Soyer: İzmir, Akdeniz’in “deniz başkenti” olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin geleceğini planlama yolunda ‘köşe taşı’ niteliğinde bir organizasyona imza attı. Kentte deniz ulaşım hizmetini veren İZDENİZ’in koordine ettiği “Akdeniz’in Denizci Başkenti İzmir – İzmir Deniz Festivali Çalıştayı”, tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Denizciler, akademisyenler, ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, tasarımcılar ve öğrenciler; İzmir’i denizle daha çok buluşturacak, kentin sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamına can katacak organizasyon fikirlerini üretmek için buluştu.

Açılış konuşmalarını; Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İZDENİZ Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Bozoğlu, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) Kurucu Direktörü Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu ve Türkiye Yelken Federasasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yenigün yaptı.

Konuşmacılar, İzmir’in geçmişten günümüze denizle olan bağını ve bu bağın kent yaşamına etkilerini anlattı. İzmir’in denizcilik potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirten konuşmacılar, yeterince kullanılamayan bu potansiyelin mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı; İzmir Denizcilik Festivali’nin organize edilmesi yolunda her türlü katkıya hazır olduklarını kaydetti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tam da bu fikirden hareketle denizcilik çalıştayının ilkini düzenlediklerini ifade etti. İzmir’in, Doğu ile Batı arasındaki ilişkiyi yeniden harekete geçirecek, iki yakayı birbirine bağlayacak bir “dünya kenti” olduğunu söyleyen Soyer, şöyle devam etti:

İzmir’i deniz yaratmıştır

“İzmir bir liman şehri olarak kurulmuş ve 8500 yıllık tarihinde; bu şehrin karakterini, kimliğini hep deniz oluşturmuş. Bu nadide kent, Batı’nın Doğu’ya giriş kapısı, Doğu’dan Batı’ya bakışın ilk penceresi olmuş. Bu karakter İzmir’i bugün dahil tarih boyunca, çok farklı kültürlere ve fikirlere ev sahipliği yapan bir şehir haline getirmiş. Farklı kültür, dil, inanç ve düşünceler; farklılıklara saygıyı ve doğalında demokrasi kavramının bu topraklarda doğup dünyaya yayılmasını sağlamış. Yani, İzmir’i deniz yaratmıştır. Kentimizin tarihsel kimliğinin altını her seferinde çizmemizin ve İzmir için hazırladığımız kapsamlı stratejimizin, bu şehrin tarihsel karakterine yaslanmasının arka planındaki sebeplerin başında da denizle olan bu ilişkisi geliyor.”

Hayalim, Deniz Bilimleri Üniversitesi

Çalıştayın, İzmir’in denizle tarihsel bağından beslenerek; bugünü ve geleceği inşa etme hedefinde yol haritası oluşturacağını vurgulayan Başkan Soyer, sözlerini şöyle tamamladı: “İzmir’i tekrar kendi doğal karakteriyle uyumlu, Akdeniz çanağına öncülük eden, dünyayla bütünleşik bir şehir kılmaya çalışıyoruz. Bu hedef çerçevesinde göreve geldiğimiz ilk gün; Akdeniz çanağındaki Barselona, Beyrut, İskenderiye, Marsilya, Selanik ve Venedik yerel yönetim başkanlarına gönderdiğimiz mektupla başlayan çalışmalarımız, çok boyutlu ve çok yönlü şekilde, artarak devam ediyor. Bu çalıştaydan çıkacak raporlar, Akdeniz’in Deniz Başkenti İzmir hedefimizi gerçekleştirmemiz yolunda büyük katkı sağlayacak. Bu yolda bir de hayalim ve onu da ilk kez burada paylaşma k istiyorum. İzmir’e bir Deniz Bilimleri Üniversitesi kurulmasını hayal ediyorum. Denizle ve denizcilikle ilgili farklı disiplinleri içeren bu üniversite, İzmir’e yakışır, Türkiye’ye yakışır. İzmir’de yeniden hatırlatmak ve güçlendirmek istediğimiz denizcilik kültürü çalışmalarına da çok büyük katkısı olur.“ 

Neler hedefleniyor?

Çalıştay kapsamında oluşturulan çalışma grupları, ana başlıklar halinde aşağıdaki organizasyonların proje altyapısını oluşturdu…

– Ulusal ve Uluslararası Bireysel/Takım Su Sporları Yarışmaları/Etkinlikleri

– Ulusal/Uluslararası Denizcilik Fuarları Organize Edilmesi

Boatshow düzenlenmesi,

Gemi söküm/antika gemi ve aksesuarları fuarları,

Tekne/model tekne yapımı ve sergilenmesi,

Körfezde balon turları organize edilmesi,

Körfezin iki yakasında ses ve ışık senkronlu dev su dansı tesisleri inşası ve su/buhar perdesinde lazer gösterisi,

Ulusal ve uluslararası düzeyde denizcilik konferansları/etkinlikleri organize edilmesi. (Kruvaziyer turizmi vb. çalıştayların düzenlemesi.)

– “Gastro Denİzmir” Organizasyonu

Deniz ürünleri üreticilerinin ve gastronomi kuruluşlarının kuracakları stantlarda deniz ürünleri satış ve tanıtımının yapılması,

Etkinliklerin müzik, dans ve gösteriler eşliğinde icra edilmesi.

– Yılın 12 Ayı Halka Hizmet Edecek Görsel/Kalıcı Eserler İnşası

Tüm su sporlarını kapsayacak olimpik konseptte kapalı su sporları merkezi yapılması,

İzmir Körfezi’nde ve ilçelerde tekne park yerleri/rampaları yapılması,

İzmir’de uygun meydanlarda denizcilik ile ilgili heykellerin yapılması.

– İzmir Büyükşehir Belediyesi Denizcilik Kültür Merkezi kurulması

Merkeze bağlı olarak kurulacak Denizcilik Eğitim Merkezleri/Kamplarında ilk-orta-lise-üniversite çağındaki öğrencilere denizcilik eğitimi verilmesi,

Bu hizmetin ulusal seviyede kamp içeriğinde yayılarak “İzmir Denizci Kent” imajının vurgulanması.

– “İzmir Deniz Müzesi” Kurulması

Türkiye’nin en geniş kapsamlı deniz müzesinin kurulması, (“İzmir Deniz Müzesi” konsepti, yeri ve mimari projenin oluşturulması ve objelerin temini.)

Konak Pier İskelesi’ne 14/15’inci yüzyıllara ait büyük ebatlı tarihi bir Osmanlı Kadırgası (replikası) yaptırılması.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like