Bostanlı’da yeni bir dünya kuruldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kıyı düzenlemesini tamamladığı Bostanlı sahili yepyeni bir çehreye büründü. İçinde Türkiye’nin en büyük kaykay pistinin de olduğu son bölüm, İzmirliler’in katıldığı şenlikle açıldı. Gençlerin kaykay gösterisi ve konserler açılışa renk kattı.

Büyükşehir Belediyesi, İzmirDeniz adı verilen Kıyı Tasarım Projesi kapsamında, Bostanlı kıyılarında toplam 120 dönüm alanı yeniledi. “Balıkçı Barınağı ile Yasemin Cafe” arasındaki ilk bölümü geçtiğimiz Mayıs ayında, Bostanlı Pazaryeri karşısındaki ikinci bölümü de Eylül ayında vatandaşların kullanımına sunan Büyükşehir Belediyesi, “dev kaykay parkının” da yer aldığı son bölümü şenlikli bir törenle hizmete açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası’nın konseri ile başlayıp Kaykay parkındaki gösterilerle devam eden açılış etkinliğinde, çocuklar da şişme oyun gruplarında gönüllerince eğlendi.

Bostanlı sahilinde düzenlenen açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmirDeniz Projesi’nin Türkiye’de, belki de dünyada çok özel bir örnek olduğunu belirterek “Bu projede 100’ü aşkın mimar, tasarımcı ve akademisyen, tamamen gönüllü ve özverili bir çalışma gerçekleştirdi. Emekleri için çok teşekkür ediyorum. Bostanlı’daki son kıyı düzenlememiz, 120 dönüm alanda gerçekleşti. Daha önce de 80 dönümlük alanı açmıştık. Bostanlı’ya kazandırdığımız bu yeni çehrenin başta Karşıyakalılar olmak üzere tüm İzmirliler’e hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Nifak yok, dirlik var

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerle ilgili de konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu şunları söyledi:

“Herşeyden önce, ülkemizden yana oy kullanmamız gerekiyor. Kimsenin oyu kimsenin tekelinde değil. 31 Mart’tan sonra yaşayacağımız ekonomik durumun ayak seslerini zaten hissettik ve krizi de yaşıyoruz. 13 bin yıllık Anadolu coğrafyasında, özgürce, barış içinde, etnik köken ayrımı yapmadan yaşayan bir ülkeyiz. Bu birlik ve beraberliğimizi, dirlik ve düzenimizi siyasi malzeme yapmaya, oradan siyasi çıkar beklemeye, topluma nifak tohumları ekmeye kimsenin hakkı yoktur. Hepimiz birlik olmak, birbirimize sahip çıkmak, çalışmak, üretmek, değer yargılarımıza, bizi biz yapan değerlere sahip çıkmak, onları geliştirmek, gelecek kuşaklara aktarmak zorundayız.”.

Akpınar: “Aziz Kocaoğlu izi”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ise belediye başkanlığı döneminde Karşıyaka’ya yaptığı hizmetlerden ötürü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ederek, “Belediye başkanlığı yaptığım sürece yanımda bize ağabeylik yapan Aziz Kocaoğlu vardı. Bu kadar baskının altında tecrübesiyle bize kol kanat gerdi. 15 yıldan beri İzmir’in her bir metrekaresine yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Sizinle aynı dönem belediye başkanlığı yapmanın onurunu yaşadım. İzmir’e bir iz bıraktınız. Bu sahil düzenlemesi sadece Karşıyaka’da değil kentin dört bir tarafından gelecekler vatandaşların nefes alabileceği yerlerden bir tanesi oldu” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyüğü

Bostanlı sahili düzenleme çalışmalarının son bölümünde, kaykay, scooter, bmx bisiklet ve paten gibi tekerlekli spor aletlerini kullananların becerilerini güvenle geliştirecekleri 4 bin 250 metrekarelik “Skate Plaza” (kaykay parkı) yer alıyor. Ayrıca “Deniz ve Gösteri Meydanı” bulunuyor. 120 bin metrekarelik proje alanında ise 52 bin yeşil alan, 58 bin metrekarelik sosyal donatı alanı oluşturuldu. 1263 adet ağaç, 6162 adet çalı ve 97 bin yer örtücü dikildi. Bostanlı kıyı düzenlemesinin tamamı 29 milyon 500 bin liraya mal oldu.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like