Yemeksepeti, köşe başlarından evlerimize giren sokak lezzetlerini araştırdı:

İzmir en çok sokak lezzeti siparişi veren 3. şehir oldu

Modası hiç geçmeyen, şehirlerin her daim canlılığını sürdüren bir kültür mirası: sokak yemekleri… Özellikle son yıllarda gurmelerin, dünya çapında aşçıların ve medyanın da ilgisiyle mutfak medeniyetinde hak ettiği değeri ve ilgiyi daha fazla görmeye başlayan sokak lezzeti evlere de girmeye başladı. Yemeksepeti de bu yükselen trende kayıtsız kalmadı ve sokak lezzeti denince ilk akla gelen midye dolma, kokoreç, nohutlu pilav ve Şam tatlısının tercih edilme oranlarını araştırdı.

Sipariş oranı en yüksek kentler arasında yer alan İzmir’de yılın ilk 10 ayında 90 bin porsiyon sokak lezzeti yendi. İzmir’in en sevdiği sokak lezzeti kokoreç oldu. Onu ikinci sıraya sahip olan midye izledi.

Osmanlı’dan günümüze kadar uzanan sokak lezzetlerini tüketme alışkanlığı, Türk yemek kültürünün önemli bir bölümünü oluşturuyor ve bu kültürTürk insanı için gündelik hayatın önemli bir parçasını kapsıyor.

Midyeden kokoreçe, nohutlu pilavdan Şam tatlısına, balık ekmekten ıslak hamburgere kadar sokakta her şeyi bulmak mümkün. Bugünlerde ise bir zamanlar sadece sokaklarda rastladığımız bu lezzetlerin online yemek siparişlerine olan ilgi de arttı.

Yemeksepeti, sokak lezzetlerinin online siparişlerde yükselen trendini iller bazında araştırdı ve kullanıcılarının en çok tercih ettikleri sokak lezzetleri olan midye, kokoreç, nohutlu pilav ve Şam tatlısı trendlerini açıkladı.

İzmir, sokak lezzetleri siparişlerini geçen yıla oranla en çok arttıran kentlerden biri olarak dikkat çekti.

İzmir’de sokak lezzetleri siparişlerinde son üç yılda yüzde 96 artış

Yemeksepeti verileri İzmirlilerin sokak lezzetine olan sevgilerini ortaya koyuyor. Son üç yılda sokak lezzetleri sipariş sayısında yüzde 96 artış yaşandı. İzmir aynı zamanda ülke genelinde en çok sokak lezzeti siparişi veren 3. şehir oldu.

Kokoreç siparişleri yüzde 100 arttı

Çoğu kişinin yedikten sonra bağımlısı olduğu kokoreç,genelde gece acıkınca yemek istediğimiz bir sokak lezzeti. Özellikle kokoreç sevenler geç saate kadar dışarıda kaldıklarında mutlaka eve girmeden bir köşebaşında kokoreç yemenin hayalini kurarlar. İzmirliler de bu lezzete düşkünlüklerini ortaya koydular ve Yemeksepeti’n deki sokak lezzetleri arasından en çok kokoreç siparişi verdiler. Yemeksepeti’nin raporuna göre son üç yıldaİzmir’in kokoreç siparişlerinde yüzde 100 artış yaşandı.

İzmir midye dolmada büyük yükselişte

Sokak lezzetleri denince hiç şüphesiz akla gelen en popüler lezzet midye dolma. İzmirliler bir oturuşta kaç tane yiyeceksin iddialarının başkahramanı olan bu lezzete aşklarını siparişleriyle de ispatladılar. İzmir’de kokoreç siparişlerinde yüzde 75 artış yaşandı.

Mussels with herbs in a bowl with lemon and French fries on a white wooden board. Seafood. Food at the shore of the French Sea. Dark background

Nohutlu pilava olan sevgi 10 kat arttı

Sokakta kokusunu duyduğumuz an tok olsak bile bizi baştan çıkaran nohutlu pilav, özellikle iş veya okul çıkışlarında atıştırmalık isteyenlerin ilk durağı. İzmir’de nohutlu pilav sevgisi rekor düzeye ulaştı.Son üç yılda nohutlu pilav siparişlerinde tam 10 kat artış yaşandı.

İzmir’de Şam tatlısı siparişleri yüzde 76 artış

Şerbetli bir sokak tatlısı olan Şambaba veya Şam tatlısı,üstüne fıstık koyarak tüketebileceğimiz, tarçın ekerek lezzetini arttırabileceğimiz ya da arasına taze süt kaymağı sürerek tatlandırabileceğimiz bir sokak lezzeti olarak hayatımıza giriyor. Sokakta bakır tepsilerin içinde görmeye alışık olduğumuz bu lezzeti de artık evlerimizde görüyoruz. Geçen yıla kıyasla İzmir’de Şam tatlısı siparişlerinde yüzde 76 artış yaşandı.

Pazartesi sendromunu sokak lezzetleriyle atlatıyoruz

Yemeksepeti verilerine göre, sokak lezzetlerini en çok akşam saatlerinde tüketmeyi seviyoruz. Siparişlerin en üst seviyeye ulaştığı saat ise19.00. En fazla sipariş veren yaş 30, en çok sipariş verilen gün ise pazartesi oldu. Bu da yoğun ve stresli bir hafta başlangıcının ardından kendimizi sokak lezzetleriyle ödüllendirdiğimizi gösteriyor.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like