GELECEK, KİTAP OKUYARAK BÜYÜYEN ÇOCUKLARA EMANET

0
10
cute focused children sitting on carpet and reading books together

23 Nisan; devletin temelinin atıldığı, egemenliğin Türk ulusuna devredildiği gün… Ankara’da Atatürk önderliğinde toplanan milletvekillerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açtıkları bugün, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Ulusal Egemenlik Bayramı olarak tüm dünya çocuklarına armağan edildi.

Family bedtime. Mom and children daughters are reading a book in tent. Pretty young mother and lovely girls having fun in children room.

Mustafa Kemal Atatürk; “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.” sözüyle çocukların geleceğin mimarları olduğunu vurguladı.

cute focused children sitting on carpet and reading books together

İnsanlığın ve ülkelerin gelişimi çocuklara verilen eğitimin niteliği ve onlara kazandırılan değerli alışkanlıklara bağlıdır. Kitap okumanın; her yaştan insana, bilişsel anlamda kattığı değeri kanıtlayan bilimsel veriler, çocukların gelecekte kuracakları dünyanın da okumakla şekillendiğinin altını çiziyor. Geleceğin yaratıcısı çocukların dil becerileri, hafıza ve pratik düşünme yetileri kitap okuma alışkanlıklarıyla gelişiyor.

Giderek gelişen teknoloji nedeniyle zaman zaman sekteye uğrayan kitap okuma alışkanlığı, dünyanın gelişmiş ülkelerinde üzerinde durulan konulardan biri. Elbette bunda okullar, eğitimciler kadar ailelerin de etkisi önemli rol oynuyor. Yazardan Direkt Yayınevi, “Okuyan çocuk, kendi hikâyelerinin yaratıcısı olur. Okuyup öğrendikçe merak etmeye ve daha çok okuyup daha çok öğrenmeye başlar.” düşüncesiyle pedagog onaylı yayımladığı çocuk kitaplarına ayrı bir önem veriyor.

top view of multicultural group of children lying on floor and reading books

Okusun da Büyüsün

Uzmanlar, üç yaşından itibaren sosyal beceriler kazanan çocukların kitapla tanışmasının öneminin altını çiziyorlar. Ailelerin kitap okuyarak büyüttüğü çocukların farkındalıkları da gelişiyor. İlk eğitim ailede verildiği için çocuk, ilerleyen yaşlarında kitaplarla bağ kurmuş ve dünyasını da buna göre kurgulamış olarak büyüyor.