Kadehler

Masalarımızın en gösterişli detayı , içindeki içeceği  ile adını alan tutuşumuz ile anlam kazanan bardaklar…

İçinde sunulan içkinin türüne göre farklı şekiller ve “şarap kadehi”, “rakı kadehi” gibi adlar alır.

Su, bira ve şarap kadehleri  hem günlük hayatta yer alır. Hemde misafir sofralarında önemli bir detayı oluştururlar. Bira ve şarap  gibi içecekleri  barındıran kaplar her zaman özel formlarda yapılmıştır.

Su kadehi geniş ağızlı, derin bir gövdeye sahiptir. Sofranızın konseptine göre renkli su kadehleri seçebilirsiniz . Eğer içki içilen bir masa değilse yanına seçeceğiniz meşrubat bardakları ile kombinleyebilirsiniz.

Çeşitli mezat veya antikacılardan veya antika pazarlarından değişik boylarda farklı renklerde cam veya kristal kadehler toplayabilirsiniz . Hepsini masalarınızda düz yemek tabakları kullanarak renk olarak kullanabilirsiniz.

Eğer içinde soğuk bir içecek sunacak iseniz ağız kısmı dar , küçük boyutta kadehler seçiniz. Böylece içindeki içicek  soğukluğunu korumuş olur .

Kırmızı şarap için seçeceğiniz kadeh diğerlerinden büyük dolgun ve yuvarlak olmalıdır .

Tankard lar Alman bira bardağı olarak geçer . Şimdiler de benimde yeni tanıştığım fakat çok sevdiğim bardaklar oldular. Ben bunları amacı dışında kimi zaman şekerlik , kimi zaman kahve kavanozu olarak kullanıyorum. Ayrıca mutfakta dekor olarak da çok şık duruyorlar.

Kahve yanı kadehleri ise favorim küçük bir kahve tepsisinde minik bir likor kadehi veya su kadehi muhteşem kahve sunumlarına eşlik ediyor.

Kadehleri ince topuklu kadınlara benzetmişimdir. Ayakta durması zor ama karşıdan bir o kadar zarif görünürler.

Aa milli içeceğimiz rakı kadehlerini pas geçmek olmaz . İnce uzun rakı kadehleri sofralarımızda yeri ayrıdır. Şimdilerde onlarında çeşitli versiyonları çıktı. Hatta kişiselleştirilmiş üzerinde isim yazanları bile vardır.

Özel gecelerde yada kutlamalarda kadeh tokuşturmak adettendir. Misafir ev sahibine kadehini uzatırken hafifçe dokundururmuş.Kadehlerimizi tokuştururken sana güveniyorum dermişiz . İngilizler bu eylemi insanları onurlandırmak ve sağlıklarını dilemek için yaparlarmış.

Öyle ise sağlık için mutluluk için kadehimizin içinde ne olduğunun önemi olmadan Şerefinize 🙂

Neslihan Kazanan

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like
Devamını oku...

“10 numara” proje

İzmir’de üreticinin yüzü gülüyor İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Küçükbaş Hayvancılığın Desteklenmesi, Yaygınlaştırılması ve Islahı” projesi kapsamında kırsaldaki dar gelirli…