“Deneyimlerle Dolu, Doğayla Bütünleşik Yeni Bir Tatil Anlayışı Gelişiyor”

Zeytincik Tiny Kurucusu İlayda Serter:

 “Deneyimlerle dolu, doğayla bütünleşik yeni bir tatil anlayışı gelişiyor”

 Genç girişimcinin doğayla dost yatırımı turizmde başarıyı getirdi

 Pandemi döneminde popüler hale gelen küçük ev (tiny house) modeli ile Çeşme’de kurduğu tesisinde büyük ilgi gören İlayda Serter, yeni yatırımlarla büyümesini sürdürüyor. İstanbul’da global bir reklam ajansında beyaz yakalı olarak evden çalışırken istifa eden Serter, doğayla iç içe, tatil yerlerinden çalışmak isteyen beyaz yakalıları dikkate alarak kurduğu alternatif  konaklama seçeneği ile büyük ilgi gördü.

Çeşme Ovacık’ta bulduğu limon ağaçlarıyla dolu arazide kurduğu tiny house’lar ile Zeytincik Tiny markasını ortaya çıkardığını dile getiren Zeytincik Tiny Kurucusu İlayda Serter, hem doğayla iç içe ve izole bir tatil planlayan hem de Çeşme’nin eğlence hayatına ve popüler bölgelerine yakın olmak isteyen misafirlere hizmet sunduklarını söyledi. Serter, yeni işini kurarken özellikle tiny house’ları tercih ettiğini bu şekilde doğaya hiçbir şekilde zarar vermeden, tamamıyla doğayla bütünleşik bir konsepti hayata geçirdiğini vurguladı.

Yeni yatırımla büyüdü

1.5 yıl önce 3 tiny house’la başlayan yolculuğuna özellikle yaz sezonunda gelen yoğun ilgiden güç alarak 2023’ün başında 3 tane daha ev ekleyerek toplamda 6 evle devam ettiğini vurgulayan Serter “Bir sene gibi kısa bir sürede yatırımımı 2 kat büyütmüş oldum. Bu sezon evlerimizin bahçe mobilyalarında da küçük değişiklikler yaptık ve ‘Zeytincik Tiny Private’ konseptiyle diğer evlerden ayrılan bir ev daha ekledik. Evlerimizin geneli ortak bahçeye bakıyorken ‘Private’ evimizin kendine ait, dışardan gelenlerin göremediği bağımsız bir bahçesi var ve bahçe mobilyaları da diğerlerinden biraz daha farklı. Daha çok çiftlere yönelik hazırladığımız bu evimizin bahçesinde romantik büyük bir ferforje divan yer alıyor. Diğer evlerimizin bahçelerine de annemin 30 senedir farklı yerlerden topladığı 1950’lerden kalma tekli koltukları elden geçirip, tadilatlarını yaptırıp ekledim ve böylelikle misafirlerimizin bahçede daha rahat zaman geçirmelerini hedefledim. Şu an için Ovacık’taki lokasyonumuzdaki tiny house’larımız sayıca yeterli diye düşünüyorum. İnsanlar daha lokal ve sakin bir tatil için bizi tercih ettikleri için çok fazla büyütme taraftarı değilim. Kaldı ki her evin kendine ait geniş bir bahçe alanı olması fikri de özel alanı koruma açısından hoşuma gidiyor. Misafirlerimiz doya doya doğayı yaşasınlar istiyorum.” dedi.

Doğa içinde huzurlu tatil

Günlük kiralık ev konseptiyle hizmet verdiklerini, misafirlerine özgür ve minimalist bir tatil ortamı sunmayı hedeflediklerini belirten Serter, otel konforunu yaşadıkları bir ev ortamında oteldeki gibi her şeyi saatinde yapmak zorunda olma stresinden bağımsız doğayla baş başa, minimalist bir tatil ortamı oluşturduklarını kaydetti. Misafirlerinin evcil hayvanlarıyla birlikte tatil yapabildiklerini ifade eden Serter, “Dahası, bizim de bahçemizde tavus kuşlarımız, tavuklarımız ve hindilerimiz dolaşıyor. Ayrıca sahiplendiğimiz köpeklerimiz de bizimle birlikte yaşıyorlar. Yoga ve meditasyon yapmayı seven misafirlerimiz için son derece huzurlu ve uygun bir ortamımız var. Aynı zamanda Çeşme’nin off-road bölgesinde yer aldığımız için ATV/UTV gibi bir arazi aracı kiralayarak çok değişik rotalar keşfedebilir, normal araçlarla veya yürüyerek girilemeyecek el değmemiş koylara gidebilirsiniz. Bunun için de Çeşme ATV kiralamayla anlaşmamız var. Kiraladığınız aracı evinize kadar getirip yine evinizden teslim alıyorlar. Bu yönümüzle Çeşme’deki diğer konaklama yerlerinin sunamayacağı farklı deneyimlerle dolu bir Çeşme tatili sunduğumuzu düşünüyorum. Ayrıca hem Çeşme veya Alaçatı’nın curcunasından, yoruculuğundan ve gürültüsünden uzakta doğayla baş başa olup hem de istediğiniz zaman buralardaki eğlence yerlerine 10-15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. 2 sokak önümüzde Çeşme’nin en popüler beachleri yer aldığı için buradaki festivaller ve partilere de rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz” diye açıkladı.

31 ülkeden konuk ağırladı

 Müşteri profillerinin genellikle genç yetişkinlerden oluştuğunu dile getiren Serter, baş başa romantik bir tatil yapmak isteyen çiftler, kafa dinlemek ama popüler mekanlara da yakın olmak isteyen küçük arkadaş gruplarının kendilerini tercih ettiğini söyledi. Çeşme genellikle yerli turistler tarafından tercih edilen bir bölge olsa da misafirlerinin büyük bir çoğunluğunun yabancı turist olduğunu ifade eden Serter, “Bizim konseptimiz ‘tiny house’ olduğu için yabancılar bize göre bu yaşam tarzına daha fazla ilgi duyup deneyimlemek isteyebiliyor. Bu nedenle gelen yabancı turistlerin ilgisini çekip diğer otellerden sıyrıldığımız düşüncesindeyim. Şimdiye kadar 2 senede Çin’den Kanada’ya, Rusya’dan İtalya’ya, Meksika’ya kadar 31 farklı ülkeden misafirlerimiz oldu. Birlikte çok güzel dostluklar kuruluyoruz, onlara hem kültürümüzü hem de Çeşme’nin güzelliklerini anlatmak, onlardan bir şeyler öğrenmek bu işi benim gözümde en değerli yapan kısımlardan biri” dedi.

Merak uyandırmak başarıya götürüyor

İnsanların artık 4 veya 5 yıldızlı bir otele gidip her şey dahil tatil yapmaktansa deneyim turizmine yöneldiğine işaret eden Serter, başka yerlerde deneyimleyemeyecekleri veya zor bulacakları hayat tarzlarını deneme fırsatı sunarak turizmde ayrışabileceklerini söyledi.

Başarının püf noktası merak uyandırmak ve ağızdan ağıza yayılmak olduğunu belirten Serter, “Örneğin insanlar Zeytincik Tiny’nin fotoğraflarını gördükçe ‘Burası ormanda mı? Çeşme’nin neresinde? Çeşme’de böyle bir yer mi var?’ gibi mesajlar alıyoruz. Oysa ki Çeşme’deki birçok yere 15 dakika uzaklıkta bir mesafedeyiz. Ama insanlarda yarattığımız şaşkınlık ve merak duygusunun önemli olduğunu düşünüyorum. Yeni girişimci adaylarına da yapacakları yatırım hangi alanda olursa olsun satış yapacakları hedef kitlelerini şaşırtmalarını, merak uyandırmalarını ve ağızdan ağıza yayılacak bir deneyim yaratmalarını öneriyorum” diye konuştu.

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like