“Elektrikli Araca İlgide Japonya’dan Sonra İkinciyiz”

Otomotivciler otomatik matrah artışı istiyor

  

EGOD Başkanı Torun:

 

“Otomobillerde Matrah düzenlemesi sürekli olmalı”

 

“Elektrikli araca ilgide Japonya’dan sonra ikinciyiz”

Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, yakın zamanda çıkan otomobillere matrah düzenlemesinin, bundan sonra dövize ve enflasyona uyumlu hale gelecek şekilde güncellenen bir sistem ile sürekli hale gelmesi gerektiğini söyledi. Elektrikli araca ilginin de Türkiye’de çok ön planda olduğunu söyleyen Torun, “TOGG’un çıkmasıyla yıl sonu elektrikli araç satış rakamı 100 bini bulacaktır” dedi.

TOGG’un çok yakında satışa sunulmasından önce yapılan elektrikli araçlara yönelik matrah artırımını değerlendiren EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, “Sadece elektrikli araçlar için yapılmış olan bu düzenlemenin TOGG’un önünü açmaya yönelik olduğunu düşünüyoruz” dedi. Çin’den ithal edilecek olan elektrikli araçlara da yüzde 10 ek vergi konulmasının yakın zamanda Türkiye pazarına girmeye hazırlanan Çin markalarını olumsuz etkileyeceğini söyleyen Torun, “Çin şu an en fazla elektrikli aracın kullanıldığı ve satıldığı ülke durumunda. Çin’de sadece 2015 yılında 200 bin elektrikli araç satıldı. Aynı yıl ABD’de ise 110 bin elektrikli araç satışı gerçekleştirildi” dedi.  Türkiye’nin elektrikli araca olan ilgisini de değerlendiren Torun, “Ülkemizde ise 2021 yılında toplamda 2846 adet satılmış olan elektrikli araçlar, 2022’de yüzde 172 artış göstererek 7773 adet olarak gerçekleşti. 2023 yılının ilk iki ayında ise bu rakam 2500’ e dayandı” dedi.

“Yıl sonu 100 bini görebiliriz”

Mart ayında piyasaya 2 farklı motor seçeneği ile çıkacak olan TOGG’un satışa başlamasıyla birlikte 2023 elektrikli araç satış rakamlarının 100 bin adedi bulabileceğini vurgulayan Torun, “Şarj istasyonları büyük şehirlerde de belirli noktalarda görülmeye başlandı, bu konuda yatırım yapan firmaların sayısı az olmasa da henüz ülkemizde tüketiciyi tatmin edecek sayı ve görünürlükte değiller” dedi.

Uluslararası bir araştırma şirketinin raporuna göre Türkiye’deki tüketicilerin elektrikli araç satın alma isteği ve bu yeniliğe açıklığı konusunda Japonya’dan sonra gelen ikinci ülke konumunda” diye konuştu.

“Matrah otomatik düzenlenmeli”

 ÖTV matrahı konusunda benzinli ve dizel modeller için Kasım 2022’de yapılmış olan düzenlemenin sektöre olan olumu etkilerini gördüklerini söyleyen Torun, sözlerini şöyle tamamladı: “Kasım 2022’de satılan araç sayısı 82 bin iken, Aralık 2022’de bu rakam 115 bin adede çıktı. Ancak yapılan düzenleme yetersiz ve kalıcı değildi. ÖTV matrahlarının enflasyona ve dövize göre müdahaleye gerek kalmadan, kendini sürekli güncel tutacak yeni bir sistem modeli planlanmalıdır”

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like