Kentler Geleceğe Nasıl Hazırlanmalı?

Belediyeler yeşil yatırımlar ile suyun kullanımı, afetler ve iklim değişikliği gibi zorluklarla mücadele ederken uluslararası fonlardan nasıl finansman sağlayabilir?

World Urban Park Sempozyumu’nda kentsel yeşil alanlar konusunda dünyaca ünlü projelere imza atmış, alanında öncü fikir liderleri İstanbul’da buluşacak

LANDSCAPE ISTANBUL FAIR 2023’E BÜYÜK İLGİ

Peyzaj İstanbul Fuarı 2023, 16-18 Kasım tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Fuar, üç gün boyunca yüksek kaliteli sektörel içerikler ve ticari paylaşımlar için etkileyici uluslararası düşünce liderleri ve pazar lideri tedarikçilerden oluşan bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapacak. Fuar kapsamında düzenlenecek World Urban Parks Sempozyumu’na World Urban Parks Başkanı Jayne Miller, Almanya’da kamusal alan ve peyzaj tasarımlarıyla ünlü Dr. Stephan Treuke, Delft Teknoloji Üniversitesi’nde Peyzaj Mimarlığı ve Kent Ormancılığı doçenti Rene van der Velde, Birleşik Arap Emirlikleri Dhafra Bölge Belediyesi Danışmanı ve Çevre Araştırmacısı Dr. Ahmad T. Tawfik ve aynı zamanda Birleşik Krallık Parkları Yönetimi Derneği Başkanı olan İngiltere Norwich Kent Konseyi Parklar ve Açık Alanlar Müdürü Paul Rabbitts gibi dünyaca ünlü isimler katılacak.

24 Ekim 2023, İstanbul

LANDSCAPE ISTANBUL FAIR 2023 (LIF 2023) / 2. İstanbul Peyzaj, Peyzaj Malzemeleri, Süs Bitkileri, Park ve Bahçeler Fuarı 16- 18 Kasım 2023’te gerçekleştirilecek. 7.000 net m2 alanda yaklaşık 120 katılımcıyı ağırlayacak olan fuarı 40 ülkeden 5 binin üzerinde sektör profesyonellerinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Peyzaj İstanbul Fuarı 2023 (LIF 2023) kapılarını açtığında, üç gün boyunca yüksek kaliteli sektörel içerikler ve ticari paylaşımlar için etkileyici uluslararası düşünce liderleri ve pazar lideri tedarikçilerden oluşan bir dizi etkinliğe de ev sahipliği yapacak.

Kentler geleceğe nasıl hazırlanmalı?

Fuar kapsamında düzenlenecek olan World Urban Parks Sempozyumu ise alanlarında dünyaca ünlü isimleri ağırlayacak. Uluslararası konuşmacılardan oluşan bir kadro, parkların ve kentsel yeşil alanların planlanması ve bakımıyla ilgili önemli konularda örnek olay incelemelerini ve gelişmeleri detaylandıran içerikler sunacak.

Sempozyumda aynı zamanda World Urban Parks’ın (WUP) Yönetim Kurulu Başkanı olan ve kendi adını taşıyan danışmanlık şirketinin kurucusu ve CEO’su, Jayne Miller, “Yeşil Para- Parkların Gizli Özsermayesi’ başlığı altında yeşil yatırımlar için kamu ve özel sektörün, dünya genelindeki finansman modellerine nasıl ulaşabileceğini katılımcılara aktaracak. Minneapolis Park Sistemi ile ABD’de arka arkaya altı yıl 1 numaralı park sistemi olarak derecelendirilen Miller, ilk kez ülkemiz profesyonelleri ile buluşacak.

Sempozyumda Almanya’nın ünlü ‘’Emscher Nehri Dönüşümü’’ projesini gerçekleştiren Proje Direktörü Dr. Stephan Treuke ise , “Emscher Nehri Dönüşümü – Doğru yönde akıyor” başlığı altında projenin, tüm bölge için iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybına karşı mücadelede nasıl hayati bir araca dönüştüğünü anlatacak. Büyük ölçekli yağmur suyu yönetim sistemleri ve çok sayıda yedek yaşam alanı gibi başka projelere de öncülük ederek, uluslararası işbirliği, bölgesel master planlama ve şehirlerdeki iklim uyumu konularında uzmanlaşmış olan Treuke’nin deneyiminden yararlanmak World Urban Parks Sempozyumu kapsamında mümkün olacak.

WUP Sempozyumu sırasında bilgilerini paylaşacak bir diğer uluslararası uzman ise şu anda Norwich Kent Konseyi’nde Parklar ve Açık Alanlar Müdürü ve aynı zamanda Birleşik Krallık Park Yönetimi Derneği’nin kurucusu ve Başkanı Paul Rabbitts olacak. Rabbitts, Birleşik Krallık genelinde derin bir tarihsel bilgi birikimi ve zengin kişisel deneyimiyle, izleyicilere 21. yüzyılda park inşası ve yönetiminde yeni bir ‘devrime’ nasıl ihtiyacımız olduğunu gösterecek. “Kamusal Parklar– İnsanlar, yerler ve gezegen için yeni bir devrim” başlığı altındaki bu sunum, dinleyicilere geleceğe nasıl farklı şekilde yaklaşabilecekleri konusunda düşündürücü bir oturum olacak. Peyzaja dair pek çok konu başlığında tanınmış bir uzman olan Rabbitts, halka açık parklar, mimarlık ve İngiltere’deki parkların Viktorya dönemi üzerine 33’ün üzerinde kitap yazmıştır.

Sempozyumda Delft Teknoloji Üniversitesi’nde Peyzaj Mimarlığı ve Kent Ormancılığı doçenti Rene van der Velde de kentsel ormancılık ve yeşil altyapı, iklime dayanıklı, sağlıklı şehirler geliştirmeye odaklanan peyzaj mimarlığı alanındaki 35 yılı aşkın deneyimi aktaracak. Ağaç mimarisi ile şehirdeki ısı stresinin azaltılması arasındaki ilişkiyi konu alan “Kentsel İklim Arboreta” projesinin ve kentsel ortamın kültürel-tarihsel, sosyo-mekansal ve fiziksel-ekolojik boyutlarını haritalandıran “Ağaç Şehir Hollanda Atlası” projesinin başlatıcısı Velde “Orman Şehirciliği” kavramının merkezi bir rol oynadığı “Geleceğin Biyokenti” projesinde Avrupalı ortaklarla birlikte çalışırken, hükümete, endüstriye ve toplumsal ortaklara iklime dayanıklı, sağlıklı ve dirençli şehirler konusunda tavsiyelerde bulunmakta.

Birleşik Arap Emirlikleri Dhafra Bölge Belediyesi Danışmanı ve Çevre Araştırmacısı Dr. Ahmad T. Tawfik ise modern çevresel Yönetim sistemlerini anlatacak. Tawfik, 2020 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Al Dhafrah Bölgesi Belediyesi, bölgenin halka açık parklarında ve yeşil alanlarında su kullanımını azaltmak için iddialı bir proje başlattı. Proje ile sulama suyu kullanımını şaşırtıcı bir şekilde yüzde 75 oranında düşürdü. Başka bir ifade ile yıllık 16 milyardan galon olan su tüketimini 4 milyar galonun altına düşürdü. Ahmad Tawfik sunumu ile bu değişiklikleri parklarımız ve yeşil alanlarımızda nasıl uygulanabileceğini anlatıyor olacak. Ahmad, Mısır ve BAE’de çevre ile ilgili uygulamalar geliştirmek, izlemek ve kontrol etmek amacıyla farklı kuruluşlar için çevresel yönetim sistemleri kurmuştur.

LIF 2023’ün organizatörü Athena Fuarcılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültekin GÖKGÜL, “Üreticilerin ve tedarikçilerin, etkin bir satış ve pazarlama platformu olarak LIF 2023’e olan güvenleri ve bu rekor düzeydeki ilgisinden memnuniyet duyuyoruz. Bu kadar yüksek seviyedeki sektör desteği, LIF’in profesyonel peyzaj ve bahçecilik endüstrilerine yönelik dünyanın birinci seviye etkinliklerinden biri olduğunu doğruluyor. WUP Sempozyumu konuşmacıları da sektörün dünyadaki yerine işaret ediyor. Kendi alanlarında fikir lider, trendsetterları olan birçok uluslararası isim sempozyumumuza katılıyor. Bu izleyiciler açısından çok büyük şans” dedi

World Urban Parks Sempozyumunun detaylarına ve diğer konuşmacılar hakkındaki bilgilere ile ücretsiz kayıt için ,www.peyzajistanbulfuari.com.tr adresini tıklayabilirsiniz

0 Shares:
Bir yanıt yazın
You May Also Like