sonuna kadar gotüren azmi ve kararlılığı gösterir.

YEŞİL

Güven veren renktir. O yüzden bankaların logolarında hakim renktir. Yeşil yaratıcılığı körükler. Bu yüzden büyük lokanta mutfaklarında yeşil tercih edilir. Hastanelerde de yeşil rahatlatıcı özelliği nedeniyle kullanılır. Yeşil alanda insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği saptanmıştır.

SİYAH

Duygusallığı ve hüznü simgeler. Gücü ,özgüveni ve tutkuyu temsil eder. Einstein konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan odaları tercih ederdi.

MAVİ

Huzuru temsil eder ve sakinleştirir. Özgürlük hissi verir.Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır, nazar boncuğu o yüzden mavidir.

LACİVERT

Aonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği simgeler. Lacivert giyen kişiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandırıcı hissederler. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır.

MOR

Bilinç altını olumsuz yönde etkileyebilir. Duygu bozukluklarını  açığa çıkardığından, insanların bilinçaltını korkuttuğu saptanmıştır. İntihar edenlerin beğendiği renktir.

PEMBE

Neşe, güven ve rahatlık verir. Uyum ,neşe , şirinliğin ve sevginin simgesi. Rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir.

SARI

Sarı zeka , incelik ve pratiklikle ilgilidir. Toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı yansıtan bir anlamı vardır. Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolüdür. Temizliği ve saflığı temsil eder. İstikrarı, devamlılığı simgeler.

KAHVERENGİ

Toplum içinde rahatlık ve güven verir. Kahverengi insanı hızlandırır. Bu yüzdende fastfoodlar iç mekanda kahverengi kullanır. Kıyafetlerde çok fazla kullanılan bir renk degildir, çünkü kahverengi giyen insanlar kalabalıkta dikkat çekmezler.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like