Bir tavsiyem var

Bu sayıdan itibaren Narlıdere Life Dergisi yazar ailesinin bir üyesiyim… Gezdiğim, gördüğüm, deneyimlediğim yerler ve mekânlar konusunda tecrübelerimi Narlıdere Life okuyucularıyla paylaşacağım.

Mekân önerileri sayfalarında buluşacağız. Siz de benim gibi gezmeyi, gözlemlemeyi, keşfetmeyi ve anı biriktirmeyi sevenlerdenseniz buyrun takibe…

Eğer rotanızda Ege varsa; bir hafta sonu arınması için ideal bir yer: Herakles Butik Otel ve Herakles Kafe Restoran. Bu sevimli mekân Çeşme’nin Ildırı Köyünün içinde bulunuyor. Ildırı İzmir’e 73 km. uzaklıkta. Denizi, balıkçı tekneleri, beyaz badanalı evleri ve muhteşem bir tarihi dokunun bulunduğu şirin bir Ege Köyü.

Nasıl gidilir?

İzmir’den giderken otoyolu tercih edip, Zeytinler çıkışından sonra Germiyan Köyü’nün içinden geçerek ulaşmak da mümkün. Ama benim size tavsiyem eski Çeşme yolundan gitmeniz olacak. Bu yolu kullanırsanız otoyolun soğukluğundan uzak, o bakir dokunun ve çam ormanlarının size eşlik etmesine izin verin. Barbaros ve Kadıovacık Köylerinin içinden geçtikten sonra Ildır Köyüne ulaşacaksınız.

Köye girdiğinizde yaklaşık 500 mt. sonra Herakles Butik Otel ve Kafe Restoran’ı göreceksiniz. Heybetli taş binaya girdiğinizde  bir birinden güzel odalar karşılayacak sizi6 odalı taş binanın her odası farklı konseptte tasarlanmış. Ve oda isimleri de bir o kadar hoş… Ayçiçeği, Limon, Begonvil, Sardunya, Papatya, Denizyıldızı…

Mesela Limon oda, arka avluya bakıyor ve pencerenizi açtığınızda sizi kocaman bir Limon ağacıyla selamlaşıyorsunuz. Denizyıldızı ise binanın ön kısmında bulunuyor, pencerenizi açtığınızda muhteşem bir deniz manzarası ve seferden  dönen balıkçılar tekneleri…

Her odanın farklı güzelliği var, özenle hazırlanmış tertemiz mis gibi. Odalarda taş duvarların üzerinden süzülen cibinliklerin ise ayrı bir atmosfer yarattığını da söylemeliyim.

İyot kokusu eşliğinde huzurlu bir uyku sizi bekliyor… Sabah uyandığınızda denize karşı yapacağınız köy kahvaltınız güzel bir güne başlamanızın sebebi olabilir.

Konaklama kısmı için son hatırlatma ise, önceden arayıp oda ayırtmanız olacak.

Herakles Cafe Restoran

Aslında burası her mevsim ayrı güzel… Bana sorarsanız kışın bir kadeh şarap eşliğinde şömine başı harika! Fakat ilkbahar ve yaz aylarında daha çok tercih ediliyor.

Kışın ahşap tavanı ve yarı ahşap duvarları bütünleyecek şekilde kapatılıyor geçici olarak, yazın ise tamamen açık bir mekân haline geliyor. Konum olarak biraz yüksekte olduğu için yemeğinizi yerken güzel bir deniz manzarası olacak karşınızda.

Her daim hafif, sakin bir müzik var mekânda. Sandalyeler, masalar hatta tavan bile ahşap. Mekânın girişinde duvar kenarlarına ekilmiş çiçekler ve tavana asılmış kabaklar şarkı söylüyor esen rüzgâr eşliğinde… Her şey çok sade, çok doğal ve çok gerçek…

Ne yenir?

Menüden bahsetmem gerekirse; mutlaka tatmanızı istediğim iki yemek var. Birincisi: Enginarlı Mantı ikincisi ise: Enginar  Izgara İkisi de çok lezzetli.

Bu iki enginar yemeği, enginarının meşhur olduğu Ildırı’da tadılmalı ama bunlar dışında neredeyse aklınıza gelebilecek her şey var menüde. Alkollü alkolsüz içecekler, ızgaralar, deniz ürünleri, köy kahvaltısı, çeşit çeşit reçeller, yöresel ot haşlamaları ve kavurmaları gibi.

Buraya nasıl gidileceğinden, ne yenileceğinden, mekândan bahsettim ama bu mekânları var eden ve yılardır başarıyla sürdüren kişiden bahsetmeyi en sona sakladım. İşletme sahibi Melek Hanım’dır. Kızları Duygu ve Damla ile

2004 yılında pansiyonu  2007 yılında ise Restoran kısmını açmış. Beyler alınmasın lütfen ama kadın eli, kadın enerjisi, kadın ruhu ve dokunuşunun başarıya dönüşmüş hali burası. Yolunuz düşerse sizde hissedeceksiniz bunu.

Tarihin en ünlü filozoflarından Homer’in, “Güneşin en güzel battığı yer” dediği bu sevimli kıyı köyüne konaklamayı veya Zeki Müren Adasına karşı bir akşam yemeği yemeği yemek isterseniz, öğrenmek istediğiniz ne varsa hemen arayıp her ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

 

Melek Çekin: 0538 820 66 27

Duygu Çekin: 0535 071 09 09

www.heraklesbutikotel.com/

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like
Devamını oku...

Bir Tavsiyem Var

Aylardan şubat. Kışı uğurlamanın, baharı karşılamanın telaşındayız… Ege’de varlık göstermenin neticesinde, hep Ege’den öneriler ile buluşuyoruz her sayıda.…