Genç tasarımcılar nefes kesti

Tasarım kenti olma yolunda önemli adımlarla ilerleyen İzmir, Uluslararası Ayakkabı Tasarım Yarışması’nın ikincisini gerçekleştirdi. SHOEXPO – 41. İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı çerçevesinde düzenlenen yarışmada 70 genç tasarımcı mücadele etti. Genç tasarımcıların çalışmaları, sektörün geleceği adına büyük umut verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen SHOEXPO- 41. İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı, kentte ayrı bir coşku yarattı.  54 ülkeden bini aşkın yabancı satın alıcının konuk olduğu fuar,  ticari öneminin yanı sıra defileleriyle de dikkat çekti. Fuar kapsamında geçtiğimiz yıl başlatılan   “Uluslararası Ayakkabı Tasarım Yarışması”nın ikincisi de düzenlendi. Sektöre genç ve yeni tasarımcılar kazandırmayı hedefleyen yarışmaya 70 tasarımcı 210 tasarımı ile katıldı.

 Genç yetenekler keşfedildi

Kadın ve erkek kategorilerinde ilk elemeyi geçen 18’er tasarım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı gala gecesinde jüri karşısına çıktı.  Fuar İzmir’de düzenlenen gecede,  tasarımlarını ayakkabıya dönüştürerek izleyicilere sunan genç tasarımcılar birincilik ödülünü almak için kıyasıya mücadele etti. “Transform” (Dönüşüm) temalı yarışmada erkek kategorisinde Marmara Üniversitesi’nden Melike Dolan,    kadın kategorisinde ise Mimar Sinan Üniversitesi’nden  Gamze Gültaşar  “Yılın Başarılı Ayakkabı Tasarımcısı” unvanı ile 3’er bin Eur o ödül kazandı. Erkek ayakkabı kategorisinde Dilara Övet ile kadın kategorisinde  Buse Özgün’e jüri özel ödülü verildi.  Birinci seçilen ve jüri özel ödülünü alan  genç tasarımcılar, ödüllerini İZFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Onur Fatih Gökçedağ’ın  elinden aldı. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Öznur Enes’in jüri başkanlığında,  tasarımcı Sertaç Delibaş, Bircan Aykut,   Duygu Ergör, Gökhan Talay, Pınar Arkun,  Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mine Ovacık, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Endüstriyel Tasarım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Önder Erkaslan, İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü öğretim üyesi  Doç. Dr. Şölen Kipöz,  210 tasarım arasından birincileri belirledi.

 Ünlü tasarımcıdan nefes kesen koleksiyon

“2. Uluslararası Ayakkabı Tasarım Yarışması” ödül gecesinde,  tamamen el yapımı, yüksek ökçeli, kadının zarafetini ön plana çıkaran ünlü tasarımcı Sertaç Delibaş’ın, 25 tasarımdan oluşan “Hayal” koleksiyonu ile modaseverlerin karşısına çıktı. Tasarımcının  umut, sabır ve hayal üçlüsünden esinlenerek oluşturduğu koleksiyon büyük ilgi gördü.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like