KELT MÜZİĞİNİN EFSANE ŞARKICISI LOREENA MCKENNITT DÜNYA TURNESİ KAPSAMINDA 3 KONSERLE TÜRKİYE’DE!

30 yılı aşan kariyerinde “Eklektik Kelt” müziğiyle dünya çapında 15 milyona yakın albüm satan ve “müzikli seyahat yazarı” olarak anılan Kanadalı şarkıcı ve besteci Loreena McKennitt, uzun bir aranın ardından 3 konserle Türkiye’de!

Sadece Kuzey ve Güney Amerika’da değil, Avrupa’da ve Avustralya’da da en çok satanlar arasına girmeyi başardığı albümleri ve mistik şarkılarıyla dünya çapında geniş bir kitleye seslenen sanatçı, 2018 yılında yayınladığı “Lost Souls” (Kayıp Ruhlar) albümünün dünya turnesi kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir’de hayranlarıyla buluşacak.

Sanatçının “Lost Souls” albümü Hint-Avrupa kökenli kavimlerden Bedeviler’e uzanan çağdaş fikirlerin zengin ve eklektik bir sunumu niteliğinde. Nyckelharpa (İsveç halk çalgısı), ud, kanun, Flamenko gitar, vurmalılar gibi çeşitli enstrümanlarla bezeli albümde Loreena McKennitt vokallerin dışında piyano, klavye, akordeon ve arp çaldı.

Dört kıtada altın, platin ve multi-platin satış rakamlarına ulaşan Loreena McKennit, büyüleyici kariyeri boyunca aralarında Kanada’nın en önemli müzik ödülü Juno’nun ve Billboard Uluslararası Başarı Ödülü’nün de yer aldığı sayısız ödüle layık görüldü, Grammy ödüllerine ise iki kez aday gösterildi.

McKennitt müzikal çalışmalarının yanı sıra 1985’te kurduğu bağımsız plak şirketi Quinlan Road’da pazarlamadan promosyona tüm çalışmaları yürüttüğü şirketiyle müzik endüstrisinde başarılı iş kadını unvanını da kazandı.

Loreena McKennitt, son albümü “Lost Souls” ve kariyerinin en özel şarkılarıyla Türkiye’deki hayranlarına müzikal bir ziyafet yaşatacak.

LOREENA MCKENNITT Hakkında

Kanadalı şarkıcı ve besteci Loreena McKennitt, profesyonel kariyerinin tüm albümlerinin prodüksiyonunu da yaparak yolun en başından itibaren kendi çizgisini yarattı.

1985 yılında yayınladığı “Elemental” albümüyle çıkışını yapan McKennitt, kariyeri boyunca Brian Hughes, Donald Quan, Hugh Marsh, Caroline Lavelle, Steáfán Hannigan, Rick Lazar, Hossam Ramzay, Annbjørg Lien, Nigel Eaton, Manu Katché, Charlie Jones, Ben Grossman, Jason Hann, Tal Bergman, Tim Landers, Clive Deamer, Ed Henley, Haig Yazdjian, Panos Dimitrakopoulos, Sokratis Sinopoulos ve Georgios Kontogiannis gibi farklı ülkeleriden başarılı müzisyenlerle işbirliği yaptı.

2006 sonbaharında yayınlanan yedinci stüdyo albümü “An Ancient Muse” un stüdyo kayıtlarını İngiltere’deki Real World Stüdyoları’nda gerçekleştiren McKennitt, ünlü Katibim (Üsküdar’a Giderken) şarkısından esinlendiği “Sacred Shabbat” ve yoğun ud ve kanun sesleriyle süslü “The Gates of Istanbul” şarkılarına da yer verdi. “Caravanserai” şarkısının single olarak yayınlandığı albümün tanıtım filmi ise Peri Bacaları’nda çekildi. McKennitt bu albümde zaman ve dalgaları aşarak Homer’in Yunanistan’ından Osmanlı İstanbul’una oradan da Haçlılar devri İngiltere’sine uzanıyor.

2007 senesinde “Nights from the Alhambra” adını verdiği canlı CD/DVD kaydını yayınlayan Loreena McKennit, Christmas (Noel) şarkılarından oluşan toplama albümü “Midwinter Night’s Dream”i 2008 yılında yayınladı ve 1995 yılında yayınladığı Winter Garden’daki şarkıları dışında yepyeni sekiz şarkıya yer verdi.

Loreena McKennit, 30. sanat yılını kutladığı 2014 yılında kariyerinin retrospektifi olarak nitelendirdiği “The Journey So Far” albümünü 2018 yılında da son albümü “Lost Souls” u hayranlarıyla buluşturdu.

Diskografi

Loreena McKennit bugüne kadar yayınladığı 20’nin üzerinde albümle 20 milyona yakın albüm sattı.

Ø  Elemental (1985)

Ø  To Drive The Cold Winter Away (1987)

Ø  Parallel Dreams (1989)

Ø  The Visit (1991)

Ø  The Mask And Mirror (1994)

Ø  Live In San Francisco (1994)

Ø  Words And Music (1997)

Ø  The Mummers’ Dance (1997)

Ø  The Book Of Secrets (1997)

Ø  Live In Paris And Toronto (1999)

Ø  An Ancient Muse (2006)

Ø  A Midwinter Night’s Dream (2008)

Ø  A Mummers Dance Through Ireland (2009)

Ø  A Mediterrannean Odyssey (2009)

Ø  The Wind That Shakes The Barley (2010)

Ø  Troubadours On The Rhine (2012)

Ø  The Journey So Far (2014)

Ø  The Lost Souls (2018)

DVD

Ø  A Moveable Musical Feast   (2008)

Ø  Nights From The Alhambra (2007)

Ø  No Journey’s End (1994)

Film Müzikleri

Ø  Disney yapımı Tinker Bell için şarkı besteledi ve seslendirdi. (2008)

Ø  The Merchant of Venice’ in orijinal müziği, Stratford Shakespeare Festivali, (2001)

Ø  National Film Board of Canada Studio D’nin belgesel dizisi Women And Spirituality’nin orijinal müziği(1985 – 1989)

Ø  Film müziklerine sunduğu katkıları arasında Hollywood prodüksiyonu Highlander III ve The Santa Clause, Jean-Claude Lauzon’nun uzun metraj filmi Léolo ve Kanada/Venezuela ortak yapımı olan uzun metraj film Una Casa Con Vista Al Mar bulunuyor.

Ø  Televizyon için yaptığı müzikler arasında TNT’nin kısa dizileri The Mists Of Avalon (2001), Due South ve Northern Exposure bulunuyor.

Ödüller

Ø  The Du Maurier Search for Talent, Finalist Ödülü 1978

Ø  Kanada’yı En İyi Temsil Eden Sanatçı, UNESCO Paris 1978

Ø  Kanada’yı En İyi Temsil Eden Sanatçı, Expo Japan 1985

Ø  Juno Best Roots /Traditional Album / En İyi Geleneksel Albüm Ödülü 1992, The Visit

Ø  Juno Best Roots / Traditional Album / En İyi Geleneksel Albüm Ödülü 1994,The Mask And Mirror

Ø  Billboard International Achievement Uluslararası Başarı Ödülü, 1997

Ø  Bireysel Kategoride, The Stratford Beacon-Herald Garden of Appreciation Ödülü 2002

Ø  HRH Kraliçe 2. Elizabeth ve Prens Philip adına düzenlenen 50. Yıldönümü Kutlamaları – Ana Sanatçı, Province of Manitoba, 2002

Ø  Fahri Edebiyat Doktoru Unvanı, Wilfrid Laurier Üniversitesi, 2002

Ø  Majesteleri Kraliçe 2. Elizabeth’in 50. yıldönümü dolayısıyla Hatıra Madalyası, 2003

Ø  Manitoba Eyalet Hükümeti Şeref Ödülü, Temmuz 2003

Ø  Kanada Federal Hükümeti Şeref Ödülü Üyesi, Temmuz 2004

Ø  Manitoba Üniversitesi Fahri Hukuk Doktoru Unvanı, Haziran 2005

Ø  Fahri Kanada Elçisi, Hans Christian Andersen 200. Yıl Kutlamaları, Haziran 2005

Ø  Queens Üniversitesi Fahri Hukuk Doktoru Unvanı, 2005

Sosyal Projeler

Ø  1998’de Cook-Rees Denizde Arama ve Deniz Güvenliği Vakfı’nı kurdu. Vakfın deniz güvenliği eğitimi, araştırma ve ülke çapındaki denizde arama ve kurtarma birimlerine destek olma gibi faaliyet ve girişimleri için bugüne kadar 4,000,000 Kanada doları tutarında para toplayan bir bağış kampanyasını yönetti. CR Vakfı için toplanan paranın büyük bir kısmı, Loreena McKennitt’in Live In Paris And Toronto adlı albümünün satışlarından elde edildi.

Ø  Live In Paris And Toronto’nun Türkiye ve Yunanistan’daki satışlarından elde edilen bağışlar Türk Kızılay’ına (Deprem Yardım Derneği) ve Yunan Kızıl Haçı’na (Deprem Yardım Derneği) verildi.

Ø  McKennitt 2000 yılında Stratford’daki Falstaff Okulu’nu satın aldı ve 2002 yılında gönüllülük esasına dayanan ve ticari amaç taşımayan, kimi toplum ve aile gruplarına yer ve çeşitli olanaklar sağlayan Falstaff Family Centre’ı kurdu.

Ø  McKennitt ayrıca kültürel, çevresel, tarihi ve sosyal gruplara para bağışlayan bir hayır kurumu olan The Three Oaks Vakfı’nın da kurucusu.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like
Devamını oku...

Bebek Melekleri

Anne ve Anne Adaylarının Doğru Ve Güvenilir Bilgi İhtiyacını Karşılayan Platform: Bebek Melekleri Anne, bebek ve çocukların sağlıklı…