Mutlu Yıllar!

Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız bu günlerde, yaşattığımız tüm olumsuzlukları geride bırakıp yeni yıla umut dolu başlamak için, 2022’yi sağlık ve mutluluk ile karşılayalım.

Yılbaşı akşamları en özel günler arasında… Muhteşem sofralar hazırlanan, aileyi hatta dostları bir araya toplayan, bir koca yılın sona erdiği o son dakikaların birlikte geçirildiği enerjisi yüksek zaman dilimleridir. Yemek masamıza da bir başka özeniriz yılbaşı gecelerinde.  Peçeteler, suplalar, mumlar gibi aksesuarlar masa örtüleri ile şık kombinasyonlar oluşturur. Küçük kozaklar ya da dekoratif narlar da masanızda orijinal temalar için hoş ayrıntılardır.

Oluşturulan sofralarda hangi aksesuar kullanılırsa kullanılsın giden yılın hüznünden çok gelen yılın sevincine yaraşır ışıl ışıl tablolar oluşturulmakta, kullanılan her ayrıntı yaşanacak coşkuyu destekler nitelikte olmaktadır.

Sizde bu özel akşamda nasıl bir sofra hazırlayacağınıza henüz karar vermediyseniz yazımdan hoşlanacağınızı düşünüyorum.

Sevgili arkadaşım Arzu Baybal’ın her zaman sofralarına hayran kalmışımdır. Sadece davetler veya özel günler değil, bir kahveye bile uğrasanız şık bir tepsi, bir meyve tabağını şölen gibi sunar size. Yıllarca evinde ailesine dostlarına hazırladığı bu sofraları artık profesyonel bir biçimde sizlerle paylaşmaya hazırlanıyor. Her türlü davet organizasyonunuzda kendisinin olağan üstü zevki le dostlarınızı buluşturabilirsiniz. Yazımda kullandığım tüm fotoğraflar kendisinin tasarımıdır. Bu sofraları hazırlarken klişeleşmiş zevklerden uzak, tamamen yaratıcı, gücünü, enerjisini kullanarak sofra tasarımlarına yeni bir soluk getiriyor.

Yeni yılı sıcacık evinizde karşılamak isteyenler için kendisinden yardım istedim. Bu işin inceliklerini paylaşmasını ve bize tüyolar vermesini rica ettim.

Yemek yapmak için gösterdiğimiz özeni, sofralarımızda gösterdiğimiz zaman inanın yemeğin lezzetine bin lezzet katar. Özenle hazırlanan sofralarımız, ailemize dostlarımıza gösterdiğimiz sevginin ilginin ışıltısı olur.

Yeni yıl sofraları için bir kaç ipucuna hazır mısınız?

Evimizde hazırladığımız masalarda; masa örtülerini sade, üzerine koyduğumuz supla veya tabakları renkli tutmak daha çarpıcı bir etki yaratabilir, tam tersi bir etki yaratmak için desenli bir masa örtüsünde sade yemek tabakları kullanabilirsiniz.

Eğer yemek takımlarını alırken çok pahalı ürünler yerine daha uygun fiyatlı ürünleri seçerseniz çeşitlilik anlamında sıkıntı yaşamazsınız.

Karıştırmaya korkmayın renk uyumunu tutturduğunuz takdirde herkese ayrı tabakla bile servis açabilirsiniz.

 

Arzu hanım derki;

“Ben sabah öğlen akşam ayrı tabakla yemek yemek isterim o nedenle daha uygun fiyatlı ürünleri alırım böylelikle sıkılmam.”

Yılbaşı sofraları en eğlenceli sofradır, bence eğlenmeye odaklı olduğumuz bir gecede soframızda eğlenceli canlı görünmeli. Hiç kasmadan evinizde olan tüm objeleri kullanabilirsiniz bardaklardan tatlı kupları yapabilirsiniz. Kadehlerinizin içine kokina çiçekleri koyarak minik vazolar oluşturabilirsiniz. Renkli peçeteler ile sofranızı bir şölene çevirebilirsiniz. Yılbaşı masalarının olmazsa olmazı mumlar, masanızda yerini almalı, taze çiçekler masaya hem renk. Hem de canlılık verir. Cam salata kâselerinizde çiçek aranjmanı yapabilirsiniz.

Eğlenceli bir masa dedik ya, evde olan biblo Noel baba gibi objelerinizi kullanabilirsiniz. Türk toplumu olarak misafir sofralarımızda menü kalabalık olduğu için, davet masalarımızda en büyük sıkıntımız yer problemi olur. Bu nedenle masayı süslediğimiz zaman yiyeceklere yer kalmaz. O zaman şöyle yapabiliriz: sadece peynir tabağı, soğuk et tabağı ve benzeri yiyecekleri masa ortasında bırakıp, meze ve zeytinyağlılarımızı masamızın yanına hazırlayacağımız minik servis masası veya dresuarlarımız üzerine konumlandırabiliriz. Oradan servis yapmak daha şık olacaktır. Eğer böyle bir yeriniz yok ise soğuk mezelerinizi mutfaktan servis yapabilirsiniz. Böylelikle özenle hazırladığınız masanız bir süre sonra savaş alanına dönmez.

Evinizde hoşlandığınız tüm objeleri, kargaşa yatmadığı sürece sofralarınızda denemeler yaparak kullanmak, çeşitlilik yaratmak anlamında size kolaylık sağlayacaktır.

Kendi zevkinizi ve yaratıcılığınızı kullanarak hazırlayacağınız sofralarda sevdikleriniz, ağız tadınınız ile sağlıkla, mutlulukla geçireceğiniz nice mutlu yıllar diliyorum.

 

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like