“Teknoloji tüketen değil, üreten nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz”

Ege’de “Çocuk Üniversitesi” eğitimlerine devam ediyor

Ege Üniversitesi Çocuk Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEÇEM) tarafından çocukların ara tatili daha verimli ve daha eğlenceli geçirmeleri için “Üç Boyutlu Oyun Tasarlama” ve “Oyunlarla İngilizce Konuşuyorum” eğitimleri verildi.

EGEÇEM, 6-18 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bu yıl ilk kez uygulamaya koyulan ara tatilde eğitimlerine Ege Üniversitesi (EÜ) Eğitim Fakültesinde devam ediyor. Ege Üniversitesi Çocuk Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEÇEM), Sonbahar Okulu eğitimleri kapsamında çocuklara yönelik
“Üç Boyutlu Oyun Tasarlama” eğitimi veriyor. Çocuklara tasarlama yaparken bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirmeyi hedefleyen eğitim, Ege Üniversitesi Öğretim Teknolojileri Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Fırat Sarsar ve Güner Güler koordinatörlüğünde yapılıyor.

Eğitimin hedefleri ile ilgili bilgi veren Güner Güler, “Teknoloji tüketen değil teknoloji üreten nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Bu etkinlikte Microsoft’un bir programı olan “Kodu Game Lab” ile öğrencilere basit bir şekilde oyun tasarımı yapmayı öğrettiklerini belirten Eğitmen Güler, amaçlarının çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek ve geleceğe hazırlamak olduğunu söyledi.

“Üç Boyutlu Oyun Tasarlama”

3B oyun tasarımı araçları, hem değişen dünya ihtiyaçlarına karşılık geliyor, bilgi işlemsel düşünme becerilerini karşılıyor hem de öğrencilerin ürün geliştirmelerine olanak sağlıyor. Öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerinin, yaratıcılıklarının ve bakış açılarının gelişmesinde 3B oyun tasarımı eğitimi önemli bir yer tutuyor.

Derslerde 3B oyun tasarımı araçlarından “Kodu Game Lab” eğitimi yapılması planlanıyor. Kodu Game Lab, çocukların oluşturdukları karmaşık senaryoları, sanal bir dünya üzerinden programlamasına olanak tanıyan bir araç olarak işlen görüyor.
“Oyunlarla İngilizce Konuşuyorum” EGEÇEM’in eğitsel oyunlarla İngilizce dilinde dinlemeye ve konuşmaya istekli olmayı özendiren “Oyunlarla İngilizce Konuşuyorum” eğitimi ise Öğr. Gör. Z. Esin Yücel ve Murat Kılıç tarafından veriliyor. EÜ Eğitim Fakültesinde gerçekleştirilen “Oyunlarla İngilizce Öğreniyorum” adlı kursta çocuklar İngilizce’yi hem oyunlarla hem de uygulamalı olarak öğreniyor. İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilen kursta çocuklar bir yandan oyun oynarken bir yandan da İngilizce temel becerilerini eğlenceli bir şekilde öğreniyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like