Alerji Semptomlarınızı Doğal Çözümlerle Hafifletin

EZGİ NEVÇEHAN’DAN DOĞAL YOLLARLA ALERJİ SEMPTOMLARINI HAFİFLETME REHBERİ

İlkbahar mevsimde, doğanın uyanışıyla birlikte pek çoğumuzun karşılaştığı mevsimsel alerjiler, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebiliyor. Ancak alerji semptomlarını hafifletmek ve günlük aktivitelerimizi sürdürmek için bir dizi doğal yöntem ve stratejiler bulunmaktadır. Eczacı ve Homeopat Ezgi Nevçehan, alerjik semptomları hafifletmek için önerilerde bulunarak, bu süreci doğal formüllerle hafifletmenin etkili yollarını anlattı.

Alerjiler, bağışıklık sistemimizin vücudu yabancı maddelere karşı koruma mekanizmasının aşırı tepkisi olarak ortaya çıkar. Polen, küf sporları, ev tozu akarları ve hayvan tüyleri gibi çevresel alerjenler, semptomlara neden olabilir. Eczacı ve Homeopat Ezgi Nevçehan, “Bu semptomlar arasında burun tıkanıklığı, kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma ve kızarıklık gibi rahatsız edici durumlar bulunduğunu belirtti.  süreci rahat geçirebilmek için öncelikle bu alerjenlerle baş etmeliyiz. Ezgi Nevçehan, “Bunun için 500 ml suyun içine 50 damla karanfil ve 50 damla palmarosa uçucu yağlarını damlatın ve yıkanmayan ev tekstiline, çalışma ortamında bulunan mobilyalara ya da araba koltuklarına bu karşımı çalkalayarak sıkın. Alerjik semptomları rahatlatmak için ilk adım böyle olmalı” dedi.

Alerji semptomlarını hafifletmek ve kontrol altına almak için bitkisel tedavilerden de yararlanabiliriz. Eczacı ve Homeopat Ezgi Nevçehan, “Fitoterapi (bitkisel tedavi) alanında, papatya, biberiye, ısırgan otu, yeşil çay ve zencefil gibi bitkilerin anti-enflamatuar ve antihistaminik özellikleri sayesinde semptomlarınızı azaltabilirsiniz. Ancak, bitkisel tedavileri kullanmadan önce bir uzmana danışmak önemlidir, çünkü bazı bitkiler ilaçlarla etkileşime girebilir veya yan etkilere neden olabilir” dedi.

Ezgi Nevçehan, Aromaterapi’nin, alerji semptomlarını hafifletmek için başka bir etkili doğal yaklaşım olduğunu vurguladı. Nevçehan, “Lavanta yağı, nane yağı, çay ağacı yağı, nioli, selvi ve limon yağı gibi esansiyel yağlar, anti-enflamatuar ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir ve burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı ve hapşırma gibi semptomları hafifletebilir. Ancak, esansiyel yağların cilt üzerinde doğru şekilde kullanılması ve seyreltilmesi önemlidir, aksi takdirde cilt tahrişine neden olabilir” şeklinde konuştu.

Alerjik Semptomları Hafifletmek İçin Doğal Çözümler

Eczacı ve Homeopat Ezgi Nevçehan, bu aşamada alerjik reaksiyonların sebep olduğu burun tıkanıklığı, hapşırma gibi belirtileri ortadan kaldıracak bir tarif verdi.

40 damla selvi

20 damla nioli

20 damla günlük 

10 damla nane

10 damla lavanta 

Nevçehan, “Hazırladığınız bu karışımı gün içinde dışarı çıkarken, şikayetleriniz çok arttığında ve gece uyumadan önce burun kenarınıza, hafif iç çeperlere gelecek şekilde sürülmesi gerektiğini ve uyumadan önce yastığınızın kenarına damlatarak keyifli bir nefes alabileceğinizi söyledi.

Ezgi Nevçehan, “Bu süreçte besin takviyelerinin de önemi çok büyük. Doğru zamanda, doğru etken madde ile kullanımı sağlanan besin takviyelerinin semptomları rahatlattığı ve tedavi ettiği artık kanıtlanmış durumda. C vitamini, probiyotikler, omega-3 yağ asitleri ve quercetin, çörek otu yağı, üzüm çekirdeği ekstreleri gibi takviyeler bağışıklık sistemini güçlendirerek alerjiye bağlı iltihaplanmayı azaltabilir. Ayrıca, alerjenlere maruziyeti azaltmak da semptomları kontrol altına almak için önemlidir. Polen mevsiminde dışarıda zaman geçirmeyi sınırlamak, evde toz alerjenlerini azaltmak için düzenli temizlik yapmak ve alerjen filtrelerini kullanmak gibi önlemler alınabilir. Ayrıca, alerji semptomlarını tetikleyebilecek yiyeceklerden kaçınmak da önemlidir” dedi.

Eczacı ve Homeopat Ezgi Nevçehan son olarak herkesin vücudunun farklı tepkiler verebileceğine dikkat çekerek, bu nedenle alerji tedavisi veya semptomları hafifletici yöntemler konusunda bir sağlık uzmanına danışmanın önemli olduğunu söyledi. Nevçehan ayrıca, acil durumlar için bir alerji planına sahip olmak ve gerekli tedavileri yanınızda bulundurmanın önemini vurguladı.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like