İzmirli girişimcinin kurduğu şehir rehberi uygulaması İzmir’in asistanı oldu

İzmirli girişimci Bilsay Yıldırım’ın kurduğu mekan, etkinlik, insan ve kent rehberi içerikli uygulama hızla büyüyerek İzmir’i çok iyi bilen bir asistan oldu.

Bilsay Yıldırım, Bilkent Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği okuduktan sonra San Francisco’da Yazılım Mühendisliği üzerine mastır yapmış. Orada bir süre çalışmış, daha sonra Londra’ya gitmiş. Uzun bir süre Londra’da, dünyanın en önemli futbol sitelerinden birinde üst düzey yöneticilik yapmış.

İki yıl önce Türkiye’ye dönen Bilsay Yıldırım, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli’nin de desteği ile Otuzbeşlik.com’u kurmuş. Bilsay Yıldırım, kurduğu uygulama ile ilgili şunları söylüyor: “Biz bu uygulama ile İzmir kent rehberini oluşturduk. Bu rehberle şehirde nerede ne var buradan ulaşabiliyorsunuz. İzmir’in tüm semtlerindeki restoran, kafe, eğlence mekanlarıyla ilgili detaylı bilgiler bulabiliyorsunuz. Ayrıca uygulamada bulunan gelişmiş harita sistemi sayesinde; İzmir’in her yerindeki etkinlik merkezleri, AVM’ler, sinemalar, restoranlar, gönüllü kuruluşları, daha birçok mekan da görülebiliyor. İzmir’in kültür ve sanat gündemini aktaran, kişisel atölyelerden, büyük kültür sanat festivallerine kadar pek çok etkinlik mobil uygulamaları da sitemizde bulunuyor.

Bu proje aynı zamanda İzmir’in yeni çalışma modeli ve yeni girişimcilik ruhunun da somut örneğidir. Bu girişim sayesinde ben de İzmir’i ve insanları daha yakından tanımaya başladım. Ben birisiyle tanıştığım zaman ilk sorum ‘Size nasıl destek olabilirim’ oluyor. Çünkü onlar zaten sanatçı ve yoğun çalışmaları gerekiyor. İletişimde olduğumuz insanlar, yapılan etkinlikler arttıkça bizim için de çok hoş oluyor. İzmir’in birçok gizli cevheri var. Biz de onlara destek olmayı istiyoruz.

İzmir çok sevdiğim bir yer ama bazı yönleri hala geleneksel eski model. Bir çalışma ekosistemi oluşturulmalı. Teknolojinin gelişmesine katkı koyacak insanlar, sanatın gelişmesine katkı yapacak insanların bu şehirde yaşamalarını kolaylaştıracak bir ekosistemden bahsediyorum.” diyor.

Otuzbeşlik.com nedir?

İzmir ile ilgili tüm enformasyonun bir arada toplandığı, güncel, sürekli revize edilen bilgi kaynağı hedefiyle kurulan Otuzbeşlik.com’ kenti internet ortamında tanıtmayı amaçlayan bir uygulama. Birçok uygulama benzer şeyler yapılıyor ama Otuzbeşlik.com biraz daha farklı bilgiler vermeyi planlıyor. Kentteki etkinlikleri tanıtırken, sadece bilinen konserler değil, çok bilinmeyen atölyeler, yerler de Otuzbeşlik.com’da artık. Hem de sadece yer değil, her türlü bilgileri ile.

Sıradan kent rehberi değil!
Bu uygulama, arkasında yapay zekânın olduğu, şehri ve insanları tanıyan bir site. Neyin nerede olduğunu söylemekle kalmıyor aynı zamanda İzmir’in yeni çalışma modeli ve yeni girişimcilik ruhunun da en somut örneği. Merkezi Urla’da, Teknopark’ta…
Destekçileri arasında Türkiye’nin en önde gelen kurumları da var. Otuzbeşlik.com, İzmir’in yazılım üzerine en kapsamlı ilk girişimi oldu. Çünkü bu yapı, şehirlerin asistanı, kentlerin profilini gözler önüne seriyor. İzmir’de başladı, hedef yalnızca Türkiye’deki şehirlerin değil dünyadaki şehirlerin rehberi olmak. Bilsay Yılıdırım, başarısının sırrının çalışmak olduğunu belirterek ‘İzmir, gelişmek için kesinlikle rehavet ve kavganın olmadığı bir ekosistem geliştirmek zorunda’ dedi.

10 kişilik ekip…

Projenin operasyon yönetimini Bilsay Yıldırım yapıyor. İçerik takımı, etkinlik ekibi, sponsorluk ve reklam ekibi gibi, operasyonu gerçekleştiren 10 kişilik bir ekip var. Uygulama için sürekli kod yazılıyor ve sistemde 8 ayrı proje yani uygulama çalışıyor. Bilsay Yıldırım: “Eğer bu siteyi biz sadece insanlarla yapmaya çalışsaydık sahadaki içerik temini için yüzlerce kişi gerekirdi. Şu an kendi kendine öğrenen yapay bir zekâ var.” diyor.

Otuzbeşlik.com’da neler var?

Otuzbeşlik.com’un Etkinlik rehberi olmasının dışında, kimsenin bilmediği farklı işler yapan insanlar, değişik çalışmalar tanıtılıyor bu uygulamayla. Röportajlar, videolar, çok bilinmeyen ama güzel işler sanatçı ve atölye tanıtımları. Yapılan bu çalışmaları destekleyen etkinlikler de Otuzbeşlik.com’un yakın planları arasında.

 

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like