DIŞ MEKÂN DEKORASYONUNDA MOBİLYA SEÇİMİ

DIŞ MEKÂN DEKORASYONUNDA MOBİLYA SEÇİMİ

Bahçe, teras ve balkonlarınızı yaza hazırlarken yapabileceklerinizle ilgili olarak bir önceki yazımda zemin malzemesi seçiminden bahsetmiştim.

Zemin malzemesi seçiminden sonra sıra dış mekân mobilya ve aksesuarlarını seçmeye geldi.

Seçenekleriniz arasında; rahat oturma gruplarından, şık yemek masalarına, şezlonglara ve minderlere kadar birbirinden harika ürün alternatifleri bulunuyor.

Hem ihtiyaçlarınızı karşılayacak, hem de zevkinizi yansıtacak ürünleri seçerken sizlere rehberlik etmeye çalışacağım.

 

Dış mekân mobilya seçiminizi yaparken mekânınızın büyüklüğü, kullanacağınız malzemeler, mobilyanızın tasarımı ve rahatlığı başlıca belirleyici unsurları oluşturur.

Tasarım açısından bakıldığında, hızla gelişen mobilya sektöründe her zevke uygun ürünler bulabilirsiniz. Özellikle rahat ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmış ergonomik tasarımlara sahip ürünleri tercih etmekte fayda var. Bu yüzden seçiminizi yaparken sadece görsellik üzerinden düşünmemek gerekir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta mekânınızın boyutudur. Örneğin büyük bir bahçeye sahipseniz daha büyük parçaları seçebilir, daha çok sayıda ürün kullanabilirsiniz. Tam tersi küçük mekânlar içinde boyutları küçük olan balkon setleri daha uygun olacaktır.

İster balkonunuz için yemek masası, isterse bahçeniz için oturma grubu ve  şezlong olsun öncellikle karar verilmesi gerekilen nokta mobilyaların üretildiği malzemedir.

Ahşabın şıklığı, ortama kattığı sıcaklık ve doğallık hissi bu malzemeyi tercih sebebi yapmaktadır. Hava koşullarına dayanıklı tik ve iroko ağaçlarından oluşan dış mekân mobilyalarını tercih edebilirsiniz.

 

Ahşap mobilyalara ek olarak son zamanlarda, mobilya üreticileri okside olmayan bir materyal olan alüminyum ile ahşabı beraber kullanarak farklı tasarımlarla karşımıza çıkıyorlar. Bu kombinasyon özellikle modern çizgilere sahip tasarımlarda kendisine yer buluyor.

Doğal rattandan yapılan mobilyaların su ve yağmurdan çabuk etkilenmesi, nemli ortamlarda küflenmesi sebebiyle artık daha çok sentetik rattan tercih edilmektedir. Sentetik rattanlar, iki hafif malzeme olan alüminyum ve plastikten üretilmekte olup, sağlam olduğu kadar kullanımı da oldukça rahattır. Hem modern, hem klasik tasarımlarda karşımıza çıkan sentetik rattan mobilyalarla dış mekânlarınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Diğer bir dış mekân mobilya malzemesi ise hava koşullarına yüksek direnç gösteren plastiktir. Ahşaba göre ekonomik olması, tercih edilme sebeplerinin ilk sırasında gelmekle beraber, güneşten solmaması ve deforme olmaması da avantajları arasındadır. Ahşap ve rattana göre daha fazla renk alternatiflerine sahip plastik dış mekân mobilyaları ile daha eğlenceli ve dinamik alanlar yaratabilirsiniz.

Dış mekân mobilyalarınızda kullanabileceğiniz malzemeleri değerlendirdikten sonra sıra mobilyalarınız için kumaş seçimine geliyor. Salıncak, şezlong, oturma grupları minder ve kırlentler için hava koşullarına dayanıklı ve uzun ömürlü kumaş tercihi yapmak gerekir. Bu yüzden leke tutmayan, güneşten solmayan ve sudan etkilenmeyen, çok çeşitli renk ve desen seçenekleri sunan Sunbrella markasına ait kumaşları kullanabilirsiniz.

Özellikle büyük bir terasınız veya bahçeniz varsa bir iç mimardan ve peyzaj mimarından destek alarak beğendiğiniz ürünlerle peyzajınızın kusursuz bir uyum içinde olmasını sağlayabilirsiniz.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like