Hedefimiz “Dumansız Ege”

Rektör Prof. Dr. Budak, “Sigaradan arındırılmış bir kampüs hedefliyoruz”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde Ege Üniversitesi Hastane Kampüsünde başlatılan “Dumansız Ege” kampanyası devam ediyor. Kampanya kapsamında EÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde bilgilendirme etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan Rektör Prof. Dr. Budak, sigaradan arındırılmış bir kampüs yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

Etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kutsal Turhan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Başhekim Prof. Dr. Tuncay Göksel, Dekanlık ve Başhekimlik Üst Yönetimi ile Dumansız Ege Platformunda görev alan akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Göğüs Hastalıkları ve Halk Sağlığı anabilim dallarında görev yapan akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla Dumansız Ege platformunu oluşturduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, ‘‘Bu platform çatısı altında yürüttüğümüz çalışmalar ile İzmir’e, Ege Bölgesine ve ülkemize özellikle sigara kullanımı konusunda bir mesaj vermek istiyoruz. Bir yıldır çalışmalarımızı gençlerimize yönelik olarak kampüs içerisinde sürdürüyoruz. Bugün de öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimizle birlikte kampüsümüzde sarı çizgilerin olduğu alanlarda sigara içilmemesi gerektiğine dikkat çektik. Amacımız sigara tüketimini ülkemizde, toplumumuzda özellikle de üniversitemiz öğrencileri arasında mümkün olduğu kadar azaltmak. İlerleyen dönemde kampüsümüzde sigara içilen alanlar oluşturarak dumansız hava sahamızın kapsamını genişleteceğiz. Bu hedefler doğrultusunda kurduğumuz Dumansız Ege Platformunun ise akademik ve idari çalışanlar ile öğrencilerimizden oluşan ve gönüllülük esasına dayanan bir meclise dönüşmesini sağlayacağız” diye konuştu.

Etkinlik kapsamında vatandaşlar sigara içilmeyen alanlar konusunda bilgilendirildi. Dumansız Ege kapsamında Hastane Kampüsünde bulunan binaların giriş kapılarından en az 5 metre uzakta olacak şekilde sarı çizgiler çizildi. Vatandaşların sağlığını korumak ve sigara dumanından etkilenmelerini azaltmak için bu sarı çizgilerin içerisinde sigara içilmemesi isteniyor ve içenler hakkında cezai yaptırımlar uygulanıyor.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like