Malcolm X’in kızı İlyasa Şahbaz, İzmir’de düzenlenen konferansta konuştu

ABD’de ırkçılığa karşı mücadele veren ve bu anlamda sembol olmuş bir isim olan Malcolm X’in kızı İlyasa Şahbaz, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı İzmir Bölge Müdürlüğünde düzenlenen “Malcolm X ve onun Amerikan İslamına Etkileri” konulu konferansta katıldı. Şahbaz yaptığı konuşmada, babasının iyi bir insan hakları aktivisti olduğunu, adaletin sağlanması için mücadele ettiğini vurguladı.

Malcolm X’in tarihteki en sevilen Müslüman Amerikan olduğunu dile getiren Şahbaz, şunları söyledi:

“Renkli, merhametli ve samimiydi. İkondu. Hepimiz gibi bir insandı. Hümanistti. İnsan neslinin refahına kendisini adamıştı. İnsanların hepsinin insan olarak muamele görmesi gerektiğine inandı. İstediği şey başkalarına hizmet etmekti. Özgürlük yolunda çabalarını vermeye devam etti. Hükümetin ırkçılığı, onu ikinci sınıf vatandaşlığa zincirlemiş, Hükümetin polisi onun aleyhine çalışıyor. Bunlara rağmen bizim için savaşmaya devam etti.”

Malcolm X’in genç yaşta ABD’de ırk ayrımına karşı mücadele ettiğini vurgulayan Şahbaz, “Baskı aslında hem zalimin hem de zulme uğrayanın gelişmesini engelleyen bir şey. Irk ayrımcılığı Amerika’nın erişebileceği büyüklükleri engelliyordu. Malcolm X dünyayı barışla yenileme vizyonuna sahipti.” diye konuştu.

Şahbaz, konuşmasının ardından izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Bir katılımcının, “Malcolm X’i kaybettiğimizden bu yana 55 yıl geçti. Mirası hala bugün önemli mi?” sorusuna Şahbaz, “Onun mirası hala önemli. Pek çok genç insan Malcolm’da kendi rol modelini buluyor.” yanıtını verdi.

Konferansın sonunda Şahbaz’a plaket ve çiçek takdim edildi.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like