Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı

Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı’nın Narlıdere Belediyesi ile ortak yürüttüğü MAG eğitimlerinin 2. grubu 27 Kasım Saat 20:00’da Narlıdere Belediyesi AKM meclis salonunda başlıyor. 6 Ocak’ta yapilacak tatbikata kadar surecek olan eğitimler, haftada iki gün ve akşamları yapılacak.

d722f2a14a84b7ad8053262f61a6106b_l

MAG VAKFI

Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG), yerel örgütlenmenin gerekliliği inancıyla, sayısız can kaybı ve ekonomik kayıplara neden olan 1999 Marmara Depremi’nin ardından, 2000 yılında kuruldu. Afetlere hazırlanmanın ve bir afet durumunda afetlere ilk müdahalenin mahalle düzeyinde gerçekleştiği bilinci ve deneyiminden yolan çıkan MAG yapılanması Türkiye’de afet bilincini artırmayı ve bireylerin afet durumunda “hayatta kalma ve sevdiklerini kurtarmaya çalışma” refleksinin doğru biçimde hayata geçirilmesi için eğitim almalarını hedefledi. MAG yapılanması, mahalle düzeyinde örgütlenen gönüllülere hem eğitim hem de malzeme temin ederek, mahalle düzeyinde afete hazırlık birimleri yarattı.

ekran-resmi-2016-10-25-09-40-29

Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı, bugüne dek bağımsız yapılar olarak mahalle düzeyinde var olan MAG sisteminin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve çok sayıda insana erişmek amacıyla MAG sistemini destekleyen bir yapıya duyulan ihtiyacın sonucu olarak, iş çevrelerinde, üniversitelerde, kamu kuruluşlarında, diğer sivil toplum kuruluşlarında ve basın-yayın kuruluşlarında görev yapan öncü vatandaşların girişim ve katkılarıyla kurulmuştur.

Vakıf uzun vadede, ülkenin depremden etkilenebilecek her bölgesinde MAG programlarının oluşturulmasını hedefliyor. MAG Vakfı, bunun da ötesinde, bildiklerini aktarmayı, bilinç yaratmayı, diğer sivil toplum örgütleriyle bir ağ oluşturmayı ve yerel grupları desteklemeyi amaçlıyor.

magara

Afet alanında yerel çalışmalarla halkı bilgilendirmek ve duyarlılık düzeyini yükseltmek, gönüllü dinamiğini ve kapasitesini geliştirmek, afete karşı etkin bir iletişim ve katılım sağlamak, afet alanında hazırlık ve müdahale standartlarını oluşturmak ve bunları koruyup geliştirmek, yerel grupların kullanabilecekleri kaynakları büyütüp destek ağlarını sağlamlaştırmak, afetelerle mücadelede kamu ve yurttaş işbirliği için bir köprü görevi görmek MAG Vakfının kendine görev edindiği işlevlerin başında geliyor.

İstanbul merkez ofisinde çalışmalarını yürüten MAG Vakfı başta Marmara bölgesi olmak üzere tüm Türkiye’nin afet riski taşıyan tüm bölgelerinde kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yapmayı hedefliyor.

Detaylı bilgi için: http://www.mag.org.tr/tur/mag.asp

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like