İzmirli Şirket Drone Üretmeye Başlıyor

drone quadcopter with digital camera

Bugün teslimattan savunmaya, sinemadan tarıma, pek çok sektörde kullanılan droneların pazar büyüklüğü, 2022 sonunda 30 milyar dolar oldu. Tahminler, küresel drone pazarının 2030da 260 milyar doları aşacağını gösterirken, İzmir merkezli teknoloji şirketi de kolları sıvadı. 

Nesnelerin interneti teknolojilerinin gelişmesiyle hızla büyüyen pazarlardan biri de insansız hava araçları sektörü oldu. Drone olarak adlandırılan ve bugün paket teslimatından savunmaya, sinema ve film çekimlerinden tarımsal arazinin kontrolüne kadar pek çok alanda kullanılan drone’ların oluşturduğu pazarın 2022’yi 30 milyar dolar büyüklükle tamamladığı bilinirken, pazarın her yıl %30’luk bileşik büyümeyle 2030’da 260 milyar dolara ulaşacağı tahmin edildi. Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, metaverse gibi teknolojiler üzerine odaklanan İzmir merkezli bilişim, teknoloji ve Ar-Ge şirketi Metayıldız da Türkiye’nin yerli dronelarını dünyaya ihraç etmek için Ar-Ge çalışmalarını tamamladı.

9 aylık Ar-Ge çalışmalarında sona gelindi

Küresel danışmanlık şirketi McKinsey’in verileri, 2019-2022 yılları arasında 660 bini aşkın ticari drone teslimatı gerçekleştirildiğini ortaya koydu. Drone’ların hem son kullanıcı hem de endüstriyel düzeyde önümüzdeki yıllarda giderek daha fazla kullanım alanı bulacağını kaydeden Metayıldız Bilişim Kurucusu Sedat Ocakcı, “1 yıl önce artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve metaverse gibi teknolojiler odağında kurduğumuz şirketimizle kısa sürede mühendis çalışanlarımızın sayısını artırdık. İzmir’deki Ar-Ge merkezimizin haricinde, 250 milyon TL’ye yakın bir yatırımla, Metayıldız çatısı altındaki 6 şirketin çalışması için kiraladığımız ve yeniden tasarladığımız 5 katlı binamızın 2 katını drone odaklı Ar-Ge çalışmaları ve drone üretimi için ayırdık. Yazılımı, tasarımı ve teknik teçhizatı Metayıldız mühendislerinin imzasını taşıyan ilk yerli drone’umuzun test çalışmalarını 9 ay gibi kısa bir sürede tamamladık. Seri üretime geçmek için gün sayıyoruz” dedi.

Azerbaycan ve Kenyayla temaslar sürüyor

İhracatın öncelikli hedefleri arasında olduğunu belirten Sedat Ocakcı, “Farklı kullanım amaçları için özelleştirilebilen drone çözümleriyle dünyanın dört bir yanına ihracat yapmayı hedefliyor, Türkiye’nin teknolojisini İzmir’den dünyaya ulaştırmak istiyoruz. Kısa süre içinde üretimine başlayacağımız drone’lar, uzun süreli çekim, gözlem, keşif yapma gibi maksatlarla kullanılabilecek. Bu kapsamda Kenya Savunma Bakanlığı’yla ve Azerbaycan’la temaslarımız oldu. Hedef pazarlarımız arasında yer alan Karadağ ile ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyoruz” diye konuştu.

Türkiyenin halka arz edilecek ilk metaverse şirketi olacağız” 

Metaverse teknolojisinin de popülerlik kazanmasıyla uçsuz bucaksız olanaklar sunduğu daha iyi anlaşılan, pek çok proje için potansiyel bir altyapı sağlayan artırılmış ve sanal gerçeklik alanlarında uzmanlaşmayı amaçladıklarını hatırlatan Metayıldız Kurucusu Sedat Ocakcı, “VR gözlüklerle kurduğumuz deneyim alanları, bugün farklı kuruluşlar tarafından kullanılıyor. Örneğin bir üniversitemizde psikoloji öğrenimi gören öğrenciler, mezun olduktan sonra staj öncesi dönemde hastalarla ilk tanışmalarını, yazılımları tamamen Metayıldız tarafından geliştirilen VR gözlüklerle sağlıyor. Önemli kurumlardan da destek alan bu uygulamanın benzerlerini devreye alabilmek için farklı eğitim kurumlarıyla görüşmeleri sürdürüyoruz. Öte yandan geçtiğimiz yıl Çeşme’de 2 önemli lokasyonda Metayıldız tarafından kurulan metaverse deneyimleme alanları ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Metayıldız olarak hedefimiz, Türkiye’nin metaverse alanında halka arz olan ilk şirketi olmak. Bilişim, teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarımızla, savunma sanayii, yenilenebilir enerji, sanal gerçeklik gibi sektörlerde ülkemizin sayılı şirketlerden biri olma hedefiyle hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like