İzmir’in bütçesinin yarısı yatırıma ayrıldı

–         İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 7 milyar 950 milyon liralık 2020 bütçesi Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

–         Önceki yıla göre yüzde 32,6 oranında artan bütçesinin yüzde 46’sı yatırımlara ayrıldı.

–         İZSU ve ESHOT bütçeleriyle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılında kent için yapacağı harcamaların toplamı 12 milyar 384 milyon TL olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 Mali Yılı Bütçesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde kabul edildi. 7 milyar 950 milyon TL’lik bütçenin yüzde 46’sı yatırımlara ayrıldı. Böylece Meclis’te üç gün süren bütçe maratonu da sona ermiş oldu. Pazartesi günü İZSU Genel Müdürlüğü’nün 2 milyar 989 milyon 481 bin, Çarşamba günü ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 1 milyar 444 milyon 576 bin TL’lik bütçeleri kabul edilmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin de Meclis’ten geçmesiyle birlikte, İzmir’in yerel yönetiminin 2020 yılı toplam gider bütçesi 12 milyar 384 milyon TL’yi buldu.

Başkan Soyer’den bürokratlara övgü

Altı saat süren bütçe görüşmelerin ardından konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, meclis üyelerine tespitleri, eleştirileri ve katkıları için teşekkür etti. Bu görüşlerden yararlanacaklarını dile getiren Başkan Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi ranta ve şabiyeye prim vermeyen bir belediye. Geçmişten beri bu böyledir.  Bugünkü görüşmeler sırasında rant ve şaibe konuşulmadı Bu çok gurur verici bir şey. El ele vererek İzmir’i güçlendireceğimize inanıyorum. Arkamızda çok deneyimli bir bürokrasi var. 450 yılla yargılanmış, suçsuzluğu anlaşılmış belediye meclis üyeleri, bürokratları, başkanları var. Ben hepinize tek tek teşekkür ediyorum” dedi.

Ele ele verip EXPO’yu alalım

2025’te Botanik Expo’suna daha sonra da EXPO 2030’a talip olduklarını, kentlerin ev sahibi olmasına rağmen EXPO’nun devletlere verildiğini hatırlatan Başkan Soyer, el ele verirlerse EXPO’yu İzmir’e getirebileceklerinin altını çizdi.      

“İzmir’e hayırlı olsun”

Bütçe görüşmeleri sırasında söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu, ekonominin küçüldüğü, enflasyonun ve işsizlik oranının arttığı bir ortamda hazırlanan bütçedeki yatırım miktarına dikkat çekti. İzmir’i dünya kenti yapmak için çalıştıklarını belirten Özuslu, “Bütçede raylı sistem yatırımları öne çıkıyor. Halkımıza konforlu ulaşım sunmak istiyoruz. Raylı sistem yatırımlarını bazı illerde hükümet üstlenirken İzmir’de yapmıyor. Belediyemiz kaynak bularak kendisi yapıyor. Elbirliği ile birbirimizi dinleyerek bu mecliste İzmir için çalışacağız. Demokratlığımızı göstereceğiz. Bütçemizin kentimize hayırlı olmasını diliyorum”  diye konuştu.

Bu kenti dünyaya anlatmalıyız

Bütçe görüşmelerinde gündeme gelen Varyant’taki Başkanlık Konuk Evi, bisikletle işe gitme ve yurt dışı seyahatlerine ilişkin de açıklık getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi: “İki çocuk babasıyım. Mütevazi bir hayatımız var. ‘Şatoya taşındı’ dendi. Böyle bir şey yok. Orada bir dijital kütüphane kurduk;  üç oda bir salonda yaşıyoruz. Asıl evimiz Seferihisar’da. Burayı lojman gibi kullanıyoruz. Bisiklet kullanmam da gündeme geldi. Her sabah bisikletle işe gidiyor, mümkün olan her yere bisikletle gitmeye çalışıyorum. Yurtdışına çıkan belediye başkan algısı ima ediliyor. Biz İzmir’i dünya kenti yapmak istiyoruz. Oturduğunuz yerden dünya kenti yaratamazsınız. Ben gitmezsem sizlerin bana ‘git’ demesi lazım. Gitmezsek, anlatmazsa k bu kent patinaj yapmaya devam eder”.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like