Dişlerin Sararmasının Nedeni Açıklandı: Genetik Faktörler ve Beslenme Alışkanlıkları

Dentist examining a patient’s teeth in the dentist.

Günümüzde pek çok insan diş sararmasından şikayetçiyken, uzmanlar bu sorunun düzensiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklı olduğunu aktarıyor. Bunun yanı sıra genetik faktörlerin de etkili olduğuna dikkat çekiyor. Sararmanın önüne geçmek isteyenler ise çözümü diş beyazlatma tedavisinde buluyor. 

Sağlıklı dişlere ve güzel bir gülüşe sahip olmak, günümüzde güzellik konusundaki kişisel beklentileri karşılamak adına oldukça önemliyken, buna engel olan problemlerin başında diş sararması geliyor. Science Direct tarafından yayınlanan, İngiliz ve Hintli bilim insanlarının 50 katılımcıyla gerçekleştirdiği araştırmasında ise diş renginin kişilerin yaşlı ya da genç görünmesinde büyük bir paya sahip olduğu aktarılıyor. Çalışma kapsamında katılımcıların dişleri koyulaştırılınca diğer kişiler tarafından yaşlı, beyazlatılınca ise genç olarak nitelendirildikleri kaydediliyor.

Diş sararması sorununun çözüm yollarını açıklayan Dent Official Kurucularından Dt. Fırat Toktamışoğlu,  “Bazı kişilerin dişlerinin doğuştan daha sarı renkte olduğu biliniyor. Bu durum, genetik yollarla aktarılan, dişlerin rengine doğrudan etki eden melatonin ve diğer pigmentlerin düzeyiyle ilgilidir. Beslenme düzeni de dişlerin sararmasında önemli bir paya sahipken, sigara, çay, kahve, kola ve diğer renkli içeceklerin tüketilmesi dişlerin sararmasını hızlandırıyor. Beyaz dişlere kavuşmanın en ideal çözümü ise diş beyazlatma yöntemi oluyor” dedi.

”Sararmış dişler özgüvenin düşmesine neden oluyor”

Dent Official Kurucularından Dt. Fırat Toktamışoğlu, diş beyazlatmaya dair şu bilgileri paylaştı: “Diş beyazlatma işleminde diş yüzeyindeki lekeleri gideriliyor ve farklı yöntemlerle yapılabiliyor. Diş hekimi özel beyazlatıcı jelleri dişlere uyguluyor. Ardından jeller özel olarak üretilmiş bir ışık veya lazerle aktive ediliyor. İşlemin süresi genellikle 1-2 saat ile sınırlı tutuluyor. Sonuçlarını ise hemen görmek mümkün. Bu yüzden son dönemde diş beyazlatma işlemine yoğun talep gösteriliyor. Çünkü diş sararması sadece fiziksel bir problem değil, aynı zamanda psikolojik etkileri de bulunuyor. İnsanların gerek sosyal gerekse iş hayatlarındaki özgüvenlerini düşürüyor” dedi.

Dentist examining a patient’s teeth in the dentist.

“Diş beyazlatmadan önce sağlık kontrolünden geçmek gerekiyor”

Diş beyazlatma işleminin uzman bir diş hekimi tarafından steril bir ortamda yapılması gerektiğini aktaran Dent Official Kurucularından Dt. Fırat Toktamışoğlu, “Diş beyazlatma işlemi kolay bir işlem olarak kabul ediliyor. Ancak sonuçları hastaların dişlerinin sağlığına ve beyazlatma işleminin uygunluğuna göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin beyazlatma işlemi, çürük veya diş eti sorunları olan kişilere, kronik hastalığı olan bireylere önerilmeyebiliyor. Bu işlem öncesinde diş hekimine danışılması ve eğer varsa diğer rahatsızlıkların tespit edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like