İzmir’in çikolata fabrikası “Choccolart”

Kadın girişimci çikolatayı sanatla buluşturdu.

Üniversitede grafik tasarım eğitimi alan Feride Hacıraifoğlu, çikolata ile sanatı birleştirerek Choccolart markasını yarattı. Alsancak’ta mağazada kendi elleriyle yaptığı çikolataları İzmirlilerle buluşturan kadın girişimci Hacıraifoğlu, mutlu olmak isteyenleri mağazasına bekliyor.

Hacıraifoğlu, mağazasını EBSO Geçmiş Dönem Meclis Başkanı Kemal Çolakoğlu, EBSO Meclis Üyesi Gülfem Yorgancılar Perçin, ünlü program sunucusu Saba Tümer ile çok sayıda davetlinin katılımı ile hizmete açtı.

 

Küçüklüğünden beri mutfağa ilgi duyan Hacıraifoğlu, İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi’nde aldığı profesyonel eğitimin ardından Çırağan Sarayı’nda 3 yıl çalıştıktan sonra memleketi İzmir’de hep istediği kendi işini kurdu.

 

Hayatı boyunca hep sevdiği işi yapma hayali kurduğunu söyleyen Hacıraifoğlu, Alsancak’ta açtığı çikolata satış mağazası ile hayaline kavuştuğunu söyledi. Hacıraifoğlu, “küçüklüğümden beri el işçiliğim iyidir, tasarıma yatkınımdır ve herkesin yaptığını yapmak istemem. Daha önce çalıştığım işler benim ruhuma hitap etmedi. Bunun üzerine el becerimi kullanabileceğim pastacılık dersleri almaya başladım ancak sadece pasta yapmanın bana yetmediğini gördüğüm zaman profesyonel eğitim almaya karar verip İstanbul’a taşındım. İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi’nde aldığım profesyonel eğitimin ardından Çırağan Sarayı’nda staj yapmaya başladım” dedi.

Yılbaşına özel tasarımlar

Yılbaşına özel tasarımlarının da olduğunu söyleyen Hacıraifoğlu, Amerikalıların meşhur evleri olan Gingerbread House’lar şeklinde çikolatalar yaptıklarını ve satışa sunduklarını söyledi. Hacıraifoğlu, “Bölgede tamamen doğallık ve sanatı buluşturan tek işletmeyim. Burada olan ürünlerin dışarıda bulunması imkânsız… Kişiye özelde çalışıyorum. İnsanların yemeyi hayal ettiği her ürünü onlar için hazırlayabiliyorum. Kız isteme tepsilerine özel tasarımlar yapıp içine tamamen çikolatadan yapılan çiçek koyuyorum. Bende çok çikolata yiyorum ve formumu çikolataya borçluyum. Çikolata en masum tatlıdır. İçinde diğer tatlılara nazaran daha az şeker bulunduğu için daha sağlıklı” diyerek çikolatanın aşırıya kaçmadığı sürece sağlıklı bir tatlı olduğunu söyledi.

Diyabet hastalarına özel çikolata

Diyabet hastalarına özel çikolatalar yaptığını da ifade eden Hacıraifoğlu, “İyi bir Belçika firması ile çalışıyoruz. Onların bu tarz hastalara özel çikolataları var. İsteyenlere diyabet çikolata çalışabiliyorum. Bahar aylarında daha da hafif ferahlatıcı çikolatalar yapacağız. Şu anda en çok ilgiyi15 çeşit Osmanlı baharatıyla pişen, dışı tarçın kaplı Osmanlı trüf çikolatamız görüyor” diye konuştu.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like