1.İZMİR AVRUPA CAZ FESTİVALİ BAŞLIYOR

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği 26. İzmir Avrupa Caz Festivali 02-20 Mart 2019 tarihleri arasında yapılacak.

İzmir İtalya Konsolosluğu, İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu, İstanbul Avusturya Kültür Ofisi ve Goethe Enstitüsü İzmir işbirliğiyle düzenlenen Festival, 2 Mart 2019 Cumartesi günü AASSM’de yapılacak sergi açılışı ve Ferit Odman Quartet konseri ile başlayacak.

 1. İzmir Avrupa Caz Festivali, dokuz konser, bir jam session, bir sergi, bir seminer,
  bir film gösterisi ve atölyelerin yer aldığı programıyla İzmirlilere unutulmaz bir caz festivali
  yaşatacak.
  Ferit Odman Qartet İle Derin ve Güzel Bir Yolculuk
  Türkiye’de caz davulunun öncülerinden Ferit Odman 26. İzmir Avrupa Caz
  Festivali’nin açılış konserinde; Downbeat dergisinin dört yıldızla taçlandırdığı “Autumn in New
  York” ve “Nommo” albümlerindeki quartet aranjmanlarına yer verecek. Ferit Odman, Engin
  Recepoğulları (saksafon), Ercüment Orkut (piyano) ve Kağan Yıldız (kontrbas) 2 Mart 2019
  Cumartesi günü 20.00’de AASSM Konser salonunda dinleyenlerini hard-bop dünyasının
  derinlerinde güzel bir yolculuğa çıkaracak. Günümüzün önemli caz müzisyenlerinden oluşan
  Quartet, birlikte ve ayrı ayrı pek çok projede yer almakta, konser ve festivallere katılmakta ve
  kayıt çalışmalarını sürdürmektedirler.
  Saksafon ve Piyanonun Büyülü Beraberliği
 2. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin ikinci konserinde saksafon sanatçısı Gianni Oddi ve
  piyanist Alessandro Bonanno’dan oluşan Jazz Virtuoso Duo sahne alacak. İzmir İtalya
  Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak konserde Oddi ve Bonanno kendilerine dünya çapında
  tanınırlık kazandıran üstün virtüözlük yeteneklerini sergileyecek. Her ikisi de klasik eğitim
  almış olan ancak caz müziğinde ilerlemeyi seçen Jazz Virtuoso Duo, 4 Mart 2019 Pazartesi
  akşamı 20.00’de AASSM Küçük Salonda, konuklarını saksafon ve piyanonun büyülü
  beraberliğinde ağırlayacak.

Klasik, İlginç ve Orijinal: Irina Sarbu Band

7 Mart 2019 Perşembe akşamı 20.00’de AASSM Küçük Salon, benzerine az rastlanır bir konsere tanıklık edecek. Sahnede sesiyle devleşen Irina Sarbu, arkadaşları Puiz Pascu (piyano), Ciprian Parghel (kontrbas) ve Tudor Parghel (davul) ile eşsiz ve orijinal yorumlarıyla 15 yıllık ortak deneyimlerini dinleyenlerine sunacak. İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi işbirliği ile sahneye gelecek Irina Sarbu Band, caz, etnik caz, samba, bossa nova, Arjantin tango, Rumen müziği, Fransız müziği ve folklor gibi müzik türlerinden oluşan geniş repertuarlarından özel bir seçkiyi 26. İzmir Avrupa Caz Festivali dinleyicilerine sunacak. Birlikte Söylemenin Keyfi; Marion Rampal Trio Marion Rampal (vokal), Pierre-François Blanchard (klavye ve vokal) Anne Paceo’dan (davul ve vokal) oluşan Marion Rampal Trio, İzmir Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile 12 Mart 2019 Salı 2000’de AASSM’de dinleyenlerine farklı bir caz deneyimi yaşatacak. Bir ses sanatçısı olarak istisnai bir yeteneğe sahip olan Marion Rampal, henüz lise yıllarında Avrupa sahnelerinde tanınmış bir şarkıcı. Söz yazarı olarak da hatırı sayılır bir tanınırlığa sahip olan Rampal, Trio’su ile çok geniş bir yelpazede özel bir repertuar sunacak. Doğaçlama ve Müzikal Etkileşimin Doruğunda; Nu Bass İzmir Avrupa Caz Festivali’nde İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile iki konser yapılacak. 14 Mart 2019 Perşembe günü 20.00’de AASSM Küçük Salon’da François Lindemann (piyano & el. piyano & beste), Amine Mraihi (ud), Olivier Clerc (davul), Patrick Perrier (bas & kontrbas), Ivor Malherbe’den (bas & kontrbas) oluşan Nu Bass çalacak. Kullandığı enstrümanlara (piyano, davul, tabla, ud ve nadir görülen 2 kontrbaslı bir kombinasyon) bakıldığında bir “etnik caz grubu” olarak tanımlanabilecek olan Nu Bass, kurucusu piyanist François Lindemann’ın bu eşsiz enstrümanlara uygun yaratılmış özel bestelerini seslendiriyor. Sayısız etkinlikte yer alan Nu Bass, festivallerin aranan konukları
arasında bulunuyor. Genç Avrupa Caz Müziğinin Temsilcisi; Pilgrim
İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile 26. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde yapılacak ikinci konserde genç Avrupa caz müziğinin en heyecan verici gruplarından biri olan Pilgrim Beşlisi sahne alacak. Zürih kökenli tenor saksafoncu Christoph Irniger tarafından kurulan Pilgrim beşlisi dördüncü albümleri “Crosswinds”’i İzmirli dinleyicilerine takdim edecek. Christoph Irniger (tenor saksafon), Stefan Aeby (piyano), Dave Gisler (gitar), Raffaele Bossard (bas) ve Michi Stulz’dan (davul) oluşan Pilgrim, kategorize etmesi zor, yoğun ve çok yönlü bir müzik yaratmasıyla tanınıyor. Bu sıra dışı konser 16 Mart 2019 Cumartesi 20.00’de AASSM Küçük Salon’da yapılacak. Müziğin Rengi Mor mu?
Avusturya’nın Linz şehrindeki bir caz müziği oturumunda tesadüfen bir araya gelen Simon Raab (piyano), Štěpán Flagar (saksafon), Martin Kocián (bas) ve Michał Wierzgoń (davul), günümüz Avusturya cazının önemli temsilcilerinden olmayı başaran Purple is the Color’u oluşturdu. Grubun müziği zengin caz kuartet geleneğinden beslenmesine rağmen pop ve halk müziğinin birleştirici unsurlarından uzak kalmayarak tüm bunları modern bir ses düzeni içerisinde birbirine bağlıyor. İstanbul Avusturya Kültür Ofisi işbirliği ile 18 Mart 2019 Pazartesi 20.00’de AASSM Küçük Salonda yapılacak konser, kompozisyon ve doğaçlama arasında doğru akışı bulma konusunda tüm doğru notaları kullanan Purple is the Color ile tanışmamızı sağlayacak. Yerler ve Yüzler: Timo Vollbrecht Fly Magic Kolektif müzikal hikâyeleri, farklı müzikal stillerin ve kültürel çeşitliliğin patlayıcı kesişiminde ortaya çıkan dört muhteşem doğaçlama sanatçısından oluşan Fly Magic, 19 Mart 2019 Salı 20.00’de AASSM Küçük salonda 26. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin son konserini verecek. Timo Vollbrecht (saksafon), Elias Stemeseder (piyano & synth), Bernhar Meyer (bas) ve Sebastian Merk’den (davul) oluşan Fly Magic Goethe Enstitüsü İzmir işbirliği ile gerçekleşecek konserde Grubun dünyanın farklı yerlerinde turnedeyken tanıştıkları 10 kişiyle olan karşılaşmalarının hikâyesini anlatan yeni albümleri Faces in Places’ı sunacak.

VE CAZ HER YERDE

 1. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin tamamı ücretsiz yan etkinlikleri her yaştan İzmirliye
  cazın büyüsünü yaşatacak.
 2. Caz Afişi Sergisi
  İKSEV’in 26. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin afişini belirlemek için açtığı 17. Caz Afişi Yarışmasını Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü mezunu Yiğitcan Çakar’ın çalışması kazandı. Seçici kurul, ikinciliği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü mezunu Seda Yüksel, üçüncülüğü ise Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Grafik Bölümü yüksek lisans öğrencisi Sevda Kaçtı’nın çalışmasına verdi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü
  öğrencisi Esra Aslan’nın “Caz Üçlemesi” ise Jüri Özel Ödülüne layık görüldü. Sergilenmeye değer görülen 39 afiş 2 – 20 Mart 2019 tarihleri arasında AASSM Alt Galeride sergilenecek. Write Stuff – Bir Caz Yazarı Yetişiyor İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), 10 – 20 Mart 2019 tarihleri arasında yapacağı 26. İzmir Avrupa Caz Festivali kapsamında gazetecilik öğrencilerine yönelik, caz yazarlığını konu alan “Write Stuff” düzenleyecek. Atölyeyi, Türkiye’de bu işin en iyilerinden
  Ümit Tuncağ ve gazeteci Sirel Ekşi yürütecek. Jazz Virtuoso Duo ile Atölye ve Jam Session İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile 26. İzmir Avrupa Caz Festivali’ne katılan saksafon sanatçısı Gianni Oddi ve piyanist Alessandro Bonanno, 5 ve 6 Mart 2019 günleri İKSEV’de genç cazcılarla atölye çalışması yapacak. Jazz Virtuoso Duo ve öğrencileri 6 Mart 2019 akşamı saat 19.30’da AASSM’de Jam Session yapacak.

Processed with VSCO with c8 preset

Cazın Dans Hali Lindy Hop

Swingin’ feet İzmir işbirliği ile 9 Mart 2019 Cumartesi günü saat 10.30 – 15.00 arasında İKSEV’de yapılacak Lindy Hop Atölyesi her yaştan dans tutkununu kucaklayacak. Usta Hopper’lar bu dansı seven ve öğrenmek isteyenlerle birlikte dans edecekler. Bu atölyenin amacı müziği hissetmek, bedenimizi bu müzik ile uyum içerisinde hareket ettirmek
ve keyifli zaman geçirmek olacak.

Publik Market Caz Edisyonu

Lokal üreticileri, zanaatkârları, tasarımcıları, sanatçıları; komüniteler, destekçiler ve kurumlar ile buluşturan alanlar yaratmayı hedefleyen Publik Market, 9 Mart 2019 Cumartesi günü 13.00 – 19.30 arasında Edit & Chillé’de kurulacak. 26. İzmir Avrupa Caz Festivali kapsamında yer alan Publik Market, caz müziği ve tasarım kültürünü sokağa taşıyacak.
Yaşar Üniversitesi Caz Ensemble Festival’de çalacak

 1. İzmir Avrupa Caz Festivali, 9 Mart 2019 Cumartesi günü sahnesini İzmir’de caz eğitimi veren tek üniversite olan Yaşar Üniversitesi’nin öğrencilerine açacak. Timuçin Şahin Yönetimindeki Yaşar Üniversitesi Caz Ensemble, saat 19.30’da AASSM Küçük Salonda bir konser verecek.
  Seminer: “Sesin Özgürleşmesi”
 2. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin geleneksel seminerini bu yıl besteci, gitarist, eğitmen Timuçin Şahin verecek. Dünya caz sahnelerinde olağanüstü tanınırlığa sahip olan Şahin, 1950-60’lara damgasını vuran 2 ses devrimcisinin Çağdaş müziğe getirdiği yenilikler üzerine konuşacak.  Ayni zamanda “New York School” olarak bilinen John Cage, Morton Feldman, Earle Brown ve Christian Wolf’tan oluşan besteci grubunun, klasik batı müziğinde yaklaşık 150 yılı aşkın bir süre boyunca elimine edilen doğaçlamayı tekrar canlandırdıkları süreci de konu alacak seminer, analitik Müzik dinleme seansını da kapsayacak. Herkese açık seminer 11 Mart 2019 Pazartesi günü saat 19.30’da İKSEV’de yapılacak.
 3. Nu Bass Caz Atölyesi
  İsviçre İzmir Fahri konsolosluğu işbirliği ile Festival’e katılan François Lindemann (piyano & el. piyano & beste), Amine Mraihi (ud), Olivier Clerc (davul), Patrick Perrier (bas & kontrbas), Ivor Malherbe’den (bas & kontrbas) oluşan Nu Bass 13 Mart 2019 Çarşamba günü 16.00’da İKSEV’de genç cazcılara yönelik bir atölye yapacak.
 4. Film Gösterimi – Michel Petrucciani
  Dünya caz sahnelerinin en sıra dışı piyanisti Michel Petrucciani, ölümünün onuncu yılında 26. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde anılacak. Yönetmen Michael Radford’un 2012 yapımı belgeseli 13 Mart 2019 Çarşamba günü 19.30’da İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde
  gösterilecek. Giriş ücretsiz olacak.
 5. Pilgrim Caz Atölyesi
  İsviçre İzmir Fahri konsolosluğu işbirliği ile Festival’e katılan Christoph Irniger (tenor saksafon), Stefan Aeby (piyano), Dave Gisler (gitar), Raffaele Bossard (bas) ve Michi

Stulz’dan (davul) oluşan Pilgrim,16 Mart 2019 Cumartesi günü İKSEV’de genç cazcılara yönelik bir atölye yapacak. Timo Vollbrecht – Fly Magic Caz Atölyesi Goethe Enstitüsü İzmir işbirliği ile Festivale katılan Timo Vollbrecht – Fly Magic, 20 Mart 2019 Perşembe günü saat 10.30 – 13.00 arasında İKSEV’de atölye yapacak. Timo Vollbrecht (saksafon), Elias Stemeseder (piyano & synth), Bernhard Meyer (bas) ve Sebastian Merk’den (davul) oluşan Fly Magic, Festival’in son etkinliğini gerçekleştirmiş olacak.


Biletler Biletix’te

 1. İzmir Avrupa Caz Festivali biletleri 19 Şubat 2019 Salı gününden itibaren Biletix
  gişelerinden alınabilecek.
 2. İZMİR AVRUPA CAZ FESTİVALİ

2 – 20 Mart 2019

Açılış Konseri
02 Mart 2019 Cumartesi • 20.00 • AASSM Büyük Salon
FERİT ODMAN QUARTET
Engin Recepoğulları – saksafon
Ercüment Orkut – piyano
Kağan Yıldız – kontrbas
Ferit Odman – davul


04 Mart 2019 Pazartesi • 20.00 • AASSM Küçük Salon
JAZZ VIRTUOSO DUO
Gianni Oddi, saksafon soprano-alto
Alessandro Bonanno, piyano


07 Mart 2019 Perşembe • 20.00 • AASSM Küçük Salon
IRINA SARBU BAND

Irina Sârbu, vokal
Puiu Pascu, piyano
Ciprian Parghel, kontrbas
Tudor Parghel, davul


12 Mart 2019 Salı • 20.00 • AASSM Küçük Salon
MARION RAMPAL TRIO  
Marion Rampal, vokal
Pierre-François Blanchard, klavye ve vokal
Anne Paceo, davul ve vokal


14 Mart 2019 Perşembe • 20.00 • AASSM Küçük Salon
NU BASS
François Lindemann, piyano & el. piyano & beste
Amine Mraihi, ud
Olivier Clerc, davul
Patrick Perrier, bas & kontrbas
Ivor Malherbe, bas & kontrbas
16 Mart 2019 Cumartesi • 20.00 • AASSM Küçük Salon
Christoph Irniger PILGRIM 
“Crosswinds”
Christoph Irniger, tenor saksafon
Stefan Aeby, piyano
Dave Gisler, gitar
Raffaele Bossard, bas
Michi Stulz, davul


18 Mart 2019 Pazartesi • 20.00 • AASSM Küçük Salon
PURPLE IS THE COLOR
Simon Raab, piyano
Štěpán Flagar, saksafon
Martin Kocián, bas
Michał Wierzgoń, davul


19 Mart 2019 Salı • 20.00 • AASSM Küçük Salon
Timo Vollbrecht FLY MAGIC

Faces in Places – Painting Portraits of Humanity
Timo Vollbrecht, saksafon
Elias Stemeseder, piyano & synth
Bernhard Meyer, bas
Sebastian Merk, davul


YAN ETKİNLİKLER
Sergi
02 – 20 Mart 2019 * AASSM
17.Caz Afişi Yarışması Sergisi


10 – 20 Mart 2019 * İKSEV
Write Stuff – Bir Caz Yazarı Yetişiyor
Ümit Tunçağ ve Sirel Ekşi
(Gazetecilik Bölümü Öğrencilerine Açık)


05 -06 Mart 2019 Salı, Çarşamba • 10.30 • İKSEV
JAZZ VIRTUOSO DUO ATÖLYESİ


06 Mart 2019 Çarşamba • 19.30 • AASSM Küçük Salon
JAZZ VIRTUOSO DUO İLE JAM SESSION


09 Mart 2019 Cumartesi •10.30 – 15.00 • İKSEV
LİNDY HOP ATÖLYESİ


09 Mart 2019 Cumartesi •13.00 – 19.30 • Edit & Chill
PUBLİK MARKET CAZ EDİSYONU


09 Mart 2019 Cumartesi • 19.30 • AASSM Küçük Salon
Timuçin Şahin Yönetiminde
YAŞAR ÜNİVERSİTESİ CAZ ENSEMBLE


11 Mart 2019 Pazartesi • 19.30 • İKSEV
SEMİNER
“SESİN ÖZGÜRLEŞMESİ”
John Cage, Morton Feldman, John Coltrane Üzerine
Konuşmacı: Timuçin Şahin


13 Mart 2019 Çarşamba • 16.00 • İKSEV
NU BASS Caz Atölyesi


13 Mart 2019 Çarşamba • 19.30 • İzmir Fransız Kültür Merkezi
Ölümünün 10. Yılı anısına
MICHEL PETRUCCIANI
Yönetmen: Michael Radford


16 Mart 2019 Cumartesi • İKSEV
PILGRIM Caz Atölyesi


20 Mart 2019 Çarşamba • 10.00 • İKSEV
TIMO VOLLBRECHT – FLY MAGIC Caz Atölyesi

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like