“Biz Dünyayız” Londra yolcusu

Muharrem Dayanç’ın Biz Dünyayız projesine destek veren İzmir’in kanaat önderi kadınları yola çıkmaya hazırlanıyor.

Yaşanan kötü olayların; savaşların, terörün, şiddetin her geçen gün arttığı dünyamızda gönülden yapılan, iyi insanların iyilikle yaptıkları güzel şeyler de var, yüzümüzü gülümseten. Biraz olsun umutlandıran ve “hala iyi insanlar var” dedirten. Muharrem Dayanç’ta o nadide insanlardan birisi. Bugüne kadar çok sayıda sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirip, şiddete ve şiddete maruz kalan kadın ve çocuklara dikkat çekmeyi başardı. Çalışmaları ve projeleriyle önemli ölçüde farkındalık yarattı. İzmir’de yaptığı sosyal projelere bir yenisini ekleyen Muharrem Dayanç, Londra’da gerçekleşecek etkinlik için çalışıyor.

Muharrem Dayanç başkanlığında kurulan Biz Dünyayız Platformu  Londra’da gerçekleştireceği ilk etkinlik için bir araya geldi. İzmir’in kanaat önderi kadınları ve Seferihisar Belediyesi tarafından desteklenen platform, kadına yönelik şiddetle ilgili farkındalığı arttırmak için  19-24 Şubat 2018 tarihleri arasında bir dizi ziyaret ve etkinlik gerçekleştirmek üzere Londra’ya gidiyor.

İngiltere Kadın Platformu ve Londra Enfield Belediyesi’nin davetiyle, Muharrem Dayanç’ın liderliğinde çalışmalara başlayan İzmir’in kanaat önderi kadınları proje için yola çıkmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nde yapılan çalışma toplantısında, hazırlık çalışmaları ile ilgili bilgi veren Dayanç: “Sadece ülkemizin değil tüm dünyanın en önemli meselelerinden biri olan şiddet konusunu İngiltere Kadın Platformu ve Londra Enfield Belediyesi ev sahipliğinde tartışmak üzere 19 Şubat’ta Londra’ya gidiyoruz. Londra Enfield Belediyesi’nde 20 Şubat’ta düzenlenecek panelin ardından İngiltere Parlamentosu Lordlar Kamarası ve Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği ziyaretlerini gerçekleştirip İzmir’e döneceğiz. Her iki ülkenin gerek yerel yönetimleri gerekse sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenen projede  hepimiz tek ses olup ‘biz hepimiz biriz, bu dünyada hepimizin saygı ve sevgi içinde yaşaması mümkün, bunu sağlamak için harekete geçmemiz gerekiyor. Gelin bu şiddete son verelim, fırsat eşitliği ve cinsiyet eşitliğini hep birlikte sağlayalım’ çağrısında bulunacağız” dedi.

Projenin Türkiye’deki yerel yönetim ayağında Seferihisar Belediyesi var

Projenin Türkiye’deki yerel yönetim ayağında Seferihisar Belediyesi’nin yer aldığını söyleyen Dayanç, “Seferihisar Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in projeye verdiği destek ile İzmir’den yola çıkacak grup yaklaşık 25 kişiden oluşuyor. Grubu oluşturan vakıf, dernek, birlik başkanları ve iş insanları 4 gün boyunca çeşitli temaslarda bulunacak, İngiliz makamlar tarafından düzenlenecek resepsiyonlara katılacaklar. Amacımız bu etkinliğin bir başlangıç olması ve hemen devamında mart ayında İzmir’de yabancı heyetlerin katılacağı ‘Dünya Vatandaşı Kadınlar Konferansı’nın düzenlenmesi. Londra’ya gittiğimizde bu çağrıyı yapacağız ve konuyla ilgili kanaat önderlerini İzmir’e davet edeceğiz. Dileğimiz ilerleyen yıllarda bu konuda daha çok işbirliği yapabilmek, toplumlar arası diyaloğu geliştirmek ve toplumların bu konudaki farkındalığını artırmak ”dedi.

2017 yılında “kıyafetime karışamazsınız” defilesinin sivil toplum örgütleri ve kadın dernekleri tarafından desteklenmesinin ardından, İngiltere Kadın Platformu ile geliştirdikleri temaslar neticesinde bu projenin şekil aldığın söyleyen Dayanç, “Türk Kadınını İngiltere’de temsil eden öncü isimlerden biri olan İngiltere Kadın Platformu Başkanı Nilgün Yıldırım ile yaptığımız toplantıların ardından akademisyen, gazeteci, iş insanı ve sivil toplum temsilcisi kanaat önderi kadınlarla bir araya geldik. Ekim 2017’den bu yana adım adım şekillenen projede, İzmirli Kadınların böyle bir konuya öncülük yapmalarını gurur verici buluyorum. Seferihisar Belediyesi’ne bizi desteklemesinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Projenin kısa süre içinde “platforma” dönüştüğünün de altını çizen Dayanç, “Konuya dünya ölçeğinden yaklaştığımız için projeye Biz Dünyayız adını verdik. Projenin platforma dönüşmesiyle sosyal medyada da tanıtımlarımız başlayacak. Etkinlik tarihi yaklaştıkça panelin ve tüm ziyaretlerin program akışı da tamamlanacak ve sosyal medya hesaplarından yayınlanacak.” dedi.

Projedeki isimler

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, KöyKoop İzmir Bölge Birliği Başkanı Neptün Soyer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı, iş kadını Aysel Öztezel, Celal Bayar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Onay, Sanatçı Sertap Erener, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) Başkanı Yasemin Türk Reşitoğlu, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Tülin Eraslan, İlk Kadın Vali Lale Aytaman, Açev Başkanı Sivil Toplum Gönüllüsü, Fatoş Dayıoğlu, Kurumsal İletişim ve Proje Yönetim Danışmanı Gözde Sapanlı, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Seyhan Aydın, Akademisyen Ayla Çelik, Zeynep Kolday, İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nuriye Kadan, Behçet Uz Çocuk Vakfı Başkanı Belkıs Ülkü Karlı, EBSO Vakfı Kadınlar Birliği Başkanı İhsan Özduran Özbelge, İpek Özçelik, Av. Aydan Ersezen, Nevin Çağırgan, sosyal girişimci Harun Cici, İşadamı Bülent Akgerman Özlem Akgerman, Rebab Gürel ve turizmci Bircan Tağıl.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like
Devamını oku...

Mimarlık: [Dışarıda olmak]

Hastanelerde doğuyoruz, apartmanlarda büyüyoruz, gökdelenlerde çalışıyoruz, AVM’lerde hafta sonlarımızı geçiriyoruz. Hayatımızın çoğu kapalı alanlarda geçiyor. Genellikle zorunluluktan. İşimiz…